երեքշաբթի, սեպտեմբեր 1
Երիտասարդությունը կարող է անգնահատելի դեր ունենալ հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդման գործում. Զախարովա
Հայաստանի և Ռուսաստանի երիտասարդությունը կարող է հսկայական դեր խաղալ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մեջ։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով «Էրա» հասարակական կազմակերպության հարցին, թե ինչ ներդրում կարող է անել ոչ անտարբեր հայ երիտասարդությունը հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման գործում։
Զախարովան նշել է, որ չէր դիտարկի այս հարցը բացառապես ազգային պատկանելության պրիզմայով։
«Ես դա չէի բաժանի ըստ ազգությունների։ Որովհետև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մեջ իրենց դերը կարող են խաղալ և՛ հայ, և՛ ռուս երիտասարդները։ Այդ պատճառով եկեք խոսենք երկու երկրների երիտասարդության մասին», — ասել է նա։
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքով՝ երիտասարդները կարող են դառնալ խաղաղ համակեցության, բարեկամության և Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև հնարավորինս սերտ հարաբերությունների զարգացման աջակիցներ։
Զախարովան ընդգծել է, որ նման հարաբերությունների հիմքը ստեղծում են բազմադարյա պատմությունը, մշակութային մերձությունը, ինչպես նաև ընդհանուր ավանդական արժեքներն ու կրոնական հայացքների մերձությունը։
Առանձին նա նշել է Ռուսաստանի դերն արյունալի հակամարտությունների կարգավորման գործում, որոնք խլել են Հայաստանի քաղաքացիների կյանքը։
«Պետք է հիշել, և երիտասարդությունն էլ պետք է իմանա ու հիշի այդ մասին», — հայտարարել է Զախարովան՝ հիշեցնելով նաև ռուս զինծառայողների մասին, որոնք կատարել են իրենց զինվորական պարտքը։
Նրա խոսքով՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների կարևոր, ժամանակակից հիմքերից են նաև երկու երկրների ներկայացուցիչների ստեղծած բազմաթիվ ընտանիքները։ Զախարովան նշել է, որ կան մարդկանց ամբողջ սերունդներ, որոնք իրենց չեն առանձնացնում Հայաստանի կամ Ռուսաստանի մշակույթից և իրենց համարում են միաժամանակ երկու ժողովուրդների և երկու մշակույթների մաս։
«Դրանք հազարավոր ու հազարավոր մարդիկ են, եթե ոչ հարյուր հազարավոր կամ նույնիսկ ավելի, որոնք չեն կարող, չեն ուզում և չեն պատրաստվում ասել, թե իրենց համար այն երկիրն ավելի քիչ է կարևոր, իսկ այս երկիրն ավելի կարևոր է», — ասել է նա։
Զախարովայի կարծիքով՝ շատ երիտասարդների համար Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ընտրության հարցն արհեստական է, քանի որ նրանց ընտանիքները, մշակութային կապերն ու անձնական պատմությունը սերտորեն կապված են երկու երկրների հետ։
Նա նաև մատնանշել է հարաբերությունների զարգացման գործնական նշանակությունը՝ ընդգծելով երկու պետությունների միջև համագործակցության աշխարհագրական և տրանսպորտային հնարավորությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանի տարածքով հայկական ապրանքների և հնարավորությունների առաջխաղացման համար։
«Մենք պետք է զարգացնենք լավագույն հարաբերությունները՝ այս բառի ամենաբարձր իմաստով, բոլոր ուղղություններով», — ընդգծել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Զախարովան հայտարարել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների վատթարացումը չի բխում երիտասարդության շահերից, քանի որ հենց ներկա սերնդին է վիճակված ապրել այն պայմաններում, որոնք ձևավորվում են այսօր։
Նրա խոսքով՝ երիտասարդները կարող են մասնակցել հայ-ռուսական կապերի ամրապնդմանն ամենատարբեր ձևերով՝ սոցիալական ցանցերի, բիզնեսի, հասարակական գործունեության, ընտանիքների ստեղծման, քաղաքականության, դիվանագիտության և լրագրության միջոցով։
«Թե ինչպիսին կլինեն հարաբերությունները՝ դա էլ կլինի այն, թե ինչպիսին կլինի այսօրվա երիտասարդների ապագան։ Այս պայմաններում, այս մթնոլորտում են ապրելու նրանք, նրանց երեխաները, ապագա սերունդները», — եզրափակել է Զախարովան։

Захарова: молодежь Армении и России должна играть ключевую роль в развитии отношений двух стран
Молодежь Армении и России способна сыграть колоссальную роль в развитии двусторонних отношений. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос общественной организации «Эра» о том, какой вклад неравнодушная армянская молодежь может внести в развитие армяно-российских отношений.
Захарова отметила, что не стала бы рассматривать этот вопрос исключительно через призму национальности.
«Я бы не стала делить это по национальностям. Потому что в развитии двусторонних отношений свою роль может сыграть молодежь и армянская, и российская. Поэтому давайте говорить о молодежи двух стран», — сказала она.
По словам представителя российского внешнеполитического ведомства, молодые люди могут стать приверженцами мирного сосуществования, дружбы и развития максимально тесных отношений между Арменией и Россией.
Захарова подчеркнула, что основу для таких отношений создают многовековая история, культурная близость, а также общие традиционные ценности и близость религиозных взглядов.
Отдельно она отметила роль России в урегулировании кровавых конфликтов, унесших жизни граждан Армении.
«Надо помнить и молодежи тоже должна об этом знать и помнить», — заявила Захарова, напомнив также о российских военнослужащих, выполнявших свой воинский долг.
По ее словам, важной современной основой армяно-российских отношений являются многочисленные семьи, созданные представителями двух стран. Захарова отметила, что существуют целые поколения людей, которые не отделяют себя от культуры Армении или России и считают себя частью сразу двух народов и двух культур.
«Это тысячи и тысячи людей, если не сотни тысяч или даже больше, которые не могут, не хотят и не собираются говорить о том, что для них менее важна та страна, а более важна эта страна», — сказала она.
По мнению Захаровой, для многих молодых людей вопрос выбора между Арменией и Россией является искусственным, поскольку их семьи, культурные связи и личная история тесно связаны с обеими странами.
Она также указала на практическое значение развития отношений, подчеркнув географические и транспортные возможности сотрудничества между двумя государствами, в том числе для продвижения армянских товаров и возможностей через территорию России.
«Развивать отношения нам надо наилучшие, в самом высоком смысле этого слова, по всем направлениям», — подчеркнула официальный представитель МИД России.
Захарова заявила, что ухудшение отношений между двумя странами не отвечает интересам молодежи, поскольку именно нынешнему поколению предстоит жить в условиях, которые формируются сегодня.
По ее словам, молодые люди могут участвовать в укреплении армяно-российских связей самыми разными способами — через социальные сети, бизнес, общественную деятельность, создание семей, политику, дипломатию и журналистику.
«То, какими будут отношения, — это то, каким будет будущее молодых людей сегодняшнего дня. В этих обстоятельствах, в этой атмосфере жить им, жить их детям, жить будущим поколениям», — заключила Захарова.