ԱՄՆ-ն պետք է ճնշում գործադրի Իսրայելի վրա, եթե անկեղծորեն Գազայում հրադադար են ցանկանում. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է ճնշում գործադրի Իսրայելի վրա, եթե նա իսկապես ցանկանում է հրադադարի հասնել Մերձավոր Արևելքում: Այս մասին նա լրագրողներին ասել է Ուզբեկստանից վերադառնալուն պես։
«Մեզ կոնկրետ քայլեր են պետք, այլ ոչ թե ՀԱՄԱՍ-ի դեմ հռետորաբանություն և դատարկ մարդասիրական շոուներ։ [ԱՄՆ-ը և Արևմուտքը] ասում են, որ ցանկանում են լավագույն ճանապարհային քարտեզը մշակել: Բայց կա՞ ավելի լավ տարբերակ, քան ՄԱԿ-ի բանաձեւերը»: - ասել է Թուրքիայի նախագահը, նրան մեջբերում է Anadolu գործակալությունը։
«Եթե դուք անկեղծ եք հրադադարի հարցում, ճնշում գործադրեք Իսրայելի վրա՝ այդ բանաձևերը կատարելու համար»,- ընդգծել է Էրդողանը։ «Մենք փորձում ենք ինչ-որ բան անել այս արյունահոսող վերքի մեծացումը դադարեցնելու համար»: Եթե ​​Միացյալ Նահանգները սկսի կիսել այս նույն զգացումը, ապա Իսրայելին կանգնեցնելն ավելի հեշտ կլինի»։

Эрдоган: США должны надавить на Израиль, если они искренне хотят прекращения огня в Газе
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что США должны оказать давление на Израиль, если они искренне хотят добиться прекращения огня на Ближнем Востоке. Об этом он сказал журналистам по возвращении из Узбекистана.
«Нужны конкретные шаги, а не антихамасовская риторика и пустопорожние гуманитарные шоу. [США и Запад] говорят, что хотят выработать лучшую дорожную карту. Но разве есть лучший вариант, чем резолюции ООН?» - сказал президент Турции, его цитирует агентство Anadolu.
«Если вы искренне настроены на прекращение огня, окажите давление на Израиль, чтобы он выполнил эти резолюции, - подчеркнул Эрдоган. - Мы пытаемся что-то сделать, чтобы остановить разрастание этой кровоточащей раны. Если США станут разделять это же чувство, то остановить Израиль будет еще легче».