ԵՄ-ում նախատեսել են պատժամիջոցներ մտցնել Մեդվեդեւի որդու դեմ. Guardian
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) պատրաստվում է պատժամիջոցներ մտցնել Իլյա Մեդվեդեւի՝ Ռուսաստանի նախկին նախագահ եւ Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Դմիտրի Մեդվեդեւի որդու դեմ, տեղեկացրել է The Guardian թերթը։
Սահմանափակումները պատրաստվում են մտցնել հակառուսական պատժամիջոցների 12-րդ փաթեթի շրջանակում, գրել է պարբերականը։ Նշվել է, որ Իլյա Մեդվեդեւի անունը եւ ծննդյան թիվը համընկնում են նախկին նախագահի միակ որդու տվյալներին, դրա համար էլ լրագրողներն այսպիսի եզրակացություն են արել։
Բացի այդ, ցուցակներում ներառված է «Հայրենիքի պաշտպաններ» ֆոնդի նախագահ Աննա Ցիվիլյովան, որը, ըստ The Guardian-ի, իբր, ՌԴ ներկա նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ազգականն է։
Եվրահանձնաժողովը ընդունել է Եվրամիության հանձնաժողովի եւ բարձր ներկայացուցչի առաջարկը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 12-րդ փաթեթի վերաբերյալ եւ դրանք հանձնել միության անդամների քննարկմանը։
Մինչ այդ Bloomberg գործակալությունը գրել էր, որ ԵՄ պատժամիջոցների 12-րդ փաթեթը կարգելի ադամանդների մատակարարումը Ռուսաստանից։ Եվրամիությունը նաեւ առաջարկում է արգելել Ռուսաստան հաստոցների եւ դրանց մասերի արտահանումը, որոնք օգտագործվում են զենքի արտադրության համար։

Guardian: в ЕС запланировали ввести санкции против сына Медведева
Еврокомиссия (ЕК) собралась ввести санкции против Ильи Медведева — сына экс-президента и заместителя председателя Совбеза России Дмитрия Медведева, сообщила газета The Guardian.
Ограничения собираются ввести в рамках 12-го пакета антироссийских санкций, пишет издание. Там отметили, что имя и дата рождения Ильи Медведева совпадают с данными единственного сына бывшего президента, потому журналисты сделали такой вывод.
Кроме того, в списках есть председатель фонда «Защитники Отечества» Анна Цивилева, которая, по версии The Guardian, якобы является родственницей нынешнего президента РФ Владимира Путина.
Тем временем Европейская комиссия приняла предложения комиссии и Верховного представителя Евросоюза по 12-му пакету санкций в отношении России и передала их на рассмотрение членам объединения.
До этого агентство Bloomberg писало, что в 12-м пакете санкций ЕС запретит поставки алмазов из России. Евросоюз также предлагает запретить экспорт в Россию станков и запчастей к ним, которые используются для производства оружия.