ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը բանավիճել են մտել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում
Հյուսիսային Կորեան և Ռուսաստանը վեճի մեջ են մտել ԱՄՆ-ի, Հարավային Կորեայի և նրա դաշնակիցների հետ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստում, որը նվիրված է Փհենյանի կողմից միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի նոր արձակմանը, տեղեկացնում է golosameriki.com-ն:
ՄԱԿ-ում Հյուսիսային Կորեայի դեսպան Կիմ Սոնը հայտարարել է, որ անցնող տարին ՛՛ամենավտանգավոր տարին՛՛ է Կորեական թերակղզում ռազմական անվտանգության առումով:
Նա մատնանշել է ամերիկահարավկորեական զորավարժությունների ակտիվացումը և այդ շրջանում ԱՄՆ-ի կողմից ատոմային սուզանավերի տեղակայումը:
ԱՄՆ-ն և ինը դաշնակիցները հիշեցրել են, որ այս տարի Հյուսիսային Կորեան արձակել է հինգ ICBM, ավելի քան 25 բալիստիկ հրթիռ և երեք արբանյակ՝ բալիստիկ հրթիռային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Նրանք նշել են, որ դա խախտում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բազմաթիվ բանաձևերը և սպառնում ՛՛նրա հարևանների և միջազգային հանրության խաղաղությանն ու կայունությանը՛՛:
Խորհրդի նիստից առաջ ԱՄՆ փոխդեսպան Ռոբերտ Վուդը այլ երկրների դիվանագետների շրջապատում ընթերցել է տասը երկրների համատեղ հայտարարությունը, որում նրանք դատապարտել են դեկտեմբերի 17-ին հյուսիսկորեական ICBM-ի գործարկումը եւ նախորդ գործարկումները:
Անվտանգության խորհուրդը պատժամիջոցներ է սահմանել Հյուսիսային Կորեայի դեմ 2006 թվականին նրա առաջին միջուկային փորձարկումից հետո և տարիների ընթացքում խստացրել դրանք:
Ընդհանուր առմամբ, ընդունվել են տասը բանաձևեր, որոնք ուղղված են միջուկային զենքի և բալիստիկ հրթիռների զարգացման ծրագրերի ֆինանսավորման կրճատմանը և սահմանափակմանը, որոնք առայժմ անհաջող են:
Պատժամիջոցների մասին վերջին բանաձևն ընդունվել է Անվտանգության խորհրդի կողմից 2017 թվականի դեկտեմբերին:
2022 թվականի մայիսին Չինաստանը և Ռուսաստանը վետո դրեցին ԱՄՆ-ի ներկայացրած բանաձևի վրա, որը նախատեսում էր նոր պատժամիջոցներ՝ կապված ICBM-ի մի շարք արձակումների հետ:
Այդ ժամանակից ի վեր Մոսկվան և Պեկինը արգելափակել են խորհրդի ցանկացած գործողություն, ներառյալ ԶԼՄ-ների համար հայտարարությունները:
Տասը երկրներ՝ Ալբանիան, Էկվադորը, Ֆրանսիան, Ճապոնիան, Մալթան, Հարավային Կորեան, Սլովենիան, Շվեյցարիան, Մեծ Բրիտանիան և ԱՄՆ-ն, հայտարարել են, որ Անվտանգության խորհրդի լռությունը ՛՛սխալ ազդանշան է ուղարկում Փհենյանին և չտարածման ռեժիմի բոլոր խախտողներին՛՛:
Նրանք Հյուսիսային Կորեային կոչ են արել հրաժարվել իր անօրինական միջուկային և հրթիռային ծրագրերից, ՛՛փոխարենը ներդրումներ կատարել Հյուսիսային Կորեայի մարդկանց սննդի մեջ՛՛, ինչպես նաև ներգրավվել դիվանագիտական աշխատանքում:
Նրանք նաև կոչ են արել Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամներին ընդհատել ձգձգված լռությունը և աջակցել միջուկային զենքի չտարածման ռեժիմին:
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի փոխդեսպան Աննա Եվստիգնեևան Փհենյանին դատապարտելու փորձերը միակողմանի մոտեցում է անվանել և մեղադրել ԱՄՆ-ին տարածաշրջանում իր լայնածավալ ռազմական մեքենան տեղակայելու մեջ:
ԱՄՆ փոխդեսպան Վուդը հակադարձել է, որ ամերիկյան զորավարժությունները պաշտպանական բնույթ են կրում, և որ հենց Հյուսիսային Կորեան, այլ ոչ թե Հարավային Կորեան, ԱՄՆ-ը կամ Ճապոնիան են խախտում ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները:
Դիվանագետը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն բազմիցս փորձել է առանց նախապայմանների երկխոսություն հաստատել Փհենյանի հետ, սակայն նա հրաժարվել է:
՛՛Մենք չենք կարող աչք փակել միջուկային զենք ստեղծելու ԿԺԴՀ-ի շարունակական ձգտման, ինչպես նաեւ կիբեռտարածությունում նրա չարամիտ ակտիվության եւ մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումների, այդ թվում ՝ մարդկանց առեւանգումների վրա՛՛,-ասել է Վուդը:

США и Россия вступили в спор в Совете Безопасности ООН из-за запуска северокорейской МБР
Северная Корея и Россия вступили в спор с США, Южной Кореей и их союзниками на экстренном заседании Совета Безопасности ООН, посвященном новому запуску Пхеньяном межконтинентальной баллистической ракеты.
Посол Северной Кореи в ООН Ким Сон заявил, что уходящий год стал «самым опасным годом» в плане военной безопасности на Корейском полуострове.
Он указал на активизацию американо-южнокорейских военных учений и развертывание Соединенными Штатами атомных подводных лодок в этом районе.
США и девять союзников напомнили, что в этом году Северная Корея запустила пять МБР, более 25 баллистических ракет и три спутника с применением баллистических ракетных технологий.
Они отметили, что это нарушает многочисленные резолюции Совета Безопасности ООН и угрожает «миру и стабильности ее соседей и международного сообщества».
Перед заседанием совета заместитель посла США Роберт Вуд в окружении дипломатов из других стран зачитал совместное заявление десяти стран, в котором они осудили запуск северокорейской МБР 17 декабря и предыдущие запуски.
Совет Безопасности ввел санкции против Северной Кореи после ее первого ядерного испытания в 2006 году и с годами ужесточал их.
В общей сложности было принято десять резолюций, направленных – пока безуспешно – на сокращение финансирования и ограничение программ разработки ядерного оружия и баллистических ракет.
Последняя резолюция о санкциях была принята Советом Безопасности в декабре 2017 года.
В мае 2022 года Китай и Россия наложили вето на внесенную США резолюцию, которая предусматривала новые санкции в связи с серией запусков МБР.
С тех пор Москва и Пекин блокировали любые действия совета, включая заявления для СМИ.
Десять стран – Албания, Эквадор, Франция, Япония, Мальта, Южная Корея, Словения, Швейцария, Великобритания и США – заявили, что молчание Совета Безопасности «посылает неверный сигнал Пхеньяну и всем нарушителям режима нераспространения».
Они призвали Северную Корею отказаться от своих незаконных ядерных и ракетных программ, «и вместо этого инвестировать в питание людей в Северной Корее», а также включиться в дипломатическую работу.
Они также призвали всех членов Совета Безопасности прервать затянувшееся молчание и поддержать режим нераспространения ядерного оружия.
Заместитель посла России в ООН Анна Евстигнеева назвала попытки осудить Пхеньян односторонним подходом и обвинила США в развертывании своей масштабной военной машины в регионе.
Заместитель посла США Вуд возразил, что американские военные учения носят оборонительный характер и что именно Северная Корея, а не Южная Корея, США или Япония нарушают санкции ООН.
Дипломат заявил, что США неоднократно пытались наладить диалог с Пхеньяном без предварительных условий, но он отказывался.
«Мы не можем закрывать глаза на продолжающееся стремление КНДР к созданию ядерного оружия, а также на ее злонамеренную активность в киберпространстве и вопиющие нарушения прав человека, включая похищения людей», – сказал Вуд.