Բաքվի և Իսրայելի միջև երկարատև հարաբերությունները կարող են Ադրբեջանին ներքաշել Իրանի հետ ընդլայնվող պատերազմի մեջ․ ԶԼՄ
Ադրբեջանը դարձել է վերջին երկիրը, որը ներքաշվել է Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական պատերազմի մեջ: Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ հինգշաբթի օրը չորս անօդաչու սարքեր են հարվածել Նախիջևանին: Բաքվի պնդմամբ՝ դրանք արձակվել էին Իրանի տարածքից: Հարվածների հետևանքով վնասվել են շենքեր ու ենթակառուցվածքներ, վիրավորվել է երկու խաղաղ բնակիչ: Ինչպես գրում է Middle East Eye-ը, վերլուծաբանները նշում են, որ Իրանն իր պատասխան գործողություններով փորձում է ցույց տալ տարածաշրջանում ունեցած իր ազդեցությունը:
Տասնամյակներ շարունակ Պարսից ծոցի երկրները (արաբական երկրները) ներկայանում էին որպես «կայունության կղզյակներ» և գրավում ներդրողներին ու զբոսաշրջիկներին՝ հույսը դնելով տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաների վրա: Իրանի այս ռազմական գործողությունները նպատակ ունեն քանդել այդ պատկերացումը և ցույց տալ, որ պատերազմի վնասները կտարածվեն իր սահմաններից շատ հեռու:
Տարածաշրջանում տեղի ունեցող այս ցնցումները նպատակ ունեն ստիպել հարևան երկրներին ճնշում գործադրել Վաշինգտոնի (ԱՄՆ-ի) վրա, որպեսզի վերջինս դադարեցնի պատերազմը:
Վաշինգտոնյան Gulf State Analytics ընկերության տնօրեն Ջորջիո Կաֆիերոն կարծում է, որ այս անկայուն վիճակը կարող է դրդել Պարսից ծոցի երկրներին «համոզել Միացյալ Նահանգներին դադարեցնել իր ագրեսիվ գործողությունները»։
Բաքվի Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևի խոսքով՝ Ադրբեջանը փորձում է չեզոք մնալ այս հակամարտությունում։
Միջադեպից հետո Ադրբեջանը 12 ժամով փակել էր բեռնատարների համար իր հարավային օդային տարածքը և Իրանի հետ սահմանային անցակետերը։ Այս քայլով խափանվել է Իրանը Ռուսաստանին կապող ամենակարճ ցամաքային ճանապարհներից մեկը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև սպառնացել էր ռազմական պատասխան տալ, սակայն պաշտոնական արձագանք մինչ այժմ չի եղել։
Թեհրանը վաղուց է կասկածամտորեն վերաբերվում Ադրբեջանի և Իսրայելի հարաբերություններին։ Իրանը մեղադրում էր Բաքվին այն բանում, որ վերջինս թույլ է տվել Իսրայելին օգտագործել իր տարածքը Իրանին հարվածելու համար։
Թեհրանցի մի քաղաքական վերլուծաբան, ով չի ցանկացել հայտնել իր անունը, Middle East Eye-ին հայտնել է, որ իրանցի պաշտոնյաները համոզված են, որ նախորդ բախումների ժամանակ Իսրայելն օգտագործել է Ադրբեջանի օդային տարածքը։
Բաքուն հերքել է այդ մեղադրանքները: Այնուամենայնիվ, վերլուծաբանը նշել է, որ Իրանի առաջնորդները հակված են այս պատերազմը դիտարկել որպես գոյութենական սպառնալիք:
«Իրանը չի ցանկանում կոնֆլիկտ ունենալ Բաքվի հետ: Սակայն Բաքուն այժմ գործում է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի շահերից ելնելով», — նշել է վերլուծաբանը՝ հավելելով, որ եթե Իրանում քաոս սկսվի, Ադրբեջանը կարող է դեր խաղալ տարածաշրջանային հետագա իրադարձությունների ձևավորման հարցում:
Անօդաչու թռչող սարքերի հետ կապված այս միջադեպը կարող է քաղաքական հիմք դառնալ ավելի կոշտ դիրքորոշում որդեգրելու համար:
Միևնույն ժամանակ, Իրանի հնարավոր փլուզումը նաև լուրջ վտանգներ կստեղծի Ադրբեջանի համար:
Եթե ճգնաժամը սրվի, Ադրբեջանն, ամենայն հավանականությամբ, մեծապես հույսը կդնի իր մոտակա դաշնակցի վրա:
Թուրքիան արդեն իսկ ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին՝ օգնելով նրան վերահսկողություն հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ:
«Կարծում եմ՝ եթե երբևէ ստեղծվի մի իրավիճակ, որը կսպառնա Ադրբեջանի ազգային անվտանգությանը, կարելի է ենթադրել, որ պաշտոնական Անկարան դա կդիտարկի նաև որպես սպառնալիք Թուրքիայի համար: Եվ, կարծում եմ, թուրքական իշխանությունները շատ հեռուն կգնան Ադրբեջանին պաշտպանելու համար», — հավելել է Կաֆիերոն:

Middle East Eye: Длительные отношения между Баку и Израилем могут втянуть Азербайджан в расширяющуюся войну с Ираном
Азербайджан стал последней страной, оказавшейся втянутой в американо-израильскую войну против Ирана после того, как в четверг четыре беспилотника, которые, по утверждению Баку, были запущены с территории Исламской Республики, нанесли удары по эксклаву Нахичевань. В результате была повреждена инфраструктура и ранены два мирных жителя. Аналитики отмечают, что реакция Ирана на войну сосредоточена на его асимметричном региональном влиянии, пишет Middle East Eye.
Как отмечается, на протяжении десятилетий страны Персидского залива представляли себя «островами стабильности» в нестабильном регионе, привлекая мировых инвесторов, туристов и международный бизнес. В основе этого представления лежало убеждение, что американские военные базы в регионе обеспечат безопасность этих государств. Военная кампания Ирана, по-видимому, направлена на подрыв этого восприятия и демонстрацию того, что издержки конфликта распространятся далеко за пределы его границ.
Потрясения, происходящие в регионе, могут быть направлены на то, чтобы подтолкнуть региональные державы оказать давление на Вашингтон с целью прекращения войны.
Исполнительный директор базирующейся в Вашингтоне консалтинговой компании по геополитическим рискам Gulf State Analytics Джорджио Кафьеро считает, что нестабильность может побудить государства Персидского залива «позаботиться о том, чтобы Соединённые Штаты согласились прекратить свою агрессию».
По словам председателя Центра анализа международных отношений в Баку Фарида Шафиева, Азербайджан пытается сохранять нейтралитет в конфликте.
После инцидента Азербайджан на 12 часов закрыл своё южное воздушное пространство и пограничные пункты с Ираном для грузовиков, включая транзитные перевозки. Этот шаг нарушил один из кратчайших сухопутных маршрутов, связывающих Иран с Россией. Президент Ильхам Алиев также пригрозил военным ответом, однако официальной реакции до сих пор не последовало.
Тегеран давно с подозрением относится к отношениям между Азербайджаном и Израилем. Иран обвинял Баку в том, что тот позволил Израилю использовать свою территорию для нанесения ударов по Ирану.
Политический аналитик в Тегеране, пожелавший остаться неназванным, сообщил Middle East Eye, что иранские чиновники считают, будто Израиль использовал воздушное пространство Азербайджана во время предыдущего конфликта.
Баку отверг эти обвинения. Тем не менее аналитик отметил, что иранские лидеры склонны рассматривать нынешнюю войну как угрозу существованию.
«Иран не хочет конфликта с Баку. Однако Баку сейчас действует в интересах США и Израиля», — отметил аналитик, добавив, что если Иран окажется в состоянии хаоса, Азербайджан может сыграть роль в формировании дальнейших региональных событий.
Инцидент с беспилотниками может стать политическим оправданием для более жёсткой позиции.
В то же время распад Ирана также создаст серьёзные риски для Азербайджана.
Если кризис обострится, Азербайджан, вероятно, будет в значительной степени рассчитывать на своего ближайшего союзника.
Турция уже оказывала военную поддержку Азербайджану, помогая ему установить контроль над Нагорным Карабахом.
«Я думаю, если когда-нибудь возникнет сценарий, который будет угрожать национальной безопасности Азербайджана, можно предположить, что официальная Анкара также сочтёт это угрозой для Турции. И, думаю, турецкие власти пойдут очень далеко, чтобы защитить Азербайджан», — добавил Кафьеро.