Վարչապետն այցելել է ՊԵԿ. ամփոփվել են 2022թ. գործունեության արդյունքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Պետական եկամուտների կոմիտե՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը, ՊԵԿ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Խորհրդակցությանը ներկայացվել են Պետական եկամուտների կոմիտեի 2022թ. կատարած աշխատանքները, ինչպես նաև ընթացիկ ու առաջիկա ծրագրերը: Մասնավորապես՝ զեկուցվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. գործունեության միջոցառումների ծրագրի, ՊԵԿ զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարական ծրագրի նպատակների և ակնկալվող արդյունքների մասին:
Նախ ներկայացվել է հաշվետվություն հարկային մարմնի 2022թ. գործունեության վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ զեկուցվել է 2022 թվականի հարկային եկամուտների և պետական տուրքի մասին:
Նշվել է, որ հարկային եկամուտները նախորդ տարվա ընթացքում կազմել են 1 տրիլիոն 926 մլրդ դրամ, որը 2021 թվականի համեմատ աճել է 21 %-ով: Նախորդ տարվա դեկտեմբեր ամսին ՀՀ-ում գրանցվել է ռեկորդային թվով աշխատատեղ՝ 704 հազար, միջին աշխատավարձը ևս ռեկորդային է՝ կազմել է 230 հազար դրամ: Զեկուցվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում շահառուներին հիփոթեկային վարկերի գծով վերադարձվել է 36 մլրդ դրամ եկամտային հարկ, շահառուների թիվը կազմել է 29 հազար: Ըստ պատասխանատուների՝ եկամտային հարկի վերադարձից օգտվող շահառուների թիվը վերջին տարիներին կտրուկ ավելացել է, օրինակ՝ 2017 թվականին արտոնությունից օգտվել է ընդամենը 2 հազար 400 շահառու: Այս համատեքստում, զեկուցվել է հիփոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարների վերադարձի էլեկտրոնային հարթակի ներդրման, փոխհատուցվող գումարների (ԱԱՀ) միասնական հաշվին մուտքագրման ժամկետի կրճատման մասին:
ՊԵԿ նախագահը զեկուցել է նաև 2022թ. ընթացքում իրականացված կարևոր միջոցառումների մասին: Ըստ այդմ՝ մանրամասներ է ներկայացվել համալիր հարկային ստուգումների ռիսկային չափանիշների վերանայման, «Թեմատիկ ուսումնասիրություն» հսկողության տեսակի սահմանման և հարկ վճարողների բողոքները քննելու նոր մեխանիզմի սահմանման մասին: Իրականացված վերլուծությունների արդյունքում բազմաթիվ հարկ վճարողների ճշգրտել են իրենց պարտավորությունները՝ 31 մլրդ դրամով:
Հաջորդիվ ներկայացվել են մաքսային համակարգում 2022 թվականին իրականացված փոփոխությունների ուղղությունները: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել մաքսային վարչարարության պարզեցման աշխատանքներին: Նշվել է, որ կրճատվել է պետական սահմանի անցման կետերում պետական մարմինների ներկայացվածությունը: Դեկտեմբերի 1-ից սահմանային կետերում հսկողությունն իրականացվում է միայն ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի և մաքսային մարմինների կողմից: Նախնական հայտարարագրերի համակարգի ներդրման շնորհիվ հնարավորություն է ընձեռվել ապրանքների բացթողումն իրականացնել սահմանին 24/7 ռեժիմով: Արդյունքում՝ ապրանքների բացթողնման ժամանակահատվածն էապես կրճատվել է:
Սահմանային անցակետերում ապրանքների շարժի հետագծելիության համակարգի ներդրման շրջանակում ապահովվել է սահմանային անցումային կետի բոլոր դերակատարների գործողությունների թափանցիկություն, թիրախային հսկողություն՝ մաքսային գործընթացների նկատմամբ: Պետական սահմանի անցման կետերում ռենտգեն հսկողության ռիսկերի համակարգի բարելավման շրջանակում նվազել է ռենտգեն հսկողության ընտրանքային տոկոսը, ինչը բերում է հերթերի նվազեցմանը:
Մաքսային արժեքի որոշման մեթոդների հայտարարագրման ընթացակարգերի փոփոխության շրջանակում 2022թ․ մայիսից 2021թ․ նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են գործարքի արժեքի մեթոդով ապրանքների մաքսային արժեքի (տնտեսվարողի կողմից ներկայացված արժեքների հիմք ընդունում) որոշման դեպքերը շուրջ 30%-ով։ Արդյունքում՝ ապրանքների հայտարարագրման ժամանակահատվածը կրճատվել է: Պարզեցվել է ավել վճարված մաքսային վճարների վերադարձման կարգը, կրճատվել վճարների վերադարձման ժամկետները:
Թույլատվական փաստաթղթերի բացառապես էլեկտրոնային եղանակով տրամադրման շրջանակում թվով 5 ենթահամակարգերը գտնվում են թեստավորման, լրամշակման կամ գերատեսչությունների հետ վերջնական համաձայնեցման փուլում: Նշվել է, որ ՊԵԿ պաշտոնական կայքում տեղեկատվության հրապարակման արդյունքում տնտեսվարողների համար էապես խնայվում է ժամանակ, ֆինանսական միջոց, անհարկի վատնվող ռեսուրսներ։ Նրանք խուսափում են հավելյալ հնարավոր խոչընդոտներից և անհարկի գործողություններից։ Հանվել են փաստաթղթային ոչ ֆորմալ մի շարք գործընթացներ՝ հայտարարագրի գրանցման անհրաժեշտ տեղեկություն ստանալու համար այլևս անհրաժեշտ չէ այցելել մաքսատուն, ապրանքների մաքսային հայտարարագրերի ներկայացումն իրականացվում է էլեկտրոնային եղանակով՝ առանց նախապես մաքսատուն այցելելու: Արդյունքում տեղի է ունեցել «Կանաչ ուղի» մաքսային ընթացակարգի դեպքում մաքսային մարմնի հետ շփման բացակայություն:
2022 թվականին իրականացված փոփոխությունների շրջանակում մանրամասներ է ներկայացվել նաև մաքսային գործի բնագավառում գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողների նկատմամբ հսկողության ուժեղացման վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ ներկայացվել են ժամանակավոր պահպանման պահեստների համար նոր պահանջներ, ստուգումների արդյունքում բարելավվել են պահեստների պայմանները, սահմանվել են մաքսային ներկայացուցիչների նկատմամբ ստուգումներ իրականացնելու նոր մոտեցումները, «անմաքս առևտրի խանութի» տիրապետողների նախաորակավորման կարգը:
Զեկուցվել է նաև մաքսային ծառայության համակարգի բարեփոխման, կադրերի ներգրավման նոր համակարգի մասին: Ըստ այդմ՝ տեղի է ունեցել Երևանի մաքսային սպասարկման կենտրոն-մաքսատան նոր կադրերի համալրում: Մաքսային ծառայության պաշտոնների նշանակվել է (այդ թվում՝ ժամկետային պայմանագրային հիմքով) շուրջ 130 մասնակից։
Առաջիկա անելիքների շրջանակում խոսվել է «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» Էտալոնային մոդելի, iTRADE-ի, բիզնես պրոցեսների շարունակական վերանայման, ավտոմատ բացթողնման համակարգի ինստիտուտի գործարկման և ռեզերվների ստեղծման նպատակով լավագույն սարքավորումների ձեռքբերման մասին:
Ներկայացվել են նաև թվայնացման ոլորտում կատարված աշխատանքները: Մասնավորապես՝ զեկուցվել է անտեսանելի վարչարարության, կանխարգելող միջոցառումների անցման և հարկ վճարողների և ԱՏԳ իրականացնողների սպասարկման որակի բարձրացման մասին: 2022թ․ նոր էլեկտրոնային համակարգերի շրջանակում կարևորվել է E-VAT համակարգը (շուրջ 1 մլրդ․ դրամ հարկային եկամուտ), մոնիթորինգի համակարգը (Մեծ Տվյալների վերլուծություն), հիփոթեքային վարկի տոկոսների վերադարձի էլ. համակարգը, մաքսային և այլ վճարների գանձման համակարգը: Տեխնոլոգիական առաջընթացի մասով ընդգծվել է թույլատվական փաստաթղթերի մեկ պատուհան, կշեռքների կենտրոնացված համակարգերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշի աստիճանաբար բարելավմանն ուղղված միջոցառումներին: Մասնավորապես, ընդգծվել է հարկային կարգապահության բարելավմանը (դատական պրակտիկա, ծախսերի փաստաթղթավորում, տրանսֆերային գնագոյացում), տեղեկատվության աղբյուրների ընդլայնմանը (ֆինանսական հաշիվների ավտոմատ փոխանակում), ռիսկերի համակարգի ներդրմանը և միջազգային համագործակցությոանն ուղղված միջոցառումներին:
Ամփոփելով, վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է հարկային և մաքսային ոլորտում էլեկտրոնային համակարգերի զարգացման ու ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է մաքսային բնագավառում հետևողական աշխատանքներ տանել կապիտալ ծրագրերի, մասնավորապես, սահմանային անցման կետերի բարելավման, տնտեսվարողներին մատուցվող ծառայությունների ընթացակարգերի պարզեցման ու բարելավման ուղղությամբ:

Подведены итоги деятельности КГД за 2022 года
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Комитет государственных расходов с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян, заместитель министра финансов Ваан Сирунян, руководящий состав аппарата КГД и другие должностные лица.
В ходе совещания была представлена деятельность Комитета государственных доходов за 2022 год, а также текущие и предстоящие проекты. В частности, было доложено о программе мероприятий правительства Республики Армения на 2021-2026 гг., целях и ожидаемых результатах стратегического плана развития и совершенствования администрирования КГД.
Сначала был представлен отчет о деятельности налогового органа за 2022 год. Было доложено о налоговых поступлениях и госпошлинах за 2022 год.
Было отмечено, что налоговые поступления за предыдущий год составили 1 трлн 926 млрд драмов, увеличившись на 21% по сравнению с 2021 годом. В декабре прошлого года в Армении было зарегистрировано рекордное количество рабочих мест: 704 тысячи; средняя заработная плата также была рекордной - 230 тысяч драмов. Было доложено, что за предыдущий год по ипотечным кредитам бенефициарам было возвращено 36 млрд драмов подоходного налога, число бенефициаров составило 29 тысяч. По словам ответственных лиц, количество бенефициаров возвраще ния подоходного налога резко увеличилось за последние годы, например, в 2017 году программой воспользовались всего 2400 бенефициаров. В данном контексте было доложено о внедрении электронной площадки для возврата процентов, уплаченных за обслуживание ипотечного кредита, сокращении срока зачисления возвращаемых сумм на единый счет.
Председатель КГД также доложил о важных мероприятиях, проведенных в 2022 году. Были представлены подробности о пересмотре критериев риска комплексных налоговых проверок, установлении вида инспекции “Тематическое исследование” и нового механизма рассмотрения жалоб налогоплательщиков. В результате проведенных анализов многие налогоплательщики скорректировали свои обязательства на 31 млрд драмов.
Затем были представлены направления изменений в таможенной системе в 2022 году. В частности, был затронут процесс упрощения таможенного администрирования. Было отмечено, что сокращено представительство государственных органов в пунктах пропуска через государственную границу. С 1 декабря контроль на пограничных пунктах осуществляют только Пограничные войска СНБ и таможенные органы. Благодаря внедрению системы предварительного декларирования стало возможно пропускать товары на границе круглосуточно и без выходны х. В результате время пропуска товаров значительно сократилось.
В рамках внедрения системы отслеживания движения товаров в пунктах пропуска обеспечены прозрачность действий всех субъектов пункта пропуска, а также целевой контроль за таможенными процессами. В рамках совершенствования системы рисков рентгеновского контроля в пунктах пропуска через государственную границу снижен процент выборки рентгенологического контроля, что приводит к уменьшению очередей.
В рамках изменения порядка декларирования методов определения таможенной стоимости с мая 2022 года по сравнению с тем же периодом 2021 года примерно на 30% увеличились случаи определения таможенной стоимости товаров методом стоимости сделки (на основе представленных предпринимателем стоимостей). В результате сократился срок декларирования товаров. Упрощен порядок возврата переплаченных таможенных платежей, сокращены сроки возврата платежей.
В рамках выдачи разрешительных документов исключительно в электронном виде 5 подсистем находятся в стадии тестирования, доработки или окончательного согласования с ведомствами. Было отмечено, что в результате размещения информации на официальном сайте КГД предприниматели значительно экономят время, финансовые средства, а также избавляются от лишних трат ресурсов. Они избегают дополнительных возможных препятствий и напрасных действий. Устранен ряд процессов, связанных с неофициальным документооборотом, больше ? ?ет необходимости посещать таможню для получения необходимых сведений для оформления декларации, подача таможенных деклараций на товары осуществляется в электронном виде, без предварительного посещения таможни. В результате в случае таможенной процедуры “Зеленый путь” отсутствуют контакты с таможенным органом.
В рамках реализованных в 2022 году изменений также были представлены подробности об усилении контроля за хозяйствующими субъектами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела. Соответственно, предъявлены новые требования к складам временного хранения, в результате проверок улучшены условия складов, определены новые подходы к проверкам таможенных представителей и к процедуре предквалификации владельцев “магазина беспошлинной торговли”.
Было доложено также о реформировании системы таможенной службы, новой системе подбора персонала. Набран новый персонал Ереванского центра таможенного обслуживания-таможни, где начали работать (в том числе на временной контрактной основе) около 130 сотрудников.
В рамках предстоящих мероприятий были обсуждены эталонная модель “Одна остановка, одно окно”, iTRADE, постоянный пересмотр бизнес-процессов, запуск института системы автоматического пропуска и приобретение лучшего оборудования для создания резервов.
Также были представлены работы в области оцифровки. В частности, было доложено о переходе на невидимое администрирование, профилактические мероприятия и о повышении качества обслуживания налогоплательщиков и исполнителей ЗСТ. В рамках новых электронных систем были выделены система E-VAT (около 1 млрд драмов налоговых поступлений), система мониторинга (анализ больших данных), электронная система для возврата процентов по ипотечному кредиту, система сбора таможенных и других пошлин. По части технического прогресса бы? ?и выделены одно окно разрешительных документов и централизованные системы весов.
Были также затронуты мероприятия, направленные на постепенное улучшение соотношения налогов/ВВП. В частности, были подчеркнуты мероприятия по совершенствованию налоговой дисциплины (судебная практика, сметная документация, трансфертное ценообразование), расширению источников информации (автоматический обмен финансовой отчетности), внедрению системы рисков, а также проекты международного сотрудничества.
Подводя итоги, премьер-министр Пашинян подчеркнул важность работы по развитию и расширению электронных систем в налоговой и таможенной сферах. Никол Пашинян поручил провести последовательную работу в таможенной сфере в направлении капитальных проектов, в частности, благоустройства пограничных пунктов, упрощения и усовершенствования процедур оказания услуг предпринимателям.