ԵՄ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում անհապաղ հետաքննել հայ գերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին մեղադրանքները
Ադրբեջանը կալանքի մեջ պահվող հայերի համար պետք է ապահովի արդար դատաքննության իրավունքը և բավարար պայմաններ՝ համաձայն իր միջազգային պարտավորությունների:
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին ասել  է ԵՄ արտաքին և անվտանգության հարցերով խոսնակ Անիտա Հիպերը։
«Մենք տեղյակ ենք, որ Հայաստանի կառավարությունն ու մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպություններ մտահոգություններ են հայտնել մեղադրյալների նկատմամբ վերաբերմունքի վերաբերյալ։ Մենք այս մտահոգությունները շատ լուրջ ենք ընդունում և ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին։ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է անհապաղ և անաչառ կերպով հետաքննեն բոլոր մեղադրանքները վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ և, եթե դրանք հաստատվեն, ապա պետք է պատասխանատվության ենթարկեն մեղավորներին։
Բաքվի ռազմական դատարանում ընթացող դատավարություններն առնչվում են շատ ավելի լայն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և տևական խաղաղության հաստատման հարցին։ Ուստի, մենք շարունակում ենք կոչ անել Հայաստանին և Ադրբեջանին հենվել արդեն իսկ ձեռք բերած հաջողությունների վրա և շարունակել առաջընթացը հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման ուղղությամբ», - ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ու անվտանգության հարցերով խոսնակ Անիտա Հիպերն ու հավելել, որ Եվրամիությունը շարունակելու է աջակցել այս գործընթացին իր ողջ գործիքակազմով։

ЕС призывает власти Азербайджана немедленно расследовать обвинения в жестоком обращении с армянскими пленными
Азербайджан должен обеспечить право на справедливое судебное разбирательство и нормальные условия содержания задержанных армян в соответствии со своими международными обязательствами.
Об этом, отвечая на вопрос корреспондента Арменпресс в Брюсселе, заявила пресс-секретарь ЕС по вопросам внешней политики и политики безопасности Анита Хиппер.
“Нам известно, что правительство Армении и ряд правозащитных организаций выразили обеспокоенность по поводу жестокого обращения с обвиняемыми. Мы очень серьезно относимся к этим опасениям и внимательно следим за развитием событий. Власти Азербайджана должны незамедлительно и беспристрастно расследовать все заявления о жестоком обращении и, в случае подтверждения, привлечь виновных к ответственности.
Судебные процессы, проходящие в Бакинском военном суде, касаются гораздо более широкого вопроса установления стабильного и прочного мира между Арменией и Азербайджаном. Поэтому мы продолжаем призывать Армению и Азербайджан развивать уже достигнутые успехи и продолжать движение к полной нормализации отношений”, - заявила Анита Хиппер, добавив, что Европейский союз продолжит