Էրդողանը Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին ռազմական աջակցության տրամադրումը սադրանք է անվանել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սադրանք է անվանել Հայաստանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու Ֆրանսիայի մտադրությունը։
«Այն, ինչ անում է Ֆրանսիան, սադրանք է։ Նա պետք է իմանա, որ ոչ թե ծառայություն է մատուցում Հայաստանին, այլ հակառակն է անում։ Նախկինում Ֆրանսիան մեծ աջակցություն էր ցուցաբերում Հայաստանին։ Ի՞նչ արդյունք են նրանք ստացել։ Ոչ մի»,- ​​ասել է Էրդողանը լրագրողներին Հունաստանից վերադառնալուց հետո, որտեղ նա պաշտոնական այցով այցելել էր դեկտեմբերի 7-ին: Էրդողանի հայտարարությունները մեջբերում է Anadolu գործակալությունը։
Նա հիշեցրել է, որ Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Մինսկի խմբի մաս է կազմում։ «Ոչ մի արդյունք [խմբի աշխատանքից] չկա, և նման իրավիճակում դա կրկին հրահրում է Հայաստանին։ Ոչ մի արդյունք նրանից, որ դու զրահափոխադրիչներ եք ուղարկում, չի լինի։Որովհետև հիմա կա Ադրբեջան, որն ավարտեց օկուպացիան իր տարածքում։ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության արդյունքն ակնհայտ է։ Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է դասեր քաղի ոչ վաղ անցյալից և չտրվի այս սադրանքներին։ Հայաստանի շահերից է բխում օգտագործել խաղաղության հնարավորությունը և չընկնել Հայաստանին ապակողմնորոշող երկրների ծուղակը։ Ադրբեջանի հետ խաղաղ հարաբերությունները լավագույն տարբերակն են Հայաստանի համար։ Նրանք, ովքեր զենք են դնում Հայաստանի ձեռքը, վատ ծառայություն են մատուցում նրան»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган назвал провокацией оказание Францией военной поддержки Армении
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал провокацией намерение Франции оказать военную поддержку Армении.
«То, что делает Франция, является провокацией. Она должна знать, что она оказывает Армении не услугу, а наоборот, совершает обратное. Ранее Франция оказывала Армении много поддержки. Какой результат они получили? Никакого», - сказал Эрдоган журналистам своего пула по возвращении из Греции, которую он посетил 7 декабря с официальным визитом. Высказывания Эрдогана приводит агентство Anadolu.
Он напомнил, что Франция входила в Минскую группу по Нагорному Карабаху. «Результата [от работы группы] нет, и в такой ситуации она вновь провоцирует Армению. Никакого результата от того, что вы пошлете бронетранспортеры, не будет. Потому что сейчас есть Азербайджан, который покончил с оккупацией на своей территории. Результат конфликта в Нагорном Карабехе очевиден. Руководству Армении следует извлечь уроки из недавнего прошлого и не идти на эти провокации. В интересах Армении воспользоваться возможностью мира и не попасть в ловушку стран, которые вводят Армению в заблуждение. Мирные отношения с Азербайджаном - лучший вариант для Армении. Те, кто дает оружие в руки Армении, оказывают ей плохую услугу», - подчеркнул президент Турции.