Չինաստանը ՇՀԿ գագաթնաժողովը կանցկացնի Տյանցզինում օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը. հրավիրված է վարչապետ Փաշինյանը
Ավելի քան 20 երկրների և 10 միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ կմասնակցեն Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովին և դրա հետ կապված միջոցառումներին կենտրոնական ենթակայության Տյանցզին քաղաքում (Հյուսիսային Չինաստան)։
ՇՀԿ Տյանցզինի գագաթնաժողովը կանցկացվի օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը։ ՇՀԿ ամենամյա գագաթնաժողովը Չինաստանում կանցկացվի հինգերորդ անգամ։
ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը կնախագահի ՇՀԿ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի 25-րդ նիստը, ինչպես նաև «ՇՀԿ պլյուս» հանդիպումը՝ հանդես գալով հիմնական զեկույցներով, ուրբաթ օրը հայտնել է Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը։
Գագաթնաժողովի շրջանակներում նախագահ Սի Ծինփինը պաշտոնական ընթրիք կմատուցի առաջնորդների համար և երկկողմ հանդիպումներ կանցկացնի ներկա ղեկավարների հետ, նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Հրավերով գագաթնաժողովին կմասնակցեն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։

Китай проведет саммит ШОС в Тяньцзине с 31 августа по 1 сентября: приглашен премьер-министр Пашинян
Лидеры более 20 стран и главы 10 международных организаций примут участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и связанных с ним мероприятиях в городе центрального подчинения Тяньцзинь (Северный Китай).
Тяньцзиньский саммит ШОС пройдет с 31 августа по 1 сентября. Ежегодный саммит ШОС пройдет в Китае в пятый раз.
Председатель КНР Си Цзиньпин будет председательствовать на 25-м заседании Совета глав государств – членов ШОС, а также на встрече «ШОС Плюс», выступив с основными докладами, сообщил в пятницу представитель Министерства иностранных дел.
В рамках саммита председатель Си Цзиньпин даст официальный ужин для лидеров и проведет двусторонние встречи с присутствующими руководителями, отметил представитель МИД.
По приглашению в саммите примет участие премьер-министр Армении Никол Пашинян, а также президент Азербайджана Ильхам Алиев.