Անհրաժեշտ է արագացնել ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև համաձայնագրի ընթացակարգերը. Միշուստին
Անցյալ տարվանից Իրանի հետ ստորագրվել է ազատ առեւտրի համաձայնագիր։ Դրա իրականացումը լայն հնարավորություններ կբացի մեր ընկերությունների համար՝ մատակարարելու այս երկրի շուկան։ Այստեղ անհրաժեշտ է արագ իրականացնել այն ընթացակարգերը, որոնք անհրաժեշտ են փաստաթղթի օրինական ուժի մեջ մտնելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում։
Նա նշել է, որ այժմ մշակվում են Մոնղոլիայի հետ ազատ առևտրի ժամանակավոր համաձայնագրի, ինչպես նաև Վիետնամի հետ գործող համաձայնագրի բարելավման հարցերը։
«Մենք զգալի առաջընթաց ենք գրանցել Եգիպտոսի հետ երկխոսության մեջ։ Բանակցություններ են ընթանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Ինդոնեզիայի հետ»,- հավելել է Միշուստինը։
Նրա խոսքով, այս ամենն առանձնահատուկ նշանակություն ունի եվրասիական առևտրային հոսքերի վերակողմնորոշման համատեքստում դեպի ամենահեռանկարային, պրեմիում շուկաներ և բարեկամ պետություններ։
«Միության փոխգործակցությունը Չինաստանի հետ նույնպես ամրապնդվում է։ Եվ մենք պետք է գործադրենք բոլոր ջանքերը՝ աշխատանքները հաջողությամբ իրականացնելու համար, որոնք նախատեսված են չինացի ընկերների հետ տնտեսական համագործակցության զարգացման համապատասխան «ճանապարհային քարտեզում», - ընդգծել է ՌԴ վարչապետը։

Мишустин: нужно ускорить процедуры по соглашению между ЕАЭС и Ираном
С прошлого года подписано Соглашение о свободной торговле с Ираном. Его реализация откроет нашим компаниям широкие возможности для осуществления поставок на рынок этой страны. Здесь надо быстрее провести процедуры, которые нужны для вступления документа в законную силу. Об этом заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе.
Он отметил, что сейчас прорабатываются и вопросы по временному соглашению о свободной торговле с Монголией, а также по совершенствованию действующего соглашения с Вьетнамом.
«Удалось заметно продвинуться в диалоге с Египтом. Идут переговоры с Объединенными Арабскими Эмиратами, с Индонезией», - добавил Мишустин.
По его словам, все это имеет особое значение в условиях переориентации евразийских торговых потоков в сторону наиболее перспективных, премиальных рынков и дружественных государств.
«Укрепляется и взаимодействие Союза с Китаем. И нам необходимо приложить максимум усилий для успешной реализации мероприятий, которые предусматриваются соответствующей «дорожной картой» по развитию экономического сотрудничества с китайскими друзьями», - подчеркнул российский премьер.