Բիշքեկը փորձում է հեռու մնալ Մոսկվայից և խուսափել պատժամիջոցներից. Կոստանդին Զատուլին
Govorit Moskva ռադիոկայանին տված հարցազրույցում Ղրղզստանի Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինն ասել է, որ, ամենայն հավանականությամբ, Ղրղզստանը ազդանշաններ է ստանում միայն մի կողմից՝ Արեւմուտքից՝ մեկնաբանելով Ղրղզստանի կողմից ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի «Անխորտակելի եղբայրություն-2022» զորավարժությունների չեղարկման հնարավոր պատճառները։
«Կարծում եմ, որ, ամենայն հավանականությամբ, Ղրղզստանը ազդանշաններ է ստանում, որոնք գալիս են մի կողմից Արեւմուտքից, ում հետ չի ցանկանում վիճել, իսկ մյուս կողմից վերլուծում է, թե որքան ուժեղ ենք մենք, ինչպես ենք կարողանում. հաղթանակի հասնել Ուկրաինայի դեմ պայքարում»,- նշել է նա։
Զատուլինի խոսքով՝ Բիշքեկն այժմ փորձում է հեռանալ Մոսկվայից եւ խուսափել պատժամիջոցներից։ Պատգամավորը, սակայն, վստահ է, որ սա չի կարելի երկրների հարաբերությունները խզելու ուղղությամբ վճռական քայլ համարել։
«Սա խաղ է, որը խաղում են ամբողջ աշխարհում, որպեսզի չընկնեն Արեւմուտքի որեւէ պատժամիջոցների տակ», - եզրափակել է նա։
Կիրակի օրը՝ հոկտեմբերի 9-ին, Ղրղզստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները չեղարկելու մասին։ Դրանք պետք է անցկացվեին հանրապետության Իսիկ-Կուլի շրջանի Բալըքչի քաղաքում հոկտեմբերի 10-ից 14-ը։ Պաշտպանության գերատեսչությունն այնուհետ չի նշել, թե որն է դրանց չեղարկման պատճառը։

Константин Затулин: Бишкек пытается дистанцироваться от Москвы и избежать санкций.
Скорее всего, Киргизия, улавливает сигналы, идущие, с одной стороны, от Запада.  Об этом в беседе с радиостанцией «Говорит Москва» заявил первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин, комментируя возможные причины отмены Киргизией учений миротворческих сил ОДКБ  «Нерушимое братство-2022».
«Я предполагаю, что, скорее всего, Киргизия, улавливает сигналы, идущие, с одной стороны, от Запада, с которым она не хочет ссориться, а с другой стороны — анализирует, насколько мы сильны, насколько в состоянии достичь победы в борьбе с Украиной», — отметил он.
По словам Затулина, сейчас Бишкек пытается дистанцироваться от Москвы и избежать санкций. Однако, уверен депутат, это нельзя считать решающим шагом к разрыву отношений между странами. «Это такая игра, которая идет во всем мире, чтобы не попасть под раздачу каких-либо западных санкций», — заключил он.
В воскресенье, 9 октября, Министерство обороны Киргизии заявило об отмене командно-штабных учений в рамках ОДКБ. Они должны были проходить в городе Балыкчы Иссык-Кульской области республики с 10 по 14 октября. В оборонном ведомстве тогда не уточнили причину их отмены.