COP29-ը հյուրընկալող Ադրբեջանը չի հայտնում մեթանի արտանետումների աճի մասին. Global Witness
Արբանյակային տվյալները ցույց են տալիս գազի այրման աճ այն պահից, երբ Ադրբեջանը վերջին անգամ հայտնել էր իր արտանետումների մասին վեց տարի առաջ՝ կասկածի տակ դնելով մեթանի բռնկումը մինչև 2030 թվականը դադարեցնելու մասին BP-ի և պետական ​​նավթային ընկերության խոստումը:
Ըստ Global Witness-ի նոր վերլուծության, Ադրբեջանում գազի այրումը կտրուկ աճել է, երբ COP29 ընդունող կողմը վերջին անգամ ՄԱԿ-ին է ներկայացրել իր արտանետումների տվյալները:
Արբանյակային պատկերների տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ 2018 թվականից ի վեր Ադրբեջանում նավթի և գազի օբյեկտներում գազի այրումներն աճել են գրեթե 11%-ով, երբ վերջին անգամ երկիրը հայտնել էր ջերմոցային գազերի արտանետումների մասին:
Ադրբեջանը, BP-ն և SOCAR պետական ​​նավթային ընկերությունը մինչև 2030 թվականը համընթաց գազի այրումը նավթի և գազի արդյունահանման մեջ դադարեցնել ու մասին բազմաթիվ պարտավորություններ են ստանձնել:
Ամեն տարի միլիարդավոր խորանարդ մետր հանածո գազ է այրվում ամբողջ աշխարհում՝ արտանետելով միլիոնավոր տոննա CO2 և մեթան՝ գլոբալ տաքացմանը նպաստող ամենահզոր ջերմոցային գազը: Բաքվի հարավի Սանգաչալ քաղաքի BP տերմինալի մոտակայքի բնակիչները հայտնել են տարբեր ախտանիշների, դրանց թվում՝ շնչառությանն ու սրտին առնչվող խնդիրների մասին:
Ըստ 2015 թվականի Փարիզյան համաձայնագրի՝ երկրները պարտավոր են երկու տարին մեկ արտանետումների մասին տվյալներ զեկուցել: Սակայն Ադրբեջանը, որը նոյեմբերին հյուրընկալելու է COP29 կլիմայական գագաթնաժողովը, դա չի արել 2018 թվականից ի վեր: Այդ ժամանակից ի վեր նավթագազային օբյեկտներում այրված գազի ծավալն աճել է 10,5%-ով։ Բացի դրանից, գազի այրման տեմպերն աճել են ավելի քան 70%-ով։
BP-ն շահագործում են մի քանի տեղամասեր, որտեղ այրման բարձր մակարդակը պահպանվում է, ներառյալ՝ Կասպից ծովի Ազերի-Չիրագ-Գյունաշլի (ACG) հսկայական հանքավայրը և Բաքվից հարավ ընկած Սանգաչալ տերմինալը: Սա այն դեպքում, երբ 2023 թվականին նավթի արդյունահանումը 46%-ով ցածր էր, քան մեկ տասնամյակ առաջ։
Միայն 2024 թվականի առաջին կիսամյակում Սանգաչալի տերմինալում արդեն այրվել է գրեթե 40 միլիոն խմ մետր գազ, ինչը վստահորեն այն դնում է պատմության մեջ ամենաբարձր այրման տարեկան արագության վրա:
BP-ն, SOCAR-ը և Ադրբեջանը Համաշխարհային բանկի Զրոյական բնական գազի այրման նախաձեռնության մասնակիցներն են, որը պարտավորվում է մինչև 2030 թվականը վերացնել գազի սովորական այրումը: Երկու նավթային ընկերություններն էլ ստորագրել են 2021 թվականի մեթանի հարցով համաշխարհային պարտավորությունը, որի նպատակն է այս տասնամյակում մեթանի արտանետումները նվազեցնել 30%-ով:

Global Witness: Принимающий у себя COP29 Азербайджан не сообщает о растущих выбросах метана
Спутниковые данные показывают рост сжигания попутного газа с тех пор, как Азербайджан последний раз сообщал о своих выбросах шесть лет назад, что ставит под сомнение обещание BP и государственной нефтяной компании прекратить сжигание метана к 2030 году.
Согласно новому анализу Global Witness, сжигание попутного газа в Азербайджане резко возросло с тех пор, как принимающая сторона COP29 в последний раз представила свои данные о выбросах в ООН.
Анализ данных спутниковых снимков показывает, что сжигание попутного газа на нефтегазовых объектах в Азербайджане увеличилось почти на 11% с 2018 года, когда страна в последний раз сообщала о выбросах парниковых газов.
Азербайджан, BP и государственная нефтяная компания SOCAR взяли на себя многочисленные обязательства по прекращению сжигания попутного газа при добыче нефти и газа к 2030 году.
Ежегодно по всему миру сжигаются миллиарды кубометров ископаемого газа, высвобождая миллионы тонн CO2 и метана — самого мощного парникового газа, — которые способствуют глобальному потеплению. Жители вблизи терминала BP в Сангачале, к югу от Баку, сообщили о множестве симптомов, включая проблемы с дыханием и сердцем.
Согласно Парижскому соглашению 2015 года, страны обязаны представлять данные о своих выбросах каждые два года. Однако Азербайджан, который в ноябре примет у себя климатический саммит COP29, не сделал этого с 2018 года. С тех пор объем сжигаемого на его нефтегазовых объектах газа увеличился на 10,5%. Кроме того, темпы сжигания газа увеличились более чем на 70%.
Несколько объектов, где сжигание остается высоким, эксплуатируются BP, включая огромное месторождение Азери-Чираг-Гюнешли (АЧГ) в Каспийском море и Сангачальский терминал к югу от Баку. И это несмотря на то, что добыча нефти в 2023 году была на 46% ниже, чем десятилетие назад.
Только за первую половину 2024 года на Сангачальском терминале уже было сожжено почти 40 млн куб. м газа, что уверенно выводит его на самый высокий годовой показатель сжигания за всю историю.
BP, SOCAR и Азербайджан являются участниками Инициативы Всемирного банка по нулевому рутинному сжиганию газа, которая обязуется ликвидировать рутинное сжигание газа к 2030 году. Обе нефтяные компании подписали Глобальное обязательство по метану 2021 года, направленное на сокращение выбросов метана на 30% в этом десятилетии.