Արևմտյան քաղաքական գործիչները մեծ հակամարտություն են հրահրում Մերձավոր Արևելքում․ Լավրով
Արևմտյան քաղաքական գործիչները մեծ հակամարտություն են հրահրում Մերձավոր Արևելքում: Այս մասին, ելույթ ունենալով ՛՛Գիտելիքների հասարակության՛՛ մարաթոնում՝ ՛՛Ռուսաստան՛՛ միջազգային ցուցահանդես-ֆորումի շրջանակներում, ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. ՛՛Այժմ մենք տեսնում ենք, որ անգլոսաքսերը բառացիորեն հրահրում են Մերձավոր Արևելքը մեծ պատերազմի՛՛:
Ըստ Լավրովի՝ նման բան կարելի է տեսնել Ուկրաինայում, և նման քաղաքականության արդյունքը նույնն է՝ պետականության կորուստ կամ թուլացում։
՛՛Արևմուտքը սովոր է սեփական խնդիրները լուծել ուրիշների հաշվին, շահագործել ուրիշների ռեսուրսները և, հակառակ համաշխարհային գործընթացներին, հույս ունի կառավարել աշխարհը՝ խառնվելով պետությունների ներքին գործերին՛՛,-ամփոփել է Լավրովը:

Западные политики провоцируют крупный конфликт на Ближнем Востоке: Лавров
Западные политики провоцируют крупный конфликт на Ближнем Востоке, заявил министр иностранных дел Сергей Лавров, выступая на марафоне общества «Знание» в рамках Международной выставки-форума «Россия».
«Сейчас мы видим, как англосаксы буквально подталкивают Ближний Восток к грани большой войны», — сказал он.
По словам Лаврова, подобное прослеживается и на Украине, а результат такой политики один — утрата или ослабление государственности.
Запад привык решать собственные проблемы за счет других, эксплуатировать чужие ресурсы и, вопреки мировым процессам, надеется править миром, влезая во внутренние дела государств, заключил глава МИД.