Ադրբեջանի ԳԱԱ-ն կարծես նոր հանձնարարություն է ստացել կեղծելու ՀՀ և Արցախի պատմությունը
Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիան կարծես նոր հանձնարարություն է ստացել «կատարելագործել» Հայաստանի և Արցախի պատմությունը կեղծելու գործընթացը՝ հայերի դեմ նոր ցեղասպանությունն արդարացնելու և տարածքների բռնագրավման հիմնավորման նպատակով։
Մասնավորապես, Ադրբեջանի ԳԱԱ նախագահության նիստում Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Իսա Հաբիբբեյլին հայտարարել է, որ «...Արևմտյան Ադրբեջան (ի նկատի ունի Հայաստանը) վերադառնալու հայեցակարգն արտացոլում է անկախ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմավարությունը։
Այս հայեցակարգը «խաղաղության հայեցակարգ» է, իսկ Ադրբեջանի պնդումները բացառապես «մշակութային» են։ Այս հայեցակարգը կլինի այսպես կոչված «Մեծ վերադարձի» երկրորդ ծրագիրը»։

НАН Азербайджана, кажется, получила новое поручение по фальсификации истории Армении и Арцаха
Национальная академия наук Азербайджана, кажется, получила новое поручение «усовершенствовать» процесс фальсификации истории Армении и Арцаха с целью оправдания нового геноцида против армян и обоснования оккупации территорий.
На заседании президиума НАН Азербайджана президент Национальной академии наук Иса Хабиббейли заявил, что «...Концепция возвращения в Западный Азербайджан (имеется в виду Армения) отражает стратегию независимой Азербайджанской Республики.
Эта концепция является «концепцией мира», а утверждения Азербайджана являются исключительно «культурными».Эта концепция станет второй программой так называемого «Большого возвращения»»․