ԵՄ-ը նոր անհատական պատժամիջոցներ է մտցրել Բելառուսի դեմ ներքին բռնաճնշումների պատճառով
ԵՄ Խորհուրդը երկուշաբթի որոշել է սահմանափակիչ միջոցներ մտցնել եւս 8 մարդու դեմ Բելառուսում՝ ներքին բռնաճնշումների եւ մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված։ Ինչպես գրել է «Европейская правда»-ն, այս մասին տեղեկացրել են  ԵՄ Խորհրդում։
Սահմանափակիչ միջոցները մտցվել են ներքին գործերի նախարարության Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի երկու տեղակալների նկատմամբ։ Վարչությունը գլխավոր մարմիններից մեկն է, որը պատասխանատու է Բելառուսում քաղաքական հետապնդումների համար, ներառյալ անօրինական ձերբակալությունները եւ դաժան վերաբերմունքը ակտիվիստների նկատմամբ, այդ թվում կտտանքները։
Այսօրվա ցուցակներում ներառված են նաեւ դատական իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ, դատախազներ եւ բազմաթիվ դատավորներ, որոնք քաղաքականացված դատավճիռներ են կայացրել այդ թվում 2020թ. նախագահական ընտրությունների զեղծարարությունների դեմ հանդես եկող քաղաքացիների նկատմամբ, ովքեր իրենց կարծիքն են հայտնել Լուկաշենկոյի ռեժիմի դեմ։
Սահմանափակիչ միջոցները վերաբերում են նաեւ  տարբեր ուղղիչ հաստատությունների (բանտերի եւ քննչական մեկուսարանի) ղեկավարներին։
Պատժամիջոցների են ենթարկվելու Լուկաշենկոյի վաղեմի կողմնակիցները, որոնք շահ են ստացել նրա ռեժիմից։ Նրանց թվում են պետական խոշոր տեղեկատվական գործակալության՝ «Белорусское телеграфное агентство»-ի (БелТА) գլխավոր տնօրեն Իրինա Ակուլովիչը, «Սենատ» հաղորդման վարող (ՍՏՎ ալիքում) Նիկիտա Ռաչիլովսկին, որը նաեւ Բելառուսի Ազգային ժողովի Երիտասարդական խորհրդի նախագահն է, ինչպես նաեւ Լուկաշենկոյի մամուլի ծառայության նախկին ղեկավար եւ ԲելՏԱ-ի բազմամյա գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ժուկը։
«Ռեժիմի այդ քարոզիչները բելառուս հանրությանը ներկայացրել են կեղծ տեղեկություն բռնաճնշումների մասին, որոնք իրականացրել է պետական իշխանությունը, տարածել են ապատեղեկատվություն եւ նպաստել ատելության հրահրմանը դեմոկրատական ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության դեմ»,- հայտնել են ԵՄ Խորհրդում։
Բելառուսի դեմ ԵՄ սահմանափակիչ միջոցները կիրառվում են 261 ֆիզիկական եւ 367 իրավաբանական անձանց դեմ։
Նրանց ակտիվները, ովքեր այսօր հայտնվել են ցուցակում, կսառեցվեն, իսկ ԵՄ քաղաքացիներին եւ ընկերություններին արգելված է նրանց միջոցներ տրամադրել։ Ֆիզիկական անձանց նկատմամբ լրացուցիչ մտցված է մուտքի արգելք, ինչը նրանց թույլ չի տա մտնել ԵՄ տարածք կամ տարանցել նրա տարածքը։ Այս պատժամիջոցներն ընդունվել են 2020թ. օգոստոսին նախագահական ընտրությունների զեղծարարությունների տարելիցի նախօրեին։

ЕС ввел новые персональные санкции против Беларуси за внутренние репрессии
В понедельник Совет ЕС решил ввести ограничительные меры в отношении еще 28 человек за их роль во внутренних репрессиях и нарушениях прав человека в Беларуси. Как пишет «Европейская правда»,  об этом сообщили в Совете ЕС.
Ограничительные меры были введены против двух заместителей начальника Главного управления по борьбе с организованной преступностью и коррупцией (ГУБЭПиК) Министерства внутренних дел. ГУБЭПК является одним из главных органов, ответственных за политические преследования в Беларуси, включая произвольные и незаконные аресты и жестокое обращение, в том числе пытки, с активистами и членами гражданского общества.
Сегодняшние списки также включают различных представителей судебной власти, а именно прокуроров и многочисленных судей, которые выносили политически мотивированные приговоры, в том числе против граждан, протестовавших против фальсификации президентских выборов 2020 года или просто высказывавших свое мнение против режима Лукашенко.
Кроме того, ограничительные меры также применяются к руководителям различных исправительных учреждений (тюрем и следственного изолятора).
Также под санкции попала группа давних сторонников Лукашенко, которые получали выгоду от режима. Среди них – генеральный директор крупнейшего государственного информационного агентства «Белорусское телеграфное агентство» (БелТА) Ирина Акулович, ведущий телепрограммы «Сенат» на канале СТВ и председатель Молодежного совета при Национальном собрании Беларуси Никита Рачиловский, а также бывший руководитель пресс-службы Лукашенко и многолетний генеральный директор БелТА Дмитрий Жук.
«Эти пропагандисты режима охотно предоставляли белорусской общественности ложную информацию о репрессиях, осуществляемых государственной властью, распространяли дезинформацию, произведенную как белорусскими, так и российскими властями, и способствовали разжиганию ненависти к демократической оппозиции и гражданскому обществу», – заявили в Совете ЕС.
В общем, ограничительные меры ЕС против Беларуси сейчас применяются к 261 физическому и 37 юридическим лицам.
Те, кто попал в список сегодня, подлежат замораживанию активов, а гражданам и компаниям ЕС запрещено предоставлять им средства. На физических лиц дополнительно распространяется запрет на въезд, что не позволяет им въезжать на территорию ЕС или проезжать через нее транзитом. Эти санкции приняты накануне четвертой годовщины фальсификации президентских выборов в августе 2020 года.