Ադրբեջան ռազմական մատակարարումների համար Ռուսաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին կաշառք են տվել. կոռուպցիոներները ձերբակալվել են
Ձերբակալվել են Ռուսաստանի Ռազմատեխնիկական համագործակցության Դաշնային ծառայության եւ արդյունաբերության նախարարության պաշտոնյաներ: Այս մասին գրում է «Կոմերսանտ» պարբերականը:
Մոսկվայի Խամովնիչյան շրջանային դատարանը ձերբակալել է քրեական գործի երեք մեղադրյալների, որոնք կապված են Մինպրոմտորգի աշխատակցի կողմից կաշառք ստանալու հետ:
Հետաքննության վարկածով ՝ նախարարության Ռազմատեխնիկական համագործակցության բաժնի պետ Ռիզվան Գայրբեկովը Նիժնի Նովգորոդի ավիացիոն ընկերության գլխավոր տնօրեն Վասիլի Կլեպալովից 4,5 մլն ռուբլի է ստացել Ադրբեջան երկակի նշանակության արտադրանքի մատակարարման համար ընկերությանը թույլատրագիր տալու համար:
ՌԴ ՔԿ-ում կարծում են, որ կաշառքի միջնորդ է եղել նրանց ընդհանուր ծանոթը ՝ Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության օտարերկրյա պետությունների հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության վարչության պետ Սերգեյ Գարմաշը ։ Չնայած այն բանին, որ Մոսկվայի կենտրոնական օկրուգի քննչական վարչության կոռուպցիոն գործը քննելը սկսվել է դեռեւս մարտին, նրա ֆիգուրանտները ԱԴԾ-ի օպերատիվ աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել են դատական նիստերից ընդամենը մի քանի ժամ առաջ: Առաջին երկու ամսով կալանավորվել է Նիժնի Նովգորոդի ավիացիոն ընկերության գլխավոր տնօրեն Վասիլի Կլեպալովը, որը մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի 291 հոդվածով (կաշառք տալը):
Հետաքննությունը ենթադրում է, որ Կլեպալովը 4,5 մլն ռուբլի է փոխանցել Մինպրոմտորգ-ի աշխատակից Ռիզվան Գայրբեկովին ՝ նրանց ընդհանուր ծանոթ Սերգեյ Գարմաշի միջնորդությամբ: Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 6-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը) մեղադրվող առեւտրի նախարարության աշխատակցին դատարանը քննչական մեկուսարանում ուղարկել է մինչեւ օգոստոսի 4-ը ՝ ենթադրյալ կաշառակերի ձերբակալությունից մոտ մեկուկես ժամ անց: Ինչպես նշել են ՌԴ Քննչական կոմիտեի Մոսկվայի գլխավոր քննչական վարչությունում, բոլոր գերատեսչությունները, որտեղ աշխատում են քրեական գործի ֆիգուրանտները, լիակատար աջակցություն են ցուցաբերում հետաքննությանը: Հարկ է նշել, որ պարոն Գայրբեկովը գլխավորում էր Մինպրոմտորգայի պաշտպանական արդյունաբերական համալիրի դեպարտամենտի ռազմատեխնիկական համագործակցության բաժինը։ Նա Ռուսաստանի Դաշնության 3-րդ դասի պետական խորհրդականն է։
Միջնորդ Գարմաշը ՌԴ Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության արտասահմանյան պետությունների հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության երկրորդ վարչության պետի տեղակալն է։ Ձերբակալությունից գրեթե անմիջապես հետո կոռուպցիոն սխեմայի մասնակիցների մեջ միակ միջնորդն ինքնախոստովանական ցուցմունքներ է տվել։ Այդ պատճառով ՔԿ-ն շրջդատարանին խնդրել է մեղադրյալի դատապարտել տնային կալանքի: Խամովնիչյան դատարանը համապատասխան միջնորդությունը բավարարել է ։
Հետաքննության վարկածով ՝ 2019 թվականի գարնանը Նիժնի Նովգորոդի ձեռնարկության գլխավոր տնօրենն իր ծանոթ Սերգեյ Գարմաշին խնդրել է օգնել ընկերությանը գործունեության որոշ տեսակների համար լիցենզիա ստանալու հարցում: Դրանք անհրաժեշտ էին հասարակության կողմից Ադրբեջան երկակի նշանակության արտադրանք մատակարարելու համար։
Կլեպալովը Դաշնային միգրացիոն ծառայության աշխատակցին սկզբում փոխանցել է 2 մլն ռուբլի, իսկ հետո եւս 2,5 մլն դոլար: Այնուհետեւ միջնորդը իր աշխատասենյակում գումարը փոխանցել է նախարարության առեւտրի բաժնի պետին:

За военные поставки в Азербайджан высокопоставленным чиновникам России платили взятки: коррупционеры арестованы
Арестованы чиновники Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству и Минпромторга, сообщает «Коммерсант».
Хамовнический райсуд Москвы арестовал трех фигурантов уголовного дела, связанного с получением взяток сотрудником Минпромторга. По версии следствия, 4,5 млн руб. начальник отдела военно-технического сотрудничества министерства Ризван Гайрбеков получил от гендиректора Нижегородского авиационного общества Василия Клепалова за выдачу компании разрешительной документации на поставку продукции двойного назначения в Азербайджан. Посредником во взятке, считают в СКР, выступал их общий знакомый — начальник управления по военно-техническому сотрудничеству с иностранными государствами Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству Сергей Гармаш.
Несмотря на то что расследовать коррупционное дело управление СКР по Центральному округу Москвы начало еще в марте, его фигуранты были задержаны оперативниками ФСБ лишь за несколько часов до судебных заседаний. После допросов и обысков, проведенных оперативниками дома и в кабинетах задержанных, следствие предъявило им обвинения и направило ходатайства об арестах в Хамовнический суд. Суд закончил рассматривать их лишь поздно вечером.
Первым на два месяца был арестован генеральный директор Нижегородского авиационного общества Василий Клепалов, обвиняемый по ст. 291 УК (дача взятки).
Господин Клепалов, полагает следствие, передал 4,5 млн руб. сотруднику Минпромторга Ризвану Гайрбекову при посредничестве их общего знакомого — Сергея Гармаша.
Сотрудника Минпромторга, которому инкриминируется ч. 6 ст. 290 (получение взятки в особо крупном размере) УК, суд отправил в СИЗО до 4 августа, спустя примерно полтора часа после ареста предполагаемого взяткодателя.
Как отметили в главном следственном управлении СКР по Москве, все ведомства, где работают фигуранты уголовного дела, оказывают полное содействие в расследовании. Стоит отметить, что господин Гайрбеков возглавлял отдел военно-технического сотрудничества департамента оборонно-промышленного комплекса Минпромторга. Он является государственным советником Российской Федерации 3-го класса. Посредник Гармаш является замначальника второго управления по военно-техническому сотрудничеству с иностранными государствами Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС).
Практически сразу после задержания посредник, единственный среди участников коррупционной схемы, дал признательные показания.
Из-за этого СКР попросил райсуд избрать обвиняемому по ч. 4.ст. 291.1 УК домашний арест. Хамовнический суд соответствующее ходатайство удовлетворил.
По версии следствия, весной 2019 года гендиректор нижегородского предприятия попросил своего знакомого Сергея Гармаша помочь компании в получении лицензии на некоторые виды деятельности. Они были необходимы для поставок обществом в Азербайджан продукции двойного назначения. Господин Клепалов передал сотруднику ФСВТС сначала 2 млн руб., а затем еще 2,5 млн. Деньги передавались у входа в здание службы на Овчинниковской набережной. Затем посредник в своем кабинете передал их начальнику отдела Минпромторга.