Անկարայում հույս ունեն, որ Բաքուն կմասնակցի Թուրքիայում գազային հաբ ստեղծելու նախագծին
Անկարան հույս ունի, որ Ադրբեջանը կմասնակցի Թուրքիայում դեպի Եվրոպա ռուսական գազի մատակարարման կենտրոն ստեղծելու նախագծին։ Այս մասին հայտնել Է երկրի Էներգետիկայի նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
"Կենտրոնի ստեղծման շնորհիվ մենք կդառնանք ոչ միայն բաշխման, այլև գազի վաճառքի կենտրոն։ Կան երկրներ, որոնք մեզ աջակցում են ինչպես գազի արտադրության, այնպես էլ՝ դրա վաճառքի հարցում։ Ադրբեջանի մասնակցությունը նախագծին՝ որպես մատակարարումների աղբյուր երկիր, մեզ կուրախացնի",-գործակալությունը մեջբերել է թուրք նախարարի խոսքերը։
Հոկտեմբերի 12-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է Թուրքիայում գազային հանգույց ստեղծել, որպեսզի "Հյուսիսային հոսքով" տարանցման կորցրած ծավալը Սեւ ծովի տարածաշրջան ուղղվի: Ավելի ուշ Էրդողանը հայտարարել է, որ պայմանավորվել է իր ռուս գործընկերոջ հետ գազային հանգույցի հարցում, և Եվրոպան կարող է օգտագործել ռուսական գազը Թուրքիայի միջոցով։

В Анкаре заявили, что надеются на участие Баку в проекте создания газового хаба в Турции
Анкара надеется на участие Азербайджана в проекте создания в Турции хаба по поставкам в Европу российского газа. Об этом сообщил глава Минэнерго страны Фатих Донмез, передает ТАСС.
«Благодаря созданию хаба мы станем не только центром распределения, но и центром продажи газа. Есть страны, которые поддерживают нас как в вопросе производства газа, так и его продажи. Участие Азербайджана в проекте в качестве страны-источника [поставок] осчастливит нас», — цитирует агентство турецкого министра.
12 октября, президент РФ Владимир Путин предложил создать в Турции газовый хаб, чтобы перенаправить утраченный объем транзита по «Северным потокам» в регион Черного моря. Позднее Эрдоган заявил, что договорился с российским коллегой по газовому хабу, и Европа может использовать российский газ через Турцию.