ԱՄՆ-ն խախտել է փոխըմբռնման հուշագիրը․ Իրանի ԱԳ նախարար
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակում է կատարել իր վրա վերցրած պարտավորությունները, մինչդեռ ԱՄՆ-ն, նրա խոսքով, խախտում է փոխըմբռնման հուշագրի պայմանները։
X սոցիալական ցանցում հրապարակման մեջ Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը մեղադրել է ամերիկյան կողմին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ՝ նշելով, որ խոսքը վերաբերում է հուշագրի իններորդ կետի խախտմանը։
«Իրանը մինչ այժմ հավատարիմ է մնացել իր խոսքին՝ ի տարբերություն այսպես կոչված ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի, որը խախտում է փոխըմբռնման հուշագրի 9-րդ կետը։ Այդ խախտմանը նախորդել են Միացյալ Նահանգների կողմից այլ խախտումներ և սխալ քայլեր։ Իրականության ստուգումն այս է․ պայմանավորվածությունների պահպանումը կարող է լինել միայն փոխադարձ», — գրել է Արաղչին։

Глава МИД Ирана: США нарушили меморандум о взаимопонимании
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Тегеран продолжает выполнять взятые на себя обязательства, тогда как США, по его словам, нарушают условия меморандума о взаимопонимании.
В публикации в социальной сети X глава иранского внешнеполитического ведомства обвинил американскую сторону в несоблюдении договоренностей, отметив, что речь идет о нарушении девятого пункта меморандума.
«Иран до сих пор соблюдает свое слово, в отличие от так называемого министра финансов США, который нарушает пункт 9 меморандума о взаимопонимании. Это нарушение последовало за другими нарушениями и ошибками со стороны Соединенных Штатов. Проверка реальностью такова: соблюдение договоренностей может быть только взаимным», — написал Арагчи.