Ալեքսեյ Նավալնին արժանացել է Դրեզդենի խաղաղության մրցանակին
Քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին արժանացել է Դրեզդենի խաղաղության մրցանակին։ Այս մրցանակը շնորհվում է այն մարդկանց, ովքեր ակնառու ներդրում ունեն խաղաղության և միջազգային փոխըմբռնման գործում, գրում է Deutsche Welle-ն։
Մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա Դրեզդենում մայիսի 12-ին։ Մրցանակը կստանա քաղաքական գործչի այրի Յուլիա Նավալնայան։
Դրեզդենյան խաղաղության մրցանակը շնորհվում է 2010 թվականից։ Նրա դափնեկիրների թվում էին երկու ռուսներ՝ ԽՍՀՄ նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը (2010 թվականին) և ռազմական սպա Ստանիսլավ Պետրովը (2015 թվականին), ովքեր 1983 թվականին կանխեցին ԽՍՀՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջև հնարավոր միջուկային հակամարտությունը։
2021 թվականի հոկտեմբերին Եվրախորհրդարանը Նավալնիին շնորհեց Անդրեյ Սախարովի անվան Մտքի ազատության մրցանակը՝ մարդու իրավունքների ոլորտում ԵՄ գլխավոր մրցանակը։ Նավալնին նաև ստացել է American Civic Courage Award, Ժնևի Մարդու իրավունքների ֆորումի Courage Award, Freedom Forum Free Speech Award մրցանակները և այլ մրցանակներ՝ ժողովրդավարական արժեքների և քաղաքացիական ներգրավվածության խթանման համար:
Ալեքսեյ Նավալնին մահացել է փետրվարի 16-ին Յամալո-Նենեցյան ինքնավար շրջանի Խարպ քաղաքի գաղութում։ Մահվան զեկույցում ասվում էր, որ դրա պատճառները «բնական» էին։ Քաղաքական գործչի գործընկերները կարծում են, որ Նավալնին սպանվել է։

Алексею Навальному присудили Дрезденскую премию мира
Политик Алексей Навальный стал лауреатом Дрезденской премии мира. Эта награда вручается людям, внесшим выдающийся вклад в дело мира и международного взаимопонимания, пишет Deutsche Welle.
Церемония вручения премии пройдет в Дрездене 12 мая. Награду получит вдова политика Юлия Навальная.
Дрезденская премия мира вручается с 2010 года. Среди ее лауреатов были двое россиян — президент СССР Михаил Горбачев (в 2010 году) и военный Станислав Петров (в 2015 году), который в 1983 году предотвратил потенциальный ядерный конфликт между СССР и США.
Европарламент в октябре 2021 года вручил Навальному премию «За свободу мысли» имени Андрея Сахарова — главную награду ЕС в области прав человека. Также Навальный был лауреатом американской Премии за гражданское мужество, Премии мужества Женевского форума по правам человека, Премии за свободу слова Freedom Forum и других премий за продвижение демократических ценностей и гражданскую позицию.
Алексей Навальный умер в колонии в городе Харп в Ямало-Ненецком автономном округе 16 февраля. В заключении о смерти утверждалось, что ее причины были «естественными». Соратники политика считают, что Навального убили.