ԱՄՆ-ն դատապարտել է Իսրայելի հրթիռակոծությունը Գազայի հատվածից
Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սթեֆանի Հալեթը դատապարտել է Իսրայելի հրթիռակոծումը Գազայի հատվածից։
«Ես դատապարտում եմ ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչների կողմից Իսրայելի քաղաքացիական բնակչության հրթիռակոծումը»,- նշվել է նրա Х-ի միկրոբլոգում տեղադրված հայտարարությունում։
«Ես կապի մեջ եմ իսրայելցի պաշտոնական անձանց հետ եւ լիովին աջակցում եմ նման ահաբեկչական գրոհներից պաշտպանվելու Իսրայելի իրավունքին»,- ավելացրել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից Իսրայելի հրթիռակոծման մասին։ ՑԱԽԱԼ-ը հայտարարել է, որ «պատրաստ է պատերազմի»։
ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թեւի առաջնորդ Մոհամեդ Դեյֆն իր հերթին հայտարարել է, որ զինված խմբավորումը նոր ռազմական գործողություն է սկսել Իսրայելի դեմ։ Դեյֆը իր հայտարարությունում հայտնել է, որ շաբաթ առավոտյան Իսրայելի տարածքի ուղղությամբ արձակվել է 5 000 հրթիռ, սա դարձել է «Շտորմ Ալ-Աքսա» գործողության սկիզբը։ Իսրայելը նույնպես տեղեկացրել է, որ Գազայից երկիր են թափանցել գրոհայիններ։

США осудили ракетные обстрелы Израиля из сектора Газа
Временный поверенный в делах посольства США в Иерусалиме Стефани Халлетт осудила ракетные обстрелы Израиля из сектора Газа.
«Я осуждаю неизбирательные ракетные обстрелы террористами ХАМАС израильского гражданского населения», - говорится в ее заявлении,  в микроблоге Х.
«Я нахожусь в контакте с израильскими официальными лицами и полностью поддерживаю право Израиля защищаться от подобных террористических актов»,  - добавила она.
Ранее стало известно о ракетных обстрелах Израиля движением ХАМАС. ЦАХАЛ объявил о «готовности к войне».
В свою очередь лидер военного крыла ХАМАС Мохаммед Дейф заявил, что вооруженная группировка начала новую военную операцию против Израиля.
В своем заявлении Мохаммед Дейф сообщил, что в субботу утром по территории Израиля было выпущено 5000 ракет, что стало началом операции «Шторм Аль-Акса». Израиль также сообщил о проникновении боевиков из Газы.