ԱՄՆ պետքարտուղարն այցով Իսրայել է ժամանել
ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենը Իսրայել է ժամանել իր մերձավորարևելյան շրջագայության շրջանակներում, հայտնում է Ynet պորտալը։
Թել Ավիվում նախատեսված է նրա հանդիպումը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, որից հետո նախատեսված է նրա հանդիպումն Իսրայելի ռազմական կաբինետի անդամների հետ։
Բլինկենը նախկինում եղել է Սաուդյան Արաբիայում և Եգիպտոսում։ Ինչպես հաղորդել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը, հաջորդ մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում պետքարտուղարը մտադիր է քննարկել անհապաղ հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնելու ջանքերը՝ նախատեսելով մնացած բոլոր պատանդների ազատ արձակումը, Գազայի հատվածին մարդասիրական օգնության ծավալների ավելացումը, ինչպես նաև հետկոնֆլիկտային շրջանում կոորդինացիան։

Госсекретарь США прибыл с визитом в Израиль
Госсекретарь США Энтони Блинкен в рамках ближневосточного турне прибыл в Израиль, сообщил портал Ynet.
В Тель-Авиве у него запланирована встреча с израильским премьер-министром Биньямином Нетаньяху, после чего он должен встретиться с членами израильского военного кабинета.
Ранее Блинкен посетил Саудовскую Аравию и Египет. Как сообщала пресс-служба Госдепартамента, в ходе очередного ближневосточного турне госсекретарь намерен обсудить усилия для достижения соглашения о немедленном прекращении огня, предусматривающего освобождение всех оставшихся заложников, увеличение объема гуманитарной помощи сектору Газа, а также координацию в постконфликтный период.