Եվրախորհրդարանի գերմանացի պատգամավորն Ադրբեջանին զսպելու միակ միջոցը պատժամիջոցներն է համարում
Եվրախորհրդարանի գերմանացի պատգամավոր Վիոլա վոն Քրամոնի կարծիքով Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ քայլերը զսպելու միակ միջոցն այդ երկրի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելն է։ Պատգամավորը նշում է՝ քանի դեռ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վստահ է, որ պատժամիջոցներ չեն լինելու, կանգ չի առնի։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Վիոլա վոն Քրամոնն անդրադարձել է Գերմանիայի կողմից Հայաստանին հնարավոր աջակցությանը, Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու հնարավորություններին եւ  իր՝ Հայաստան կատարած վերջին այցին։
-Ադրբեջանը էթնիկ զտում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղում եւ, կարծես թե, մարսեց դա։ ԵՄ-ի արձագանքն ու գործողությունները հարձակման եւ բռնի տեղահանման օրերին խորը մտահոգություններից այն կողմ չանցան։ Որքանով եք դուք ԵՄ-ի մեղքի բաժինը տեսնում այս ամենում՝ հաշվի առնելով, որ ֆինանսական աջակցությունը չի կարող մեղմել տեղի ունեցած ողբերգությունը։
-Միանշանակ, ես կարծում եմ, որ այս հարցն ունի երեք շերտ: Նախ, մեղավորը մեկն է, եւ դա Ալիևն է։ Երկրորդ՝ հայերին մեկ դավաճանող կա, դա Ռուսաստանն է․ այսպես կոչված խաղաղապահ ուժերը վերջին երեք տարիներին գոյություն չունեին։ Եվ երրորդ՝ ԵՄ-ի համար շատ դժվար է, քանի որ այն, ինչ մենք կցանկանայինք տեսնել, կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի հետ միասին աշխատելն է։   Կարծում եմ, որ ամբողջ մտադրությունը, թե ինչու ԵՄ-ն հենց այս պահին չի դիմել կոշտ պատժամիջոցների ընդդեմ Ալիևի և նրա ռեժիմի, չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանն արժանի է դրան, հետեւյալն է՝ մենք չենք ցանկանում, որ միջնորդությունը, միջնորդական աշխատանքները ստանձնեն Ռուսաստանը կամ Թուրքիան։ Շատ վախենում ենք, որ եթե հիմա չափազանց կոշտ և կողմնակալ լինենք, չափազանց շատ լծակներ կամ չափազանց շատ պատճառներ կտանք, որ Ալիեւը չցանկանա բրյուսելյան ձևաչափը: Սա արդեն տեսել ենք Գրանադայում, տեսել ենք այլ պահերի։ Եվ ես կարծում եմ, որ ԵՄ-ն ցույց տվեց, որ համերաշխությունը լիովին Հայաստանի հետ է, որ մենք վճարելու ենք, ֆինանսական ներդրում ենք ունենալու, տնտեսական պլանի վրա ենք աշխատելու, առաջարկներ ենք անելու Հայաստանին ԵՄ-ին մոտեցնելու համար։ Բայց այն, ինչ ես հասկանում եմ, և ես կցանկանայի, որ մենք տեսնեինք ավելի կոշտ դիրքորոշում և պատժամիջոցների ավելի կոշտ ձևակերպումն է՝ թույլ չտալու համար, որպեսզի Ալիեւն ավելի առաջ գնա, քանի որ մենք չգիտենք, թե ինչ կարող է նա ունենալ իր մտքում: Բայց պատճառը հասկանալի է. եթե մենք մեզ ամբողջությամբ դուրս թողնենք, ապա խաղաղությունը, որը հուսանք շուտով կհաստատվի,  կլինի Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջնորդությամբ, և դա մեզ ձեռնտու չէ։
-Ինչպես ասացիք, մենք չգիտենք, թե ինչ է Ալիեւը մտածում կամ ուզում, բայց մի բան, որ շատ հստակ գիտենք, դա նրա էքսպանսիոնիստական քաղաքականությունն է։ Ի՞նչ եք կարծում, ԵՄ- ունի՞ միջոցներ Հայաստանի, հայերի անվտանգության մասին հոգալու համար։ Եթե նույնիսկ, ինչպես ասում եք, ռուսական ուժերը ձախողվել են, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա,  ի՞նչ կարող է անել ԵՄ-ն։
-Եթե Ալիեւն իմանա, որ հաջորդ ռազմական հարձակման դեպքում, լինի դա անկլավների, թե «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցով, ինքը կկանգնի անհապաղ պատժամիջոցների առաջ, կսառեցվեն իր հաշիվները Լոնդոնում, Կիպրոսում և Ժնևում, ուր նրա ընտանիքը մուտք չի ունենա, իր ողջ անշարժ գույքը, որը նա գողացել է տարիների ընթացքում, կալանքի տակ կլինի, կարծում եմ, որ սա փոփոխություն կբերի, բայց, քանի որ սեղանին ոչինչ չկա, ինչպես Դուք ասացիք, զսպող գործոն չկա: Փաստացի ԵՄ-ն այլ բան մշակե՞լ է, չգիտեմ։ Այսինքն՝ ինձ համար մի կողմից խոսքը հարուստ երկրի մասին է, քանի որ նրանք ապրում են գազի և նավթի արտահանման եկամուտներով, բայց մյուս կողմից Ալիեւը նաև ցանկանում է լինել լեգիտիմ առաջնորդ՝ ընդունված Արևմուտքի կողմից։ Եվ մենք, հուսով եմ, կարող ենք փակ դռների հետևում հստակ ասել՝ եթե դուք համարձակվում եք մտածել Հայաստանի վրա հարձակվելու մասին, դա պետք է նշանակի այլևս Եվրոպա գազ չմատակարարել: Սա կնշանակի այլեւս ոչ մի պաշտոնական շփում, եւ այսպես շարունակ։ Վստահ չեմ, բայց հույս ունեմ, որ հարկ եղած դեպքում սա տեղի կունենա։
-Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ասել է, որ եթե Ադրբեջաի ագրեսիան շարունակվի եւ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ լինեն հարձակումներ, կյանքի կկոչվեն պատժամիջոցներ, որոնք մշակման փուլում են։ Դուք տեղյակ եք՝ ի՞նչ պատժամիջոցների մասին է խոսքը եւ որքանո՞վ է դա իրատեսական։
-Ես նույնպես դրականորեն զարմացած եմ այդ հայտարարությունի։ Գիտեմ, որ Գերմանիայի արտգործնախարար Անալենա Բերբոքը նույնպես կողմ էր դրան։ Նա փորձում էր այս հարցի շուրջ դաշնակիցներին համատեղել եվրոպական մակարդակով, փաստացի կոչ էր արել պատժամիջոցներ կիրառել: Բայց ես լսել եմ, որ գերմանական կառավարությունում միասնականություն չկա այդ հարցով: Այսպիսով, այո, կարող եմ պատկերացնել, որ Բունդեսթագում կան մի քանի գործընկերներ, ովքեր կողմ կլինեն, և նաև կաբինետում: Բայց առայժմ ոչ բոլորը: Եվ սա խնդիր է, և այդ իսկ պատճառով դժվար է։ Որքան էլ դուք ակնկալիքներ բարձրացնեք, Ալիեւը գիտի, որ որոշ մարդիկ երբեք չեն հետեւելու դրան, ուստի նա ապահով է։ Հետեւաբար, մենք պետք է շատ խելացի խաղանք, որպեսզի համոզվենք, որ ապահով առաջարկ ունենք Հայաստանի համար, որ հետագայում հարձակում չի լինի, որ կլինի ցանկացած տեսակի պատժամիջոց՝ պատրաստ անմիջապես կյանքի կոչվելու, եւ որ մենք կմնանք վստահելի։ Բայց ես չգիտեմ, թե իրականում ինչ նկատի ուներ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը, արդյոք նա նկատի ուներ եվրոպակա՞ն, թե՞ գերմանական միջկառավարական մարմիններին։ Չգիտեմ, բայց լավ է, որ նա բարձրաձայնեց այդ մասին:
-Օրեր առաջ Հայաստանն ու Ֆրանսիան ռազմական համագործակցության պայմանագիր կնքեցին, համաձայն որի Ֆրանսիան Հայաստանին պաշտպանական զինամթերք է տրամադրելու։ Ի՞նչ կարող է անել Գերմանիան՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումների եւ հարձակումների պարագայում։
-Գերմանիան սովորաբար շատ արդյունավետ է, երբ խոսքը վերաբերում է մարդասիրական աջակցությանը: Օրինակ՝ 2008-ին Վրաստանի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայից հետո նոր փախստականների համար ավաններ կառուցեց գերմանական GIZ-ը ։ Այնպես որ, ես Գերմանիային ավելի շատ այս դերում եմ տեսնում, քան ռազմական աջակցության: Բայց ես չեմ կարծում, որ Գերմանիան դեմ կլինի Հայաստանին ընդգրկել եվրոպական խաղաղության հաստատություններում, ինչը նշանակում է, որ մենք կարող ենք նաև ուղղակի զենք մատակարարել Հայաստանին։ Մինչև այժմ ես տեսնում եմ, որ Գերմանիան շատ բան է անում, ես տեսել եմ բազմաթիվ նախագծեր: Բայց հիմա ֆինանսապես է պետք աջակցել։ Կան բազմաթիվ փախստականներ, եւ ձմեռը շատ հեռու չէ։ Որոշ մարդիկ կացարանի կարիք ունեն՝ նրանց կացարաններում պատերին ու տանիքներին անցքեր կան, ուստի մենք պետք է այլ միջոցներ գտնենք եւ այս ձմեռը հաղթահարելի դարձնենք։
-Ալիեւի հայտարարությունների համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավարտված էև այդ թեմայով քննարկելու բան չկա։ Ձեզ համար այս հարցը ամբողջությամբ լուծվա՞ծ էթե՞ ոչ։
-Ոչ, ես նկատի ունեմ, որ այն, ինչ նա արել է, ամենանվաստացուցիչ միջոցն է ցույց տալու, որ ինքը ռազմական հզորություն ունի: Համոզվելու համար, որ մարդիկ ընդհանրապես չեն վստահում նրան, բավական է այն, որ բոլորը հեռացել են կամ ստիպված են եղել հեռանալ։ Բայց նրանցից ոմանք, միգուցե,  ուզում են վերադառնալ: Միգուցե, նրանք ցանկանում են պարզապես ինչ-որ իրեր հանել իրենց բնակարաններից կամ տներից և այլն: Եվ նրանց համար պետք է վերադառնալու շատ ոչ բյուրոկրատական ճանապարհ լինի: Ի վերջո, դա նույնպես պետք է հնարավոր լինի առանց Ադրբեջանի քաղաքացի դառնալու, և նման բաները պետք է բացառվեն, պետք է հնարավորինս շուտ կանոնակարգվեն: Ես կանգնած էի այն ամենաբարձր գագաթին, որտեղից կարող էի տեսնել իրավիճակը, կարող էի տեսնել, թե ինչպես են ադրբեջանական զորքերը և ոչ միայն զորքերը, այլ նաև շինարարական ընկերությունները, կառուցում պարիսպներ, ճանապարհներ, խողովակաշարեր, անցակետեր: Ասես մրջյուններ լինեն, որոնք ակնհայտորեն ներխուժել և նույն պահին սկսել են կեղծել իրականությունը, ամրացնել սահմաններն աներևակայելի արագությամբ։ Եվ այստեղ, կարծում եմ, միջազգային հանրությունը պետք է համոզվի, որ մարդիկ, բնիկ ժողովուրդը, որն ապրել է Արցախում, ցանկացած պահի պետք է հնարավորություն ունենա վերադառնալ։
-Բրյուսելում հոկտեմբերի վերջին նախատեսված եռակողմ հանդիպումը չի կայանա, Հայաստանում արդեն հայտարարել են, որ հանդիպման հետաձգումը նախաձեռնել է Ադրբեջանը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի այս պահվածքը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ալիեւը վերջին պահին հրաժարվեց նաև Գրանադայի հնգակողմ հանդիպմանը մասնակցելուց, որին մասնակցում էր նաև Կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։
-Այո, չգիտեմ, արդեն երրորդ անգամն է։ Ենթադրում եմ հետաձգվել է, քանի որ խաղում են դրա վրա, թե արդյոք կարող են ավելին ստանալ, ինչպես նախկինում ասացի, այլ ձեւաչափով: Նրանք երազում են 3 + 3-ի մասին:
-Կարծում եք, որ 3+3 ձեւաչափն ավելի շատ է՞ բխում Ալիեւի շահերից։
-Միանշանակ, ես կարծում եմ, որ Ալիեւի համար այդ ֆորմատն ավելի լավ է: Կարծում եմ, որ նրա համար ավելի լավ կլինի, եւ նա անձամբ հույսեր ունի, որ կարող է դրանից ավելին ստանալ, քան ԵՄ միջնորդական խաղաղության գործարքից: Այսպիսով, դա մի փոքր երկընտրանք է, որի մեջ մենք գտնվում ենք: Մի կողմից մենք պետք է փայտ ունենանք նրան զսպելու համար, մյուս կողմից, մեզ պետք է գազար, որ նա ընդունի ԵՄ միջնորդությամբ գործարքը։ Ինչպիսի՞  տեսք կունենա այն, պետք է տեսնենք։
-ԵՄ օրակարգը շատ ավելի կենտրոնացած է հնարավոր խաղաղության պայմանագրի վրա։ Ինչպե՞ս եք տեսնում այս խաղաղությունը: Որքանո՞վ է դա իրատեսական ձեզ համարԿարո՞ղ ենք իսկապես խաղաղության պայմանագիր ունենալ Ադրբեջանի հետ։
-Կարծում եմ՝ դա միշտ առաջ է քաշվել Փաշինյանի կողմից։ Ես հասկանում եմ, որ այս կառավարությունը տարբերվում է մնացած բոլոր կառավարություններից, և առաջին անգամ է իսկապես խոսում այդ մասին։ Դա մեր օրակարգը չէ, դա Հայաստանի կառավարության օրակարգն է։ Նրանք տեսնում են, որ ծով ելք չունեցող երկիր են: Նրանք իսկապես կցանկանային բաց սահմաններ ունենալ Թուրքիայի հետ, մուտք ունենալ դեպի շրջակա բոլոր երկրներ, առեւտուր անել նույն մակարդակի վրա, և այժմ նրանց անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր, որը կընդունի Ադրբեջանը, որպեսզի Ադրբեջանն էլ իր հերթին կարողանա ազդանշան տալ իր գործընկեր Թուրքիային։  Բայց ինձ համար սա սալյամիի մարտավարությունն է։ Ուստի հիմա, քանի որ Ղարաբաղի հարցն իրենց համար կարգավորվել է, նրանք այլ թեմա են գտնում։ Գտնում են անկլավները, «Զանգեզուրի միջանցքը», ինչ-որ բան են գտնում Հայաստանին տնտեսապես այս խիստ խոցելի վիճակում պահելու համար։ Եւ դա ինձ համար, իրոք, բացարձակապես անընդունելի է։ Սրա մասին պետք է բարձրաձայնել նաև հանրային հարթակներում, բայց խաղաղության պայմանագիրը իմ օրակարգում չէ, այլ նախ հայ ժողովրդի համար է, և հայ ժողովուրդը վերջապես արժանի է խաղաղության և ցանկանում է զարգացնել իր երկիրը։  Երբ մի կողմում Իրանն է, իսկ մյուսում՝ Վրաստանը, որը նույնպես փոքր ինչ անապահով է,  կարծում եմ՝ իրականում ռազմավարական առումով շատ խելացի է  ասել՝ «մենք պատրաստ ենք խաղաղության գործարքի»։
-Վերջերս Հայաստանում էիք, ի՞նչ տպավորություններով եք վերադարձել։
-Ես հիացած եմ և մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում Հայաստանում բոլորին, ովքեր չորս օրվա ընթացքում մեկ մուտքի միջոցով կարողացել են ինտեգրել 100000 մարդու։ Նկատի ունեմ, որ ոչ ոք երբեք չէր կարող պատկերացնել, որ դա Գերմանիայում կլինի: Գերմանիայում բնակչությանը թիվն 84 միլիոն է, իսկ Հայաստանում խոսք է գնում առավելագույնը 3 միլիոնի մասին։ Մարդիկ կարողացան դա անել առանց օտար օգնության՝ միայն իրենց, կամավորների, շատ ներգրավված մարդկանց շնորհիվ: Խոսքը գնում է տրավմա ստացած, ուժասպառ, վերջին 8-9 ամիսների ընթացքում սնունդ չունեցած, բուժօգնություն չստացած մարդկանց ընդունելու եւ կացարանով ապահովելու մասին։ Ընդհանուր մթնոլորտն ու մեսիջը հետեւյալն էր՝ «մենք հպարտ ենք, կարող ենք հպարտանալ մեր արածով։ Լավ է, որ դուք գալիս եք և տեսնում եք սա, բայց մենք մեր ուժերով կարողացանք»։ Եւ ես կարծում եմ, որ սա իսկապես անհավանական է։ Սա իսկապես մի բան է, որը աշխարհը պետք է իմանա, և այժմ հաջորդ քայլերը կլինեն, ինչպես ասացի, նախ մարդկանց կացարան տրամադրելը՝ ձմեռվանն ընդառաջ։ Պետք է վստահ լինենք, որ մարդիկ երկրորդ հնարավորություն կունենան՝ կարիերայի, կրթության հնարավորություն, համոզվենք, որ կարող են ինտեգրվել աշխատաշուկային եւ այլն։ Պետք է համոզված լինենք, որ Եվրամիությունն աջակցելու, օգնելու է: Ոմանք հոգեբանական աջակցության կարիք կունենան, և այս ամենը պետք է կազմակերպվի հաջորդ ամիսների ընթացքում։ Ես հուսով եմ, որ օգնություն կտեսնեմ ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, այլ երկրներից, բայց նաև ԵՄ-ն պետք է լինի առաջին գործընկերը, որպեսզի հայ ժողովուրդը տեսնի, որ Արևմուտքից ներկայություն կա։
Երկրորդն այն է, որ Հայաստանը բազմաթիվ բարեփոխումներ է արել, շատ է շարժվել դեպի ժողովրդավարություն, իհարկե, ոչ լիարժեք գործունակ, բայց շատ ավելի առաջադեմ, քան որոշ այլ երկրներ։ Հատկապես, իհարկե, շատ ավելին, քան Ադրբեջանը, բայց ես կասեի, որ նույնիսկ Վրաստանի հետ համեմատած, Հայաստանը շատ բան է արել, և դա պետք է արժանանա ԵՄ-ի գնահատականին։ Կարծում եմ, որ մենք պետք է շատ ավելին անենք ժողովրդին ցույց տալու համար, որ մենք տեսել ենք բարելավումները՝ լինի դա վիզայի ազատականացման հարցում, թե ասոցացման համաձայնագրի հարցում, որը մերժվեց 2013 թվականին, առեւտրային հարաբերությունների խորացման վերաբերյալ ու էլի շատ այլ հարցերում։ Ես կարծում եմ, որ ԵՄ-ն այժմ պետք է հանդես գա առաջարկություններով՝ ցույց տալու Հայաստանի ժողովրդին իր պատրաստակամությունը։ Ես այնքան հետաքրքիր զրույցներ ունեցա, և ոչ ոք չգանգատվեց։ Գոնե Գերմանիայում անցած ձմռանը տեսա, որ բոլորը բողոքում էին էներգակիրների թանկացումից, չափազանց շատ փախստականների ներկայությունից։ Իսկ Հայաստանը, որտեղ հաստատ շատ ավելի դժվար է, քան  հարուստ Գերմանիայում, ոչ ոք երբևէ անգամ մեկ բողոք չնշեց։ Սա ճկունության օրինակելի դրսեւորում է: Մոլդովան նման է, բայց առկա հարեւանության պայմաններում Հայաստանի նման կեցվածքն ու այդքան համարձակ լինելն ավելի դժվար է։ Կարճ ասած՝ հպարտ եմ ու ոգեշնչված։

Единственное, что сдержит Азербайджан - санкции: депутат Европейского Парламента от Германии
По мнению депутата Европарламента от Германии Виолы фон Крамон, единственный способ остановить агрессивные шаги Азербайджана по отношению к Армении - это санкции против этой страны. Она заметила, что пока Алиев уверен, что санкций не будет, он не остановится.
Виола фон Крамон в Брюсселе говорила с корреспондентом «Арменпресс» о возможном содействии Германии в достижении мира на Южном Кавказе и своем недавнем визите в Армению.
- Азербайджан провел этническую чистку в Нагорном Карабахе и, похоже, переварил это. Реакция и действия ЕС в дни нападения и принудительного перемещения не выходили за рамки глубокой обеспокоенности. Видите ли Вы во всем этом долю вины и ЕС, учитывая, что финансовая поддержка не может смягчить произошедшую трагедию?
- Однозначно, я думаю, что этот вопрос имеет три слоя. В первую очередь виноват лишь один человек - Алиев. Во-вторых, есть один предатель армян - это Россия, так называемых миротворческих сил в последние три года просто не существовало. И в третьих, это очень сложно для ЕС, потому что для установления стабильного мира мы хотели бы видеть совместную работу с Арменией. Я думаю, что весь смысл того, почему ЕС не прибег к жестким санкциям против Алиева и его режима в данный момент, несмотря на то, что Азербайджан этого заслуживает, заключается в следующем: мы не хотим, чтобы посредничество, посредническая работа предпринималась бы Россией или Турцией. Мы очень боимся, что если мы будем сейчас слишком жесткими и предвзятыми, мы дадим Алиеву чересчур много рычагов или слишком много причин не хотеть брюссельского формата. Мы уже видели это в Гранаде, мы видели это и в другое время. И я думаю, что ЕС показал, что полностью солидарен с Арменией, что мы заплатим, мы сделаем финансовый вклад, мы будем работать над экономическим планом, мы будем вносить предложения по сближению Армении с ЕС. Но я понимаю и хотела бы, чтобы мы видели более жесткую позицию и более жесткую формулировку санкций, чтобы помешать Алиеву пойти дальше, потому что мы не знаем, что он может еще предпринять. Но причина понятна, если мы полностью останемся в стороне, то мир, который, как мы надеемся, скоро будет установлен, будет достигнут при посредничестве Турции и России, а это не в наших интересах.
- Как Вы отметили, мы не знаем, о чем думает и чего хочет Алиев, но одно мы знаем определенно - это его экспансионистская политика. Как Вы думаете, есть ли у ЕС средства помочь безопасности Армении и армян? Если, как Вы говорите, российские силы потерпят неудачу, что сможет сделать ЕС в случае нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении?
- Если Алиев будет знать, что в случае очередного военного нападения, будь то в отношении анклавов, или «зангезурского коридора», ему будут грозить немедленные санкции, что его счета в Лондоне, на Кипре и в Женеве будут заморожены, и его семья не сможет иметь к ним доступа, что вся его недвижимость, которую он выкрал за эти годы, окажется под арестом, я думаю, это сыграет свою роль. Но поскольку на столе ничего нет, как вы сказали, то нет и сдерживающего фактора. Я не знаю, разработал ли ЕС что-то другое. То есть для меня, с одной стороны, речь идет о богатой стране, потому что они живут за счет доходов от экспорта газа и нефти, но с другой стороны, Алиев тоже хочет быть легитимным лидером, принятым Западом. И мы можем, я надеюсь, за закрытыми дверями дать ему понять, если вы осмелитесь подумать о нападении на Армению, это будет означать прекращение поставок газа в Европу. Это будет означать прекращение официальных контактов и так далее. Я не уверена, но надеюсь, что это произойдет в случае необходимости.
- Председатель комитета по внешним отношениям Бундестага во время своего визита в Армению заявил, что если агрессия Азербайджана продолжится, и будут нападения на суверенную территорию Армении, будут применены санкции, которые находятся в процессе разработки. Знаете ли Вы, о каких санкциях идет речь и насколько они реальны?
- Я в положительном смысле даже была удивлена этим заявлением. Я знаю, что за это высказалась и министр иностранных дел Германии Анналена Бербок. Она пыталась объединить союзников на европейском уровне в этом вопросе, фактически призывала к санкциям. Но я слышала, что в немецком правительстве нет единства по этому вопросу. Так что да, я могу себе представить, что есть несколько коллег в Бундестаге, которые были бы за это, также и в кабинете министров. Но это - еще не все. И проблема в этом, и именно поэтому это сложно. Независимо от того, насколько сильно вы возлагаете надежды, Алиев знает, что некоторые люди никогда не последуют этому, поэтому он в безопасности. Поэтому мы должны действовать очень умно, чтобы убедиться, что у нас есть безопасное предложение для Армении, что дальнейших атак не будет, что будут какие-либо санкции, готовые к немедленному введению в действие, и что мы останемся стороной, заслуживающей доверия. Но я не знаю, что на самом деле имел в виду председатель комитета по международным отношениям, имел ли он в виду европейские или немецкие межправительственные организации. Не знаю одно, хорошо, что он поднял эту тему.
- Несколько дней назад Армения и Франция подписали соглашение о военном сотрудничестве, согласно которому Франция будет поставлять Армении оборонное вооружение. Что может сделать Германия в случае нападения Азербайджана на суверенную территорию Армении?
- Германия обычно очень эффективна, когда дело касается гуманитарной помощи. Например, после агрессии России против Грузии в 2008 году немецкое GIZ построило поселения для новых беженцев. Поэтому я вижу Германию скорее в этой роли, чем в военной поддержке. Но я не думаю, что Германия будет против включения Армении в европейские институты мира, а это значит, что мы также сможем напрямую поставлять оружие в Армению. На данный момент я вижу, что Германия многое уже делает, я видела много проектов. Но сейчас нужна финансовоя помощь. Беженцев очень много, зима не за горами. Многим людям нужен кров, и нам приходится искать другие средства, чтобы они перенесли эту зиму.
- Согласно заявлениям Алиева, нагорно-карабахский конфликт исчерпан, и обсуждать уже нечего. Для Вас этот вопрос полностью разрешен или нет?
- Нет, я имею в виду то, что он сделал, это самый унизительный способ показать, что он обладает военной мощью. Чтобы убедиться, что люди ему вообще не верят, достаточно того, что все вышли или вынуждены были выйти. Но некоторые из них, возможно, захотят вернуться. Может быть, они просто захотят вынести какие-то вещи из своих квартир или домов и т. д. И должен быть очень небюрократический способ их возвращения. Ведь это тоже должно быть возможным, делать это, не будучи гражданином Азербайджана. Подобные вещи должны быть урегулированы как можно скорее. Я стояла на самой высокой вершине, откуда могла видеть ситуацию, видеть, как азербайджанские войска, и не только войска, но и строительные компании, строят заборы, дороги, трубопроводы, блокпосты. Словно это были муравьи, которые вторглись, и в тот же момент начали фальсифицировать реальность, укреплять границы с невероятной скоростью. И здесь, я думаю, международное сообщество должно сделать так, чтобы люди, коренные народы, проживавшие в Арцахе, имели возможность вернуться в любой момент.
Трехсторонняя встреча, запланированная на конец октября в Брюсселе, не состоится, Армения уже заявила, что перенос встречи инициирован Азербайджаном. Как Вы объясните такое поведение Азербайджана, учитывая тот факт, что Алиев в последний момент отказался участвовать в пятисторонней встрече в Гранаде, на которой должен был присутствовать и канцлер Олаф Шольц?
- Да, не знаю, и это уже в третий раз. Я думаю, что она была отложена, потому что они обыгрывают это, чтобы понять, смогут ли получить больше, как я уже говорила, в другом формате. Они мечтают о формате «3+3».
Вы считаете, что формат «3+3» в интересах Алиева?
- Определенно, я думаю, что такой формат лучше для Алиева. Я думаю, что для него это будет лучше, и лично он надеется, что сможет получить от этого больше, чем от мирного соглашения, заключенного при посредничестве ЕС. Итак, перед нами дилемма. С одной стороны, нам нужен кнут, чтобы его сдержать, с другой стороны, нам нужен пряник, чтобы он принял сделку, заключенную при посредничестве ЕС. Как это будет выглядеть, нам еще предстоит увидеть.
- Повестка ЕС гораздо больше сосредоточена на возможном мирном договоре. Каким Вы видите этот мир? Насколько это реально для вас? Можем ли мы действительно заключить мирный договор с Азербайджаном?
- Я думаю, что именно это всегда предлагал Пашинян. Я понимаю, что это правительство отличается от всех других правительств, и впервые действительно говорят об этом. Это не наша повестка, это повестка правительства Армении. Оно видит, что является страной, не имеющей выхода к морю. Правительству очень хотелось бы иметь открытые границы с Турцией, иметь доступ ко всем окружающим странам, торговать на одном уровне, и теперь им нужен мирный договор, который примет Азербайджан, чтобы Азербайджан в свою очередь мог дать сигнал своему партнеру Турции. Но для меня это «тактика салями». Поэтому теперь, поскольку карабахский вопрос для них решен, они находят другую тему. Они находят анклавы, «зангезурский коридор», находят что-то, что удержит Армению в этом экономически уязвимом состоянии. И это для меня абсолютно неприемлемо. Этот вопрос следует поднимать и на общественных платформах, но мирное соглашение не входит в мою повестку, оно в первую очередь касается армянского народа, и армянский народ, наконец, заслуживает мира и хочет развивать свою страну. Когда у вас с одной стороны Иран и Грузия с другой, что тоже несколько небезопасно, я думаю, что со стратегической точки зрения было бы очень разумно сказать: «Мы готовы к мирному соглашению».
- Вы недавно были в Армении, с какими впечатлениями вернулись?
- Я была восхищена, я с большим уважением отношусь ко всем в Армении, кому удалось за четыре дня принять 100 000 человек. Я имею в виду, что никто никогда не мог себе представить, что такое может быть в Германии. Население Германии составляет 84 миллиона человек, а в Армении - максимум около 3 миллионов. Люди смогли сделать это без посторонней помощи, только благодаря самим себе, волонтерам, очень неравнодушным людям. Речь идет о приеме и предоставлении приюта людям, которые имели травмы, были истощены, не питались в последние 8-9 месяцев, не получали медицинской помощи. Общая атмосфера и посылы были следующими: «Мы гордимся, мы можем гордиться тем, что мы сделали. Хорошо, что вы пришли и увидели это, но мы справились своими силами. И я думаю, что это действительно невероятно. Это действительно то, что мир должен знать, и теперь, как я уже сказала, следующим шагом будет предоставление жилья людям до зимы. Мы должны быть уверены, что у людей появится второй шанс: карьера, возможность получить образование, мы должны сделать так, чтобы они могли интегрироваться в рынок труда и т. д. Мы должны быть уверены, что Евросоюз поддержит и поможет. Некоторым понадобится психологическая поддержка, и все это должно быть организовано в ближайшие месяцы. Я надеюсь, что увижу помощь со стороны США, Германии и других стран, но ЕС должен быть первым партнером, чтобы армянский народ увидел присутствие Запада.
Во-вторых, Армения провела много реформ, сильно продвинулась в сторону демократии, конечно, не полностью функциональной, но гораздо более продвинутой, чем в некоторых других странах. Особенно, конечно, гораздо больше, чем Азербайджан, но я бы сказала, что даже по сравнению с Грузией Армения сделала очень многое, и это должно быть оценено ЕС. Я думаю, нам нужно сделать гораздо больше, чтобы показать людям, что мы видим улучшения, будь то либерализация визового режима или соглашение об ассоциации, которое было отклонено в 2013 году, углубление торговых отношений и многие другие вопросы. Я считаю, что ЕС должен сейчас выступить с предложениями, чтобы продемонстрировать народу Армении свою готовность. У меня было так много интересных разговоров, и никто не жаловался. По крайней мере, прошлой зимой в Германии я видела, что все жаловались на рост цен на энергоносители и присутствие слишком большого количества беженцев. А в Армении, где определенно гораздо сложнее, чем в богатой Германии, никто никогда не упоминал ни об одной жалобе. Это образец проявления гибкости. Ситуация Молдовы - похожа, но в условиях существующего соседства Армении, очень сложно так себя вести и быть такими смелыми. Короче говоря, я горжусь и воодушевлена вами.