ԱՄՆ-ն կասեցրել է վիզաների տրամադրումը 75 երկրի քաղաքացիների համար, այդ թվում՝ նաև ՀՀ-ի
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը կդադարեցնի ներգաղթային վիզաների տրամադրումը Հայաստանի և ևս 74 պետությունների քաղաքացիներին, տեղեկացնում է Fox News-ը։
՛՛Պետդեպարտամենտը կդադարեցնի ներգաղթային վիզաների մշակումը 75 երկրներից, որոնցից ներգաղթյալներն անթույլատրելի բարձր սոցիալական նպաստներ են ստանում ամերիկացի ժողովրդի հաշվին՛՛, - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պետդեպարտամենտում ընդգծել են, որ սառեցումը կգործի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԱՄՆ-ն չի համոզվել, որ նոր միգրանտները ՛՛չեն ապրի ամերիկյան ժողովրդի հաշվին՛՛:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 21-ից: Սահմանափակումները կվերաբերեն ինչպես ՀՀ-ին, այնպես էլ՝ Ռուսաստանին, Իրանին, Իրաքին, Բրազիլիային, Եգիպտոսին, Թաիլանդին և այլ երկրների:

Госдепартамент США приостановит выдачу иммигрантских виз гражданам Армении и еще 74 государств
«Государственный департамент приостановит обработку иммиграционных виз из 75 стран, мигранты из которых получают недопустимо высокие социальные пособия за счет американского народа», — говорится в сообщении.
В Госдепе подчеркнули, что заморозка будет действовать до тех пор, пока США не убедятся в том, что новые мигранты "не будут жить за счет американского народа".
Решение вступит в силу 21 января. Вместе с Арменией ограничения коснутся России, Ирана, Ирака, Бразилии, Египта, Таиланда и других стран.