Էրդողանը զանգահարել է Դոնալդ Թրամփին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Այս մասին ասվում է Էրդողանի վարչակազմի հաղորդման մեջ։
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի երկկողմ հարաբերությունները, տարածաշրջանային և գլոբալ հարցերը։
«Նախագահ Էրդողանը լիակատար վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիան և Միացյալ Նահանգները, որպես երկու դաշնակիցներ, նոր ժամանակներում կզարգացնեն իրենց համագործակցությունը՝ հիմնված համերաշխության, արդյունքների նպատակադրման և անկեղծության վրա։ Նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ տարածաշրջանային և գլոբալ զարգացումները Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև բոլոր հարցերի շուրջ ընդլայնված խորհրդակցություններ են պահանջում, որ իրենք սատարում են Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը դադարեցնելուն ուղղված ԱՄՆ նախագահ Թրամփի վճռական և անմիջական նախաձեռնություններին, և որ Թուրքիան պատերազմի հենց սկզբից ձգտում էր արդար և կայուն խաղաղության և կշարունակի դա անել»,- ասվում է հաղորդման մեջ։
Էրդողանը զրույցի ընթացքում նաև հայտարարել է, որ կարևոր է «միասնաբար նպաստել Սիրիայում կայունության վերականգնմանը, նոր վարչակազմի գործունեությանը և Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների վերացմանը՝ իրավիճակը կարգավորելու համար, և որ դա թույլ կտա սիրիացիներին հայրենիք վերադառնալ»։
«Նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ նոր ժամանակաշրջանում ԱՄՆ-ից քայլեր են ակնկալվում ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում՝ Թուրքիայի շահերը հաշվի առնելով, և որ պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը զարգացնելու համար անհրաժեշտ է չեղարկել CAATSA-ի պատժամիջոցները, ավարտել F-16-ների գնումները, վերամշակել և ավարտին հասցնել  F-35 ծրագրին Թուրքիայի վերամասնակցությունը»,- հայտնել են Թուրքիայի նախագահի վարչակազմից։

Эрдоган обсудил по телефону с Трампом ситуацию в Украине, Сирии и закупку истребителей F-16
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом. Об этом говорится в сообщении администрации Эрдогана.
Отмечается, что в ходе беседы стороны обсудили двусторонние отношения между Турцией и США, региональные и глобальные проблемы.
«Президент Эрдоган выразил свою полную уверенность в том, что Турция и США, как два союзника, будут развивать свое сотрудничество в новый период на основе солидарности, нацеленности на результат и искренности. Президент Эрдоган заявил, что региональные и глобальные события требуют расширения консультаций между Турцией и США по всем вопросам, что они поддерживают решительные и прямые инициативные шаги президента США Трампа по прекращению войны между Россией и Украиной, и что Турция стремится к справедливому и прочному миру с самого начала войны  и будет продолжать это делать», - отмечается в сообщении.
Эрдоган также заявил в ходе встречи о важности  «внести совместный вклад в восстановление стабильности в Сирии, функционирование новой администрации и отмену санкций против Сирии для нормализации обстановки, и что это позволит сирийцам вернуться на родину».
«Президент Эрдоган заявил, что в новый период от США ожидаются шаги в отношении борьбы с терроризмом с пониманием, учитывающим интересы Турции, и что для развития сотрудничества между двумя странами в области оборонной промышленности необходимо отменить санкции CAATSA, завершить закупки F-16,  обработать и завершить повторное участие Турции в программе F-35», - отметили в администрации президента Турции.