ԵԱՀԿ գործող նախագահը կայցելի Հարավային Կովկաս
ԵԱՀԿ գործող նախագահ և Մալթայի արտաքին գործերի նախարար Յան Բորգը կայցելի Հարավային Կովկաս։ Այս մասին նա հայտնել է Վաշինգտոնում TURAN-ին։
Նրա խոսքով, ԵԱՀԿ-ի հեղինակությունը համաշխարհային քաղաքական և անվտանգության ճարտարապետության մեջ «մնում է սպառնալիքի տակ»։ Միևնույն ժամանակ, կազմակերպության ուշադրությունը, բացի Ուկրաինայից, կենտրոնացած է նաև երկարատև հակամարտությունների վրա, ներառյալ իրավիճակը Մերձդնեստրում և Հարավային Կովկասում։
«Իմ վերջին այցերը Սերբիա, Կոսովո և Մոլդովա, ինչպես նաև սպասվող առաքելությունը Հարավային Կովկաս գործընկերների հետ երկխոսության մեջ մտնելու համատեղ ջանքերի մի մասն են՝ վստահությունը վերականգնելու և ԵԱՀԿ-ի դերն ամրապնդելու համար», - ասել է նա:

Действующий  председатель ОБСЕ посетит Южный Кавказ
Действующий  председатель ОБСЕ, глава МИД Мальты Ян Борг посетит Южный Кавказ. Об этом он сообщил TURAN в Вашингтоне.
По его словам, авторитет ОБСЕ в глобальной политической архитектуре и архитектуре безопасности «остается под угрозой». При этом внимание организации сосредоточено помимо Украины на затяжных конфликтах, включая  ситуацию в Приднестровье  и на Южном Кавказе.
«Мои недавние визиты в Сербию, Косово и Молдову, а также предстоящие миссии на Южный Кавказ являются частью согласованных усилий по диалогу с партнерами для восстановления доверие и укрепления роли ОБСЕ», - сказал он.