Ադրբեջանը շարունակել է Թուրքիայի սկսած ցեղասպանությունը՝ հայերին արտաքսելով Լեռնային Ղարաբաղից. Նյու Յորքի քաղաքապետ
Այսօր լրանում է Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցը։ Հարգանքի տուրք մատուցելով 1,5 միլիոն հայերին, ովքեր սպանվել են Օսմանյան կայսրության կողմից ժամանակակից Թուրքիայի, Սիրիայի և Հայաստանի տարածքում, մենք պետք է թույլ չտանք պատմության կրկնությունը։ Այս մասին հայտարարել է Նյու Յորքի քաղաքապետ Զոհրան Մամդանին։
«2020 թվականին Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմական ուժերը հարձակվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության վրա։ 2023 թվականին Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղից արտաքսեց ավելի քան 100 հազար հայերի՝ շարունակելով ցեղասպանական արշավը, որը սկսվել էր ավելի քան 100 տարի առաջ։
Հիշատակի այս օրը մենք վերահաստատում ենք հայ ժողովրդի և բոլոր ժողովուրդների՝ ազատության, անվտանգության և ինքնորոշման իրավունքը»,- նշել է նա։

Мэр Нью-Йорка: Азербайджан продолжил начатый Турцией геноцид, изгнав армян из Нагорного Карабаха
Сегодня исполняется 111 лет со дня Геноцида армян.  Отдавая дань уважения 1,5 миллионам армян, убитых Османской империей на территории современной Турции, Сирии и Армении, мы должны не допустить повторения истории. Об этом заявил мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани.
«В 2020 году военные силы Азербайджана и Турции атаковали армянское население Нагорного Карабаха. В 2023 году Азербайджан изгнал более 100 000 армян из Нагорного Карабаха, продолжив геноцидную кампанию, начавшуюся более 100 лет назад.
В этот день памяти мы подтверждаем право армянского народа — и всех народов — на свободу, безопасность и самоопределение»,-  отметил он.