Դամասկոսում պայթյունները տեղի են ունեցել Մակրոնի հյուրանոցի անվտանգության գոտուց դուրս. Սիրիայի ՆԳՆ
Դամասկոսում երկու պայթյունները տեղի են ունեցել այն անվտանգության գոտուց դուրս, որը սահմանված էր այն հյուրանոցի շուրջ, որտեղ կանգ էր առել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, և չեն սպառնացել ֆրանսիացի առաջնորդի կյանքին։ Այդ մասին հայտնել է Սիրիայի ներքին գործերի նախարարությունը։
«Պայթյունը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի նստավայրի անվտանգության գոտուց դուրս և անմիջական սպառնալիք չի ներկայացրել նրա, նրան ուղեկցող անձանց, ինչպես նաև պաշտոնական այցի ծրագրի համար, որը շարունակվում է նախապես պլանավորված ժամանակացույցին համապատասխան»,- նշվում է ՆԳՆ հայտարարության մեջ, որը տարածել է SANA գործակալությունը։
Այնտեղ ճշտվում է, որ ինքնաշեն ռումբերը պայթել են այն բանից հետո, երբ «դրանք հայտնաբերել էին անվտանգության ուժերը, և ՆԳՆ մասնագետները ձեռնամուխ էին եղել դրանց վնասազերծմանը»։

МВД Сирии: взрывы в Дамаске произошли вне зоны безопасности отеля Макрона
Два взрыва в Дамаске произошли вне зоны безопасности, установленной вокруг гостиницы, в которой остановился президент Франции Эмманюэль Макрон, и не представляли угрозы жизни французского лидера. Об этом сообщило Министерство внутренних дел Сирии.
«Взрыв произошел за пределами зоны безопасности резиденции президента Франции и не представлял прямой угрозы для него, сопровождающих его лиц, а также программы официального визита, которая продолжается в соответствии с запланированным графиком», - отмечается в заявлении МВД, которое распространило агентство SANA.
В нем уточняется, что самодельные бомбы взорвались после того, как «их обнаружили силы безопасности и специалисты МВД приступили к их обезвреживанию».