Փաստն այն է, որ Ադրբեջանը ռմբակոծել և օկուպացրել է Հայաստանի տարածքի մի մասը․ Բորել
Եվրամիությունն արել է հնարավոր ամեն ինչ՝ հրադադար հաստատելու համար կողմերի միջև երկխոսությանը նպաստելով՝ հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ Եվրախորհրդարանում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության մասին հարցի ժամանակ:
«Ակնհայտ է, որ Թուրքիան շարունակում է աջակցել Ադրբեջանին: Խնդրում ենք Թուրքիային օգտագործել այդ ազդեցությունը՝ լարվածությունը նվազեցնելու համար»,- ասել է Բորելը:
Բորելը նշել է, որ Ադրբեջանը ռմբակոծել և օկուպացրել է Հայաստանի տարածքի մի մասը՝ օգտագործելով հրետանի, անօդաչու թռչող սարքեր։
«Այն, ինչ կատարվում է, չափազանց ցավալի է, կա մոտ 300 զոհ, 207-ը՝ հայ։ Կան որոշ օկուպացված տարածքներ, ինչը բացարձակապես անընդունելի է և անհարգալից վերաբերմունք՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ։ Ուժերն այնքան մոտ են, որ նոր բախման վտանգ կա»,- ասել է բարձր ներկայացուցիչը:
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ Ադրբեջանի հետ ԵՄ-ի կնքած էներգետիկ համաձայնագիրը չի գործում ի վնաս մարդու իրավունքների կամ այլ ժողովրդավարական խնդիրների, որոնք ծագել են այդ երկրում:
Բորելը կարևորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների բացումը, ինչը, նրա համոզմամբ, կօգնի նաև լարվածության նվազեցմանը։
«Ցավոք սրտի, մենք ունենք միայն այն միջոցները, որոնք ունենք, և դա քաղաքական ազդեցությունն է։ Տարածաշրջանում մենք ունենք հատուկ բանագնաց, որը մշտական կապ է պահպանում երկու երկրների և Մինսկի խմբի հետ։ Մարդասիրական օգնություն՝ դա այն է, ինչ մենք կարող ենք առաջարկել»,- ասել է Ժոզեպ Բորելը։
Բորելը հայտարարել է, որ հայ ռազմագերիների մահապատժի տեսագրությունը «սարսափելի է», և ավելացրել, որ հետաքննություն է պահանջվում։

Гуманитарная помощь – это лишь то, что мы можем предложить: Борель о конфликте между Арменией и Азербайджаном
Евросоюз сделал все возможное для установления перемирия, способствуя диалогу между сторонами, заявил высокий представитель ЕС по внешней политике и безопасности Жозефф Боррель во время обсуждения вопроса о напряженности между Арменией и Азербайджаном в Европарламенте.
«Очевидно, что Турция продолжает поддерживать Азербайджан. Просим Турцию использовать свое это влияние для снижения напряженности», - сказал Боррель.
Он отметил, что Азербайджан бомбил и оккупировал часть территории Армении, используя артиллерию и беспилотники.
«То, что происходит, крайне болезненно, есть около 300 жертв, 207 из них армяне. Некоторые территории оккупированы, что абсолютно неприемлемо и неуважительно по отношению к международнопризнанным границам. Силы дислоцированы настолько близко друг к другу, что есть опасность нового столкновения», - сказал высокий представитель.
В то же время он отметил, что энергетическое соглашение ЕС с Азербайджаном не может действовать в ущерб правам человека или другим демократическим принципам. Боррель отметил важность открытия границ между Арменией и Азербайджаном, что, по его убеждению, также поможет снизить напряженность.
«К сожалению, у нас есть только те средства, которые у нас есть, и это лишь политическое влияние. В регионе у нас есть специальный посланник, который поддерживает постоянную связь с двумя странами и Минской группой. Гуманитарная помощь – это лишь то, что мы можем предложить», - сказал Жозефф Боррель.
Он заявил, что видеозапись казни армянских военнопленных «ужасна», и добавил, что требуется расследование.