ԱՄՆ-ն երկու ավիահարված է հասցրել Սիրիայում «իրանամետ խմբավորումներին»
ԱՄՆ-ն երկու ավիահարված է հասցրել Սիրիայում «իրանամետ խմբավորումների» ուղղությամբ, հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը։
Նշվում է, որ հարվածները հասցվել են ի պատասխան Սիրիայում և Իրաքում ամերիկյան զորքերի վրա հարձակումների շարքի։
Ամերիկյան ուժերը հարվածներ են հասցրել Դեյր էզ-Զոր նահանգի Աբու Քամալ քաղաքի մոտ գտնվող ուսումնական կենտրոնին և Իրաքի սահմանի մոտ գտնվող Մայադին քաղաքի մոտ գտնվող օբյեկտին: ԱՄՆ բանակը հետաքննում է, թե արդյոք Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) կամ հարակից խմբերի անդամները սպանվել կամ վիրավորվել են հարվածների արդյունքում:
Օսթինը հաստատել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հրամայել է հարվածներ հասցնել։ «Նախագահը ավելի բարձր առաջնահերթություն չունի, քան ամերիկացի զինծառայողների անվտանգությունը, և նա հրամայեց այսօրվա գործողությունները (հրթիռային հարվածներ), որով հասկացրեց, որ Միացյալ Նահանգները կպաշտպանի իրեն, իր զինծառայողներին և իր շահերը», - ասվում է Օսթինի հայտարարության մեջ:

США нанесли два авиаудара по «проиранским группировкам» в Сирии
США нанесли два авиаудара по «проиранским группировкам» в Сирии, заявил министр обороны США Ллойд Остин.
Отмечается, что удары были нанесены в ответ на серию нападений на американские войска в Сирии и Ираке.
ВС США нанесли удары по тренировочному центру рядом с городом Абу-Камаль в провинции Дейр-эз-Зор и объекту рядом с городом Меядин, расположенному недалеко от иракской границы. Армия США изучает, были ли в результате ударов убиты или ранены представители иранского Корпуса стражей исламской революции (КСИР) или связанных с ним группировок.
Остин подтвердил, что президент США Джо Байден отдал приказ о нанесении ударов. «Для президента нет более высокого приоритета, чем безопасность американских военнослужащих, и он распорядился о сегодняшних действиях (нанесении ракетных ударов), чтобы дать понять, что Соединенные Штаты будут защищать себя, своих военнослужащих и свои интересы» — говорится в заявлении Остина.