Բլինքենը եւ Ֆիդանը հեռախոսազրույց են ունեցել Սիրիայի իրավիճակի վերաբերյալ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ու Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը դեկտեմբերի 6-ին հեռախոսազրույց են ունեցել՝ քննարկելով իրավիճակը Սիրիայում, տեղեկացրել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը։
«Պետքարտուղար Բլինքենը ընդգծել է քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության կարեւորությունը Սիրիայի տարածքում։ Նա քննարկել է քաղաքական լուծման անհրաժեշտությունը ՄԱԿ ԱԽ 2 254 բանաձեւի համապատասխան։
Բլինքենը շնորհավորել է Ֆիդանին դեսպան Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի ընտրման առիթով ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում, նշվել է հաղորդագրությունում։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը՝ հղում կատարելով Թուրքիայի ԱԳՆ-ին, Ֆիդանը Բլինքենին հայտնել է, որ «Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցություն» եւ ԴԱԵՇ (ԻՊ- խմբ. ) ահաբեկչական կազմակերպությունները չպետք է օգտվեն  քաոսից Սիրիայում»։
Ֆիդանը ընդգծել է այն բանի կարեւորությունը, որ չկրկնվեն նախկին սխալները, եւ ընդգծել է, որ այս փուլում ռեժիմը պետք է գործի իրատեսորեն, ընդդիմության հետ երկխոսություն եւ քաղաքական գործընթաց սկսի, իսկ տարածաշրջանի բոլոր խաղացողները պետք է կառուցողական դեր կատարեն։
Նշելով հումանիտար օգնության կարեւորությունը՝ Ֆիդանն ավելացրել է, որ Թուրքիան անհրաժեշտ աջակցություն է ցուցաբերում այս հարցում։

Блинкен и Фидан провели телефонные переговоры по ситуации в Сирии
Государственный секретарь США Энтони  Блинкен провел 6 декабря беседу с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом, обсудив с ним события в Сирии, говорится в сообщении официального представителя Госпеда США Мэтью Миллера.
«Госсекретарь Блинкен подчеркнул важность защиты гражданского населения, включая представителей меньшинств, на всей территории Сирии. Госсекретарь обсудил необходимость политического решения конфликта в соответствии с резолюцией 2254 Совета Безопасности ООН.
Госсекретарь Блинкен также поздравил министра иностранных дел Фидана с выбором посла Феридуна Синирлиоглу на пост генерального секретаря ОБСЕ и выразил надежду на продолжение сотрудничества в регионе», - отмечается в сообщении.
Как передает турецкое агентство Анадолу  со ссылкой на МИД Турции,  Фидан заявил Блинкену, что «террористическим организациям РКК (Рабочая партия Курдистана — ред.) и ДЕАШ (ИГИЛ — ред.) не должно быть позволено воспользоваться хаосом в Сирии».
«Фидан отметил важность того, чтобы не повторять прежних ошибок, и подчеркнул, что на данном этапе режим должен действовать реалистично, наладить диалог с оппозицией и начать политический процесс, а все игроки в регионе должны сыграть конструктивную роль в этом направлении...
Министр Фидан подчеркнул полезность принятия необходимых мер для нейтрализации угрозы применения химического оружия режимом.
Отметив важность доставки гуманитарной помощи в регион, Фидан добавил, что Турция оказывает необходимую поддержку в этом вопросе»,-  говорится в сообщении турецкого СМИ.