ԱՄՆ-ն շտապ կարգով հաստատել է Իսրայելին 12,000 ավիացիոն ռումբի վաճառքը՝ 151.8 միլիոն դոլարի գործարքով
Associated Press-ը հաղորդում է, որ Միացյալ Նահանգները հաստատել է Իսրայելի հետ 151.8 միլիոն դոլարի ռազմական զենքի նոր գործարքը, քանի որ Իրանի հետ լարվածությունը շարունակում է սրվել։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության համաձայն՝ փաթեթը կապահովի հազարավոր պայթուցիկ սարքեր և լոգիստիկ աջակցություն, որոնք ուղղված են Իսրայելի ռազմական կարողությունների ամրապնդմանը շարունակվող տարածաշրջանային հակամարտության ընթացքում։
Պետդեպարտամենտի քաղաքական-ռազմական գործերի բյուրոն, իր արտասահմանյան ռազմական վաճառքի ծրագրի միջոցով, հայտարարել է, որ առաջարկվող փաթեթը թույլ է տալիս Իսրայելին ձեռք բերել 12,000 BLU-110A/B ընդհանուր նշանակության ռումբի մարմիններ, որոնք կշռում են 1,000 ֆունտ։ 151.8 միլիոն դոլարի գործարքը նաև ներառում է Իսրայելին լրացուցիչ լոգիստիկ աջակցություն։
«Նաև կներառվեն հետևյալ ոչ հիմնական պաշտպանական սարքավորումները՝ ԱՄՆ կառավարության և կապալառուների ինժեներական ծառայություններ, լոգիստիկ և տեխնիկական աջակցություն, ինչպես նաև այլ հարակից լոգիստիկ և ծրագրային աջակցության տարրեր», - ասվում է Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։
Ռումբերի մատակարարման մի մասը կմատակարարվի անմիջապես ԱՄՆ-ի առկա պաշարներից: Վաճառքին մասնակցող գլխավոր կապալառուն Repkon USA-ն է, որը գտնվում է Գարլենդում, Տեխաս:
ԱՄՆ պաշտոնյաները հայտարարել են, որ վաճառքը հաստատվել է արտակարգ իրավիճակի լիազորությունների շրջանակներում՝ շրջանցելով Կոնգրեսի կողմից սահմանված սովորական վերանայման գործընթացը: Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն որոշել է, որ արտակարգ փոխանցումը անհրաժեշտ է Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության շահերից ելնելով: «Զենքի արտահանման վերահսկման մասին» օրենքի 36(բ) բաժնի համաձայն՝ Կոնգրեսը սովորաբար վերանայում է օտարերկրյա ռազմական վաճառքները, նախքան դրանց վերջնական հաստատումը: Այնուամենայնիվ, օրենքը թույլ է տալիս հրաժարվել այս պահանջից, եթե վտանգված են ազգային անվտանգության հետ կապված լուրջ մտահոգություններ:

США экстренно одобрили продажу Израилю 12 000 авиабомб в рамках сделки на 151,8 млн. долларов
Соединенные Штаты одобрили новую военную сделку по продаже оружия Израилю на сумму 151,8 миллиона долларов, поскольку напряженность в отношениях с Ираном продолжает нарастать, сообщает Associated Press.
Согласно заявлению Государственного департамента США, в рамках этого пакета будут предоставлены тысячи взрывных устройств и материально-техническая поддержка, направленная на укрепление военного потенциала Израиля во время продолжающегося регионального конфликта.
Бюро по военно-политическим вопросам Госдепартамента в рамках программы зарубежных военных продаж заявило, что предлагаемый пакет позволяет Израилю приобрести 12 000 корпусов бомб общего назначения BLU-110A/B весом 1000 фунтов. Сделка стоимостью 151,8 миллиона долларов также включает в себя дополнительную материально-техническую поддержку Израиля.
«Также будут включены следующие неосновные виды оборонного оборудования: инженерные услуги правительства США и подрядчиков, логистика и техническая поддержка, а также другие сопутствующие элементы логистики и поддержки программ», - говорится в заявлении Госдепартамента.
Часть поставок бомб будет осуществляться непосредственно из существующих запасов в США. Основным подрядчиком, участвующим в продаже, является компания Repkon USA, базирующаяся в городе Гарленд в штате Техас.
Официальные лица США заявили, что продажа была одобрена в соответствии с чрезвычайными полномочиями, что позволило обойти обычный процесс рассмотрения в Конгрессе. Госсекретарь Марко Рубио определил, что экстренная передача была необходима в интересах национальной безопасности США. В соответствии с разделом 36(b) Закона о контроле за экспортом оружия Конгресс, как правило, рассматривает зарубежные военные продажи до их окончательного оформления. Однако закон позволяет отменить это требование, если речь идет о неотложных проблемах национальной безопасности.