Երուսաղեմում 18 մարդ է ձերբակալվել քաղաքի օրվա դրոշի երթի ժամանակ
Երուսաղեմի օրվա դրոշի երթի ժամանակ 18 մարդ ձերբակալվել է տարբեր իրավախախտումների համար: Դրա մասին հաղորդել է Ynet-ը:
Բացի հինգ երիտասարդ ուլտրաազգայնականներից, որոնք հունիսի 5-ին ձերբակալվել էին Հին քաղաքում լրագրողների վրա առարկաներ նետելու համար, 13 հոգի բերման է ենթարկվել բռնության, սպառնալից պահվածքի, ոստիկանների նկատմամբ սպառնալիքներ հնչեցնելու և մանր խուլիգանության համար: Մեկ անձ ձերբակալվել է դանակ պահելու համար։
Իսրայելում Գերմանիայի դեսպան Շտեֆեն Զայբերտը ասել է, որ Երուսաղեմի Հին քաղաքում այսօր Երուսաղեմի օրվա դրոշի երթից տեսարանները խոսում են կույր ատելության մասին, որով դաստիարակվում են ազգային կրոնական շարժման երիտասարդ անդամները:
«Այսօրվա Երուսաղեմի նմանատիպ տեսարանները չեն վկայում քաղաքի հետ այն խորը հոգևոր կապի մասին, որը հրեաները զգացել են հազարամյակներ շարունակ: Դրանք խոսում են այն կույր ատելության մասին, որին սովորեցրել են այս երեխաներին»,- գրել է դեսպանը X-ի իր միկրոբլոգում։
Ըստ իսրայելական լրատվամիջոցների՝ երթի մասնակիցները հարձակվել են լրագրողների վրա, ահաբեկել պաղեստինցիներին և ռասիստական ​​կարգախոսներ վանկարկել արաբների դեմ։

В Иерусалиме израильские ультранационалисты провели марш флагов: 18 человек задержаны
Восемнадцать человек были задержаны во время марша флагов в честь Дня Иерусалима за различные правонарушения, сообщает Ynet.
В дополнение к пяти молодым ультранационалистам, задержанным ранее сегодня за бросание предметов в журналистов в Старом городе, 13 человек были задержаны за насилие, угрожающее поведение, высказывания угроз в адрес сотрудников полиции и мелкое хулиганство. Один человек был задержан за хранение ножа.
Посол Германии в Израиле Штеффен Зайберт заявил, что сцены сегодняшнего шествия с флагом в честь Дня Иерусалима по Старому городу Иерусалима говорят о слепой ненависти, в которой воспитаны молодые участники национального религиозного движения.
«Подобные сцены из сегодняшнего Иерусалима не говорят о глубокой духовной связи с городом, которую евреи ощущали на протяжении тысячелетий. Они говорят о слепой ненависти, которой учили этих детей», - написал посол в микроблоге в Х. Как пишут израильские СМИ, участники нападали на журналистов, запугивали палестинцев и скандировали расистские лозунги в адрес арабов.