Դեպի ՄԱԷ և Հոնկոնգ ՀՀ-ն ունի արտահանման (ռուսական ռեէքսպորտի) 35 անգամ աճ 2 տարվա ընթացքում․ Աղասի Թավադյան
2023 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, ՀՀ արտահանումն աճել է 55,3%-ով՝ 5,4 միլիարդ դոլարից հասնելով 8,4 միլիարդ դոլարի։ Ներմուծումն աճել է 40,2%-ով ՝ նույն ժամանակահատվածում 8,8 միլիարդ դոլարից հասնելով 12,3 միլիարդ դոլարի: Վերջին երկու տարիների ընթացքում արտահանումը և ներմուծումը աճել են համապատասխանաբար 2,8 և 2,3 անգամ։ Առկա են նաև կառուցվածքային փոփոխություններ առևտրաշրջանառության մեջ։ Այս մասին «Հայաստանի տնտեսությունը 2023թ. ԵԱՏՄ-ին անդամակցության համատեքստում» մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Տնտեսական գիտությունների թեկնածու, Եվրասիական փորձագիտական ​​ակումբի անդամ Աղասի Թավադյանը։
Ըստ նրա՝ 2023 թվականի արտահանման աճի զգալի մասը՝ 31%-ը կամ 2,6 միլիարդ դոլար, տեղի է ունեցել վերջին երկու ամիսներին (նոյեմբերին և դեկտեմբերին)։ 2023 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ Հայաստանում ձևավորվել է նոր իրավիճակ՝ արտահանումը այդ ամսվա ընթացքում առաջին անգամ գերազանցել է ներմուծմանը։ Առանց կտրուկ աճի 2023 թվականի սեպտեմբերին մեր կողմից կանխատեսվում էր, որ արտահանումը 2023 թվականին կլիներ 7.1 մլրդ դոլարի շրջանակներում։
2023 թվականին Հայաստանի արտահանման 34,4%-ը (ավելի քան 1/3-ը), եղել է դեպի ԱՄԷ և Հոնկոնգ։ Ամենամեծ արտահանման ուղղությունը եղել է Ռուսատանը՝ կազմելով 40,6%-ը։ 2023 թվականի արտահանման 75%-ը բաժին է ընկել այս երեք պետություններին։ Դեպի տվյալ պետություններ գրանցվել է զգալի (6,8 անգամ) աճ՝ 0,9 միլիարդ դոլարից (2021) մինչև 6,3 միլիարդ դոլար։
«Նշենք, որ 2021 թվականին արտահանման ընդամենը 2.8% էր գրանցվել դեպի ՄԱԷ և Հոնկոնգ (84 մլն դոլար)։ Փաստորեն, դեպի ՄԱԷ և Հոնկոնգ ունենք արտահանման 35 անգամ աճ 2 տարվա ընթացքում։ Պետք է նշել, որ ի տարբերություն ԱՄԷ և Հոնկոնգի (ինչը հստակ ՌԴ-ից վերաարտահանում է), դեպի Ռուսաստան հիմնականում արտահանվում է Հայաստանում արտադրվող պատրաստի արտադրանքը։ Եթե բացառենք Ռուսաստանը, ԱՄԷ-ն և Հոնկոնգը առևտրաշրջանառությունից, ապա դեպի այլ պետություններ 2023 թվականին արտահանումը նվազել է 12,2%-ով, ինչը մտահոգիչ է և նկատելի շեղում է ընդհանուր աճի միտումից։ Եթե հաշվի առնենք վերջին 2 տարիների աճի տեմպն առանց այս 3 պետությունների, ապա արտահանման աճը կազմել է ընդամենը 0,6%՝ ընդհանուր 2.8 անգամ աճի համեմատ: Այս փաստը չի վկայում արտահանման կայուն աճի օգտին»,- պարզաբանեց փորձագետը։
Ընդ որում, ըստ նրա, ԱՄԷ-ն և Հոնկոնգը նվազագույն դեր են խաղացել Հայաստանի ներմուծման դինամիկայի մեջ, որը հիմնականում եղել է Ռուսաստանից։ Ռուսաստանից ներմուծման մի մասը վերաարտահանվել է ԱՄԷ և Հոնկոնգ, որը հանդիսանում է վերջին 2 տարիների արտահանման կառուցվածքային փոփոխության պատճառ­ներից մեկը:
«Թեև ընդհանուր վիճակագրությունը ցույց է տալիս առևտրաշրջա­նառության զգալի աճ, մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը բացահայտում է տարբեր մտահոգիչ միտումներ։ Այս ֆոնին, այլ հավասար պայմաններում 2024 թվականին կարելի է ակնկալել, որ և՛ ներմուծումը, և՛ արտահանումը դեպի այլ պետություններ կրճատվելու են»,- նկատեց Թավադյանը։
ԱՎԿ տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը 2023 թվականի երկրորդ կիսամյակում կազմել է 7,4%։
2023 թվականի վերջին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը դանդաղել է՝ մինչև 9,4%, 2022-ին գրանցվել է 14.2% տնտեսական ակտիվության աճ: Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը 2023 թվականին մեծապես պայմանավորված է եղել առևտրի ոլորտով:
Հայաստանում 2023 թվականին արտահանումն աճել է 55,3%-ով (5419-ից հասնելով 8415 մլն ԱՄՆ դոլարի)։ 2023 թվականին արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճել է ավելի քան 42.9%-ով (2564-ից հասնելով 3609 մլն ԱՄՆ դոլարի)։ Հայաստանի արտահանման ընդհանուր ծավալի 42,9%-ը ուղղված է դեպի ԵԱՏՄ։
«Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերն է և դեպի Ռուսաստան արտահանման մասնաբաժինը ամենադիվերսիֆիկացվածն է, և հիմնականում պատրաստի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստան։ Մերձավոր Արևելք արտահանումը 2023 թվականին աճել է 2.6 անգամ (983-ից մինչև 2 538 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Այս աճը հիմնականում պայմանավորված է Հայաստանի տարածքով թանկարժեք քարերի և մետաղների վերաարտահանմամբ Ռուսաստանից ԱՄԷ։ Մեծ Չինաստան արտահանումը աճել է 2.8 անգամ, որը նույնպես պայմանավորված է Ռուսաստանից Հոնկոնգ թանկարժեք քարերի և մետաղների վերաարտահանմամբ։ Նշենք, որ 2023 թվականի վերջի դրությամբ Եվրոմիությունը չորրորդ տեղում է արտահանման մեջ։ 2023 թվականին Հայաստանի արտահանման ընդամենը 8.4%-ն է բաժին ընկել ԵՄ-ին»,- ընդգծեց փորձագետը։
Նշենք, որ մինչ 2021 թիվը կոնյակը եղել է ավանդական հիմնական արտահանման ապրանքը դեպի Ռուսաստան: 2022-23 թվականներին տեղի է ունեցել տեղաշարժ դեպի տեխնոլոգիական առաջադեմ ապրանքների արտահանում: «Հատկանշական է, որ առաջատար դիրք են սկսել գրավել այնպիսի ապրանքներ, ինչպիսիք են հեռախոսները, ավտոմե­քենաները, բժշկական սարքերը և ռադիոսարքավորումները։ Նույն ժամանակահատվածում մեքենաների և սարքավորումների արտահանումը Ռուսաստան աճել է ավելի քան 10 անգամ, մինչդեռ այնպիսի ապրանքներ, ինչպիսիք են քիմիական, պլաստմասսա, կերամիկա, ապակի և մետաղներ, աճել են ավելի քան 3 անգամ։ Արտահանման աճին էապես նպաստել է մեքենաների և սարքավորումների վերաարտահանման աճը։ Նշենք որ 2023 թվականի օգոստոսից Վրաստանի և Ռուսաստանի կողմից կիրառվող ավոմեքենաների վերաարտահանման սահմանափակումները էապես ազդել են ավտոմեքենաների վերաարտահանման վրա։ 2024 թվականին ավտոմեքենաների վերաարտահանում չի սպասվում»,- պարզաբանեց Թավադյանը։
Նա ընդգծեց, որ այն պայմաններում, երբ հիմնականում ոսկի և ադամանդներ են վերաարտահանվում, իսկ բանկերում առկա են բարձր տոկոսադրույքներ, արդյունաբերությունը շատ դժվար է զարգացնել։
«Հայաստանը պետք է ակտիվորեն զարգացնի բարձր ավելացված արժեքով արդյունաբերություն՝ արտահանումը։ Հայաստանում հարկաբյուջետային քաղաքականությունը խթանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը հարկային արտոնություննորով և բանկային ոլորտը՝ եկամտահարկի վերադարձով։ ՏՏ կազմակերպությունների խթանումը և եկամտահարկի վերադարձի մասին օրենքը հիմնականում նպաստում են  աշխատավարձերի զգալի բարձրացմանը ՏՏ, շինարարության, ծառայությունների և ֆինանսական ոլորտներում: Դրանք հիմնականում կենտրոնացած են Երևանում: Այս միտումը խորացնում է զարգացման մակարդակի տարբերությունը Երևանի և մարզերի միջև, քանի որ նոր աշխատատեղերը հիմնականում ստեղծվում են մայրաքաղաքում»,- ընդգծեց Թավադյանը:
Որպես օրինակ նա բերեց «Wildberries», «Մոբայլ Սենթր» և «Վեստա» ընկերությունները։ 2023 թվականի 4-րդ եռամսյակի կտրվածքով «Wildberries» ընկերությունը 4-րդ ամենախոշոր հարկատուն է, որի հարկերը մեկ տարվա մեջ աճել են 35 անգամ։ Նույն միտումը նկատվում է «Մոբայլ Սենթր» և «Վեստա» («Փրիթի Ուեյ») ընկերությունների պարագայում, որոնց հարկային մուտքերը մեկ տարվա ընթացքում աճել են համապատասխանաբար 2,6 և 3,9 անգամ։ Այս ընկերությունները նույնպես 2023 թվականի ամենախոշոր 5 հարկատուների ցանկում են։ Նշենք որ «Մոբայլ Սենթր» և «Վեստա» ընկերությունների աճը պայմանավորված է համապատասխանաբար հեռախոսների և կենցաղային տեխնիկայի վերաարտահանմամբ։
«Քանի որ ԵԱՏՄ-ն արտահանման տեսանկյունից ամենադիվերսիֆիկացված ուղղությունն է, նպատակահարմար է, որ Հայաստանը ակտիվորեն միանա Եվրասիական տնտեսական միության երկրների արդյունաբերական կոոպերացիայի նախագծերին։ Պատրաստի արտադրանք արտադրելու հնարավորությամբ նոր համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը կհանգեցնի նաև աշխատատեղերի ավելացմանը»,- եզրափակեց փորձագետը:

За два года зафиксирован 35-кратный рост экспорта Армении (российского реэкспорта) в ОАЭ и Гонконг: Агаси Тавадян
В 2023 году, по сравнению с предыдущим годом, экспорт Армении вырос на 55,3%, с 5,4 миллиарда долларов до 8,4 миллиарда долларов. В то же время импорт увеличился на 40,2 % (с $8,8 млрд до $12,3 млрд за тот же период). За последние два года экспорт и импорт выросли соответственно в 2,8 и 2,3 раза. Об этом на пресс-конференции на тему «Экономика Армении в 2023 году в контексте членства страны в ЕАЭС» заявил кандидат экономических наук, член Евразийского экспертного клуба Агаси Тавадян.
По его словам, в торговом обороте также происходят серьезные структурные изменения. «Примечательно, что значительная часть роста экспорта в 2023 году — 31 % или 2,6 миллиарда долларов — пришлась на последние два месяца, а именно, на ноябрь и декабрь»,- заметил он.
По его словам, по состоянию на декабрь 2023 года в Армении сложилась новая ситуация: впервые за этот месяц экспорт превысил импорт. «Без резкого увеличения экспорта в сентябре 2023 года, мы прогнозировали, что экспорт в 2023 году будет в пределах 7,1 миллиарда долларов. В 2023 году 34,4% экспорта Армении (более 1/3), пришлось на ОАЭ и Гонконг. Ведущим направлением экспорта являлась Россия, на долю которой пришлось 40,6%. Таким образом, 75% экспорта в 2023 году пришлось на эти три страны. Стоит отметить, что в 2021 году только 2,8% товаров экспортировалось в ОАЭ и Гонконг (84 миллиона долларов). Таким образом, за два года зафиксирован 35-кратный рост экспорта в ОАЭ и Гонконг. Следует отметить, что в отличие от ОАЭ и Гонконга, в которые явно реэкспортируется продукция из РФ, в Россию экспортируется в основном готовая продукция, произведенная в Армении»,- проанализировал Тавадян.
По его словам, если исключить из торгового цикла Россию, ОАЭ и Гонконг, то экспорт в другие страны в 2023 году сократился на 12,2%, что вызывает тревогу и представляет заметное отклонение от общей тенденции роста. «При учете темпов роста за последние 2 года, без учета этих 3-х государств, рост экспорта составил всего 0,6% по сравнению с общим ростом в 2,8 раза. Этот факт свидетельствует о нестабильном росте армянского экспорта»,- заметил он.
При этом, отметил эксперт, ОАЭ и Гонконг сыграли минимальную роль в динамике импорта Армении. Импорт в основном поступал из России. Часть импорта из России была реэкспортирована в ОАЭ и Гонконг, что является одной из причин структурных изменений экспорта за последние 2 года.
«Хотя общая статистика показывает значительный рост товарооборота, при более внимательном рассмотрении выявляются различные тревожные тенденции. Таким образом, при прочих равных условиях в 2024 году можно ожидать сокращения как импорта, так и экспорта в другие страны»,- подчеркнул Тавадян.
По данным НСК, рост экономической активности в Армении во втором полугодии 2023 года составил 7,4 процента. По итогам 2023 года рост индекса экономической активности составил 9,4%. Напомним, что в 2022 году зафиксирована экономическая активность на уровне 14,2%. Рост индекса экономической активности в 2023 году во многом определялся торговым сектором, сферой услуг и жилищным строительством.
В 2023 году экспорт в страны ЕАЭС вырос более чем на 42,9% (с 2564 до 3609 миллионов долларов США). 42,9% общего объема экспорта Армении приходится на ЕАЭС. Россия является основным торговым партнером Армении, и доля экспорта в Россию наиболее диверсифицирована, поскольку в Россию экспортируется в основном готовая продукция.
Экспорт на Ближний Восток в 2023 году вырос в 2,6 раза (с 983 до 2538 миллионов долларов США). Этот рост в основном обусловлен реэкспортом драгоценных камней и металлов из России в ОАЭ через территорию Армении. Экспорт в Большой Китай увеличился в 2,8 раза, что также связано с реэкспортом драгоценных камней и металлов из России в Гонконг.
Следует отметить, что по итогам 2023 года Евросоюз находится на четвертом месте по экспорту армянской продукции. В 2023 году только 8,4% экспорта Армении пошло в ЕС.
«До 2021 года традиционным основным экспортным товаром в РФ был коньяк; в 2022-2023 годах – технологическая продукция. Примечательно, что лидирующие позиции заняли такие товары, как телефоны, автомобили, медицинские приборы и радиоаппаратура. За тот же период экспорт машин и оборудования в Россию увеличился более чем в 10 раз, а такие категории, как химия, пластмассы, керамика, стекло и металлы, выросли более чем в 3 раза. Увеличение реэкспорта машин и оборудования в значительной степени способствовало общему увеличению экспорта. Отметим, что с августа 2023 года ограничения на реэкспорт автомобилей, введенные Грузией и Россией, значительно ограничили реэкспорт автомобилей в РФ. Реэкспорта автомобилей в 2024 году не ожидается»,- заметил Тавадян.
По его словам, в условиях, когда реэкспортируется в основном золото и алмазы, а в банках высокие процентные ставки, развивать промышленность и сельское хозяйство весьма сложно.
«Армения должна активно развивать отрасли с высокой добавленной стоимостью, обладающие экспортными перспективами. Налогово-бюджетная политика Армении с использованием налоговых льгот поощряет сектор информационных технологий, а также поддерживает банковский сектор через возврат подоходного налога при покупке в сфере строительства. Продвижение IT организаций и закон о возврате подоходного налога в основном способствуют созданию и увеличению заработных плат в секторах IT, строительства, услуг и финансов, которые в основном сосредоточены в Ереване. Эта тенденция усугубляет разрыв в развитии между Ереваном и областями»,- объяснил Тавадян.
Очень характерными примерами для представления структуры армянской экономики, по словам Тавадяна, являются компании «Wildberries», «Мобайл центр» и «Веста». По состоянию на 4 квартал 2023 года компания «Wildberries» является 4-м крупнейшим налогоплательщиком, у которой за год налоги выросли в 35 раз. Такая же тенденция наблюдается в компаниях «Мобайл центр» и «Веста», налоговые поступления которых за год выросли в 2,6 и 3,9 раза соответственно. Эти компании также входят в список 5 крупнейших налогоплательщиков 2023 года. Следует отметить, что рост компаний «Мобильный Центр» и «Веста» обусловлен соответственно реэкспортом телефонов и бытовой техники в Россию.
«Поскольку ЕАЭС с позиций экспорта является наиболее диверсифицированным направлением Армении, следует активно подключаться к проектам промышленной кооперации стран Евразийского экономического союза. Создание новых совместных предприятий с возможностью выпуска готовой продукции может привести также к увеличению рабочих мест»,- резюмировал эксперт.