Էփշտեյնի հետ կապեր և Ցեղասպանության ժխտում․ ANCA-ն պահանջում է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի հրաժարականը
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը (ANCA) ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել պաշտոնանկ անել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքին՝ Հայոց ցեղասպանությունը հրապարակայնորեն ժխտելու և սեռական հանցագործությունների համար դատապարտված Ջեֆրի Էփշտեյնի հետ երկարամյա կապերի վերաբերյալ բացահայտումների ֆոնին։ ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հայտարարել է, որ Բարաքն Էփշտեյնին անվանել է իր «օրինակելի կերպար»։
Նա նաև նշել է, որ Բարաքն ավելի քան 540 անգամ հիշատակվում է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության՝ Էփշետեյնի վերաբերյալ փաստաթղթերում՝ Epstein Files-ում։ Նա նաև ընդգծել է, որ մինչ այս բացահայտումները Բարաքը Թուրքիայի կառավարության անունից ժխտում էր Հայոց ցեղասպանությունը։ «Թրամփը պետք է հիմա նրան ազատի պաշտոնից»,- հավելել է Համբարյանը։
Հանձնախմբից նշել են, որ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության հրապարակած նյութերը փաստագրում են Բարաքի և Էփշտեյնի ջերմ և երկարատև հարաբերությունները, որոնք շարունակվել են ավելի քան մեկ տասնամյակ՝ նույնիսկ Էփշտեյնի 2008 թվականի դատապարտումից հետո։ Նշվում է, որ 2016 թվականին, երբ Բարաքը Թրամփի նախընտրական արշավի ավագ դրամահավաք կազմակերպիչն էր, Էփշտեյնը նրան գրել է. «Ուղարկիր քո և երեխայի լուսանկարները, ժպտեցրու ինձ»։ Փաստաթղթերը նաև մատնանշում են կապ Էփշտեյնի ցանցի և ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը խոչընդոտելու փորձերի միջև։ 2026 թվականի փետրվարի 11-ին X հարթակում հրապարակված տեսանյութում Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ընդունել էր, որ ամերիկացի միլիարդատեր Թոմաս Պրիցկերի հետ իր հանդիպումը կազմակերպվել էր «հայկական լոբբիի դեմ» աջակցություն ստանալու նպատակով՝ 2015 թվականի Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակից առաջ։ Նշվում է, որ Պրիցկերը հետագայում հրաժարական էր տվել Hyatt Hotels-ի նախագահի պաշտոնից՝ վկայակոչելով իր կապերը նաև Էփշտեյնի հետ։
ANCA-ն շեշտել է, որ Ցեղասպանության ժխտումն ու Էփշտեյնի շրջանակը փոխկապակցված պատմություններ են։ Ըստ կազմակերպության՝ Բարաքն Անկարայի անունից ժխտել էր Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ Դավութօղլուն օգտագործել էր Էփշտեյնի ցանցը՝ Վաշինգտոնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ պայքարելու համար։ Հանձնախումբը հիշեցրել է, որ Բարաքի հրաժարականի պահանջով հանդես էր եկել նաև անցած տարվա հուլիսին, երբ Նյու Յորքում Պետդեպարտամենտի ճեպազրույցի ժամանակ նա Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրել էր որպես «հին տպավորություն»։
Այդ ժամանակ ANCA-ն միացել էր Hellenic American Leadership Council-ին և American Friends of Kurdistan-ին՝ պահանջելով նրան հետ կանչել դեսպանի պաշտոնից։ Էփշտեյնն ամերիկացի ֆինանսիստ էր, որը հայտնի էր սկանդալներով։ Նա շատ հարուստ մարդկանց և քաղաքական գործիչների հետ էր շփվում։ 2019-ին նրան ձերբակալել էին անչափահասների սեռական շահագործման և մանկապղծության մեղադրանքով։
Նրան կալանավորել էին, բայց նա բանտում մահացել էր․ պաշտոնապես հայտարարել էին ինքնասպանության մասին։ Թրամփի անունը ևս կապվում է նրա հետ։ Էփշտեյնը տարիներ առաջ նրա շրջապատից էր, իսկ Թրամփի վարչակազմի Արդարադատության նախարարությունը ղեկավարում էր այն քրեակատարողական համակարգը, որտեղ 2019-ին Էփշթեյնը մահացել էր։

ANCA призвал Трампа уволить посла США в Турции Тома Баррака из-за отрицания Геноцида армян и связей с Эпштейном
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) призвал президента США Дональда Трампа немедленно уволить посла США в Турции Тома Баррака, назвав его «союзником Джеффри Эпштейна и отрицателем Геноцида армян». Поводом стали новые публикации из материалов Министерства юстиции США по делу американского финансиста и серийного насильника Джеффри Эпштейна, где зафиксированы его многолетние личные контакты с осуждённым за сексуальные преступления финансистом.
Баррак упоминается в материалах более 540 раз, а их переписка с Эпштейном демонстрирует «теплые отношения», продолжавшиеся более десяти лет после осуждения финансиста в 2008 году за сексуальные преступления против несовершеннолетних. В частности, в декабре 2012 года Баррак писал Эпштейну: «Как поживает мой образец для подражания?», а в 2016 году Эпштейн просил его прислать фотографии «с ребёнком». В ANCA утверждают, что подобные контакты делают Баррака неприемлемым кандидатом на пост дипломатического представителя США. Организация впервые потребовала отставки Баррака в июле 2025 года, после того как он на брифинге Госдепартамента назвал Геноцид армян «старым впечатлением».
Тогда к призывам о его отзыве присоединились Греко-американский совет по лидерству и American Friends of Kurdistan. Исполнительный директор ANCA Арам Амбарян заявил, что Баррак «отрицал Геноцид армян в интересах турецкого правительства» и должен быть немедленно уволен. На фоне публикаций вопрос также поднял сенатор Адам Шифф, который написал, что подобный человек не должен представлять США за рубежом. Материалы Минюста США, на которые ссылается ANCA, также указывают на связь окружения Эпштейна с попытками препятствовать признанию Геноцида армян в США.
В частности, бывший министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу в видеозаписи от 11 февраля 2026 года признал, что его встреча с американским миллиардером Томасом Притцкером была организована для поиска поддержки «против армянского лобби» в преддверии столетия Геноцида армян в 2015 году. Документы Минюста показывают, что Притцкер обсуждал Давутоглу с Эпштейном и помог организовать их встречу.
Позднее Притцкер ушёл с поста председателя Hyatt Hotels, сославшись на связи с Эпштейном и Гислейн Максвелл. В ANCA утверждают, что отрицание Геноцида армян и сеть Эпштейна пересекались в рамках лоббистских усилий в Вашингтоне, и призывают Белый дом дать политическую и кадровую оценку роли Баррака.