Ցույցերի ցրման ժամանակ տուժել է 15 մարդ. Վրաստանի առողջապահության նախարարություն
Վրաստանի առողջապահության նախարարությունում տեղեկացրել են, որ մայիսի 1-2-ին, «Օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի դեմ ցույցերի ցրման ժամանակ, տարբեր բուժհաստատություններ են հասցվել 15 տուժածներ, ցույցերը տեղի են ունեցել Թբիլիսիի խորհրդարանի շենքի մոտ, տեղեկացրել է SOVA-ն։
Տուժածների մեջ կան նաեւ իրավապահ մարմինների աշխատակիցներ։
«Մայիսի 1-2-ին շտապօգնության բրիգադները տարբեր բուժհաստատություններում հոսպիտալացրել են 15 մարդու, այդ թվում իրավապահ մարմինների աշխատակիցների։ Տուժածների մի մասը դուրս է գրվել»,- Intepressnews ինտերնետ-պարբերականին տեղեկացրել են առողջապահության նախարարությունում։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 1-ին խորհրդարանի պատգամավորները 83 ձայնով երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել են «օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագիծը։
Ցույցերի ցրման ընթացքում, որոնք տեղի էին ունենում Թբիլիսիում, իրավապահ մարմիններն օգտագործել են հատուկ միջոցներ՝ ջրցաններ, պղպեղի սփրեյներ, արցունքաբեր գազ։ Ցուցարարները պնդում են, որ հատուկջոկատայիններն օգտագործել են նաեւ ռետինե փամփուշտներ, բայց ՆԳՆ-ում այս տեղեկությունը չեն հաստատում։

Минздрав Грузии: в ходе разгона акций против закона «Об иноагентах» пострадали 15 человек
В Министерстве здравоохранения Грузии сообщают, что 1-2 мая в различные медицинские учреждения были доставлены 15 пострадавших во время разгона акций против закона «Об иноагентах», проходивших у здания парламента в Тбилиси, передает SOVA
Среди пострадавших есть и сотрудники правоохранительных органов.
«1-2 мая бригады экстренной помощи госпитализировали в различные медицинские учреждения 15 человек, в том числе сотрудников правоохранительных органов. Часть пострадавших покинули клинику и были выписаны», — сообщили в Минздраве информационному интернет-изданию Intepressnews.
Напомним, что 1 мая депутаты парламента 83-мя голосам приняли законопроект «о прозрачности иностранного влияния» во втором чтении.
В ходе разгона акций против этого закона, прошедших в Тбилиси, правоохранительные органы использовали спецсредства: водометы, перцовые спреи, слезоточивый газ. Протестующие утверждают, что спецназ использовал и резиновые пули, однако в МВД эту информацию не подтверждают.