Դատարանը Պակիստանի նախկին վարչապետին և նրա կնոջը մեղավոր է ճանաչել ամուսնության մասին օրենքի խախտելու համար
Շաբաթ օրը Պակիստանի դատարանը մեղավոր է ճանաչել երկրի նախկին վարչապետ Իմրան Խանին եւ նրա կնոջը՝ Բիբիին, եւ դատապարտել յոթ տարվա ազատազրկման այն պատճառով, որ նրանց ամուսնությունը՝ կնքված 2018թ., խախտել է օրենքը, տեղեկացրել է АР-ն՝ հղում կատարելով տեղի իշխանություններին եւ Խանի փաստաբանին։
Ամուսինների փաստաբան Ինթիսար Փանջուտան տեղեկացրել է, որ դատավճիռը հայտարարվել է դատավոր Քուդրաթ Ուլահի կողմից դատավարության ավարտից մեկ օր հետո։ Խանը եւ նրա ընտանիքը պնդում են, որ դատավարությունը քաղաքականացված է։
Մասնավորապես, դատախազությունը հայտարարել է, որ Խանը եւ նրա կինը խախտել են այն օրենքը, որի համաձայն՝ կինը պետք է սպասի երեք ամիս նորից ամուսնանալուց առաջ։ Բիբին արդեն ամուսնացած եղել էր անցյալում։
Սա Խանի չորրորդ դատավճիռն է 2022-ից ի վեր, երբ նա հեռացվեց իշխանությունից։
Դատավճիռը հաջորդել է մեկ այլ գործի, որով Խանն ու նրա կինը՝ Բուշրա Բիբին, չորեքշաբթի դատապարտվել են  14 տարվա բանտարկության կոռուպցիայի համար։
Խանին դատում են փետրվարի 8-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների շեմին, որոնցում Խանն արդեն որակազրկվել էր կոռուպցիայի համար իր դատվածության պատճառով։

Пакистанский суд в субботу признал виновными и приговорил бывшего премьер-министра страны Имрана Хана и его жену Биби к семи годам тюрьмы по обвинению в том, что их брак, заключенный в 2018 году, нарушил закон, сообщает АР со ссылкой на местные власти и адвоката Хана.
Адвокат супругов Интисар Панджута сообщил, что приговор был объявлен судьей Кудратом Уллахом через день после окончания судебного процесса. Хан и его семья настаивают на том, что судебный процесс политически мотивирован.
В частности, прокуратура заявила, что Хан и его жена нарушили закон, согласно которому женщина должна выждать три месяца, прежде чем выйти замуж снова. Биби уже была замужем в прошлом.
Это четвертый приговор Хану с 2022 года, когда он был отстранен от власти.
Этот приговор последовал за другим делом, по которому Хан и его жена Бушра Биби были приговорены в среду к 14 годам тюрьмы за коррупцию.
Хана судят в преддверии парламентских выборов 8 февраля, на которых Хан уже был дисквалифицирован из-за своей судимости за коррупцию.