Վարչապետին են ներկայացվել Գեղարքունիքի մարզպետարանի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունն ու ընթացիկ ծրագրերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Գեղարքունիքի մարզ: Գավառում կայացած խորհրդակցության ժամանակ վարչապետին ներկայացվել է Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունն ու ընթացիկ տարում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են մարզպետ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Ռոմանոս Պետրոսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Նախ զեկուցվել են 2018-2022թթ. իրականացված սուբվենցիոն ծրագրերի մասին, ըստ որի` հաշվետու ժամանակահատվածում ներկայացվել է 430 հայտ, որից հաստատվել է 386-ը: Սուբվենցիոն ծրագրերի ընդհանուր գումարը կազմել է 25 մլրդ 367 մլն դրամ, որից Կառավարության համաֆինանսավորումը կազմում է 14 մլրդ 844 մլն դրամ, համայնքային համաֆինանսավորումը՝ 10 մլրդ 462 մլն դրամ, մասնավորի համաֆինանսավորումը՝ 59,7 մլն դրամ: Սուբվենցիոն ծրագրերի արժեքը 2018 թ. կազմել է 1 մլրդ դրամ, 2019թ.՝ 4,4 մլրդ դրամ, 2020թ.՝ 4,4 մլրդ դրամ, 2021թ.՝ 5,8 մլրդ դրամ, 2022թ.՝ 9,7 մլրդ դրամ: Սուբվենցիոն ծրագրերն իրականացվել են հետևյալ ոլորտներում՝ ասֆալտապատում, լուսավորության անցկացում, ջրամատակարարման, ոռոգման համակարգերի նորոգում, փողոցների սպասարկում, գազաֆիկացում, մանկապարտեզների կառուցում/վերանորոգում, զբոսայգիների բարեկարգում և այլն:
2022 թ. միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից հաստատված 34 ծրագրերի ընդհանուր արժեքն 144 ենթածրագրերով կազմել է 9 մլրդ 691 մլն դրամ, որից ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորումը՝ 5 մլրդ 592 հազար դրամ, համայնքների համաֆինանսավորումը՝ 4 մլրդ 63 մլն դրամ, այլ ներդրողներինը՝ 35 մլն 413 հազար դրամ:
2022 թ․ ավարտվել են 148 շինաշխատանքներ: Քաղաքաշինության ոլորտից բխող միջոցառումների արդյունքում իրականացվել է սուբվենցիոն ծրագրերի 350 մշտադիտարկում, տրվել է 486 շին. թույլտվություն, եղել է 8 միկրոռեգիոնալ փաստաթուղթ, 124․8 կմ և 185․3 կմ ճանապարհների պահպանություն:
Տեղեկացվել է, որ 2023թ․ ներկայացվել է սուբվենցիոն 45 հայտ 160 ենթածրագրով, որից հաստատվել է 23-ը` 144 ենթածրագրով: Ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է 11. 2 մլրդ դրամ, որից պետական բյուջեի համաֆինանսավորումը կազմում է 6,7 մլրդ դրամ, համայնքի համաֆինանսավորումը՝ 4,3 մլրդ դրամ, մասնավորի համաֆինանսավորումը՝ 88,9 մլն դրամ:
2018-2022թթ․ Գեղարքունիքի մարզում մի շարք ծրագրեր են իրականացրել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը, Առողջապահության նախարարությունը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Քաղաքաշինության կոմիտեն: Ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 51 մլրդ դրամ:
2018 թվականից մինչ այժմ մարզում հիմնանորոգվել է 350 կմ ճանապարհ:
Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են հաշվետու տարում գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացված աշխատանքները: Ըստ այդմ՝ գյուղնշանակության հողերը մարզում կազմում է 81431,4 հա, որից 2022թ․ մշակվել է 37749 հա-ն, այդ թվում՝ հացահատիկ, կարտոֆիլ, կերային մշակաբույսեր, բանջարաբոստանային և այլ մշակաբույսեր: Արդյունքում արտադրվել է 170,974 տ համախառն բերք: 2022թ․ իրականցվել է աշնանացան ցորենի արտադրության խթանման ծրագիր, ձեռք են բերվել ֆոսֆորական և կալիումական պարարտանյութեր և բաշխվել 10 հազար 555 շահառուի: Սուբսիդավորումը կազմել է 542 մլն 475 հազար դրամ: Կառավարության աջակցության ծրագրի շրջանակում մարզում կառուցվել է 9 խելացի անասնագոմ:
Հողաշինարարության և հողօգտագործման մասով զեկուցվել է, որ առկա 280 000 հա հողատեսքից վարձակալությամբ է տրվել 68 700 հա, որից համայնքային է 45 900 հա, իսկ պետական՝ 22 800 հա: Տարեկան վարձավճարը կազմել է 248,6 մլն դրամ: Վարձակալությամբ տրամադրված հողատեսքերն են՝ պտղատու այգիներ, վարելահողեր, խոտհարք, արոտավայրեր և այլն: Հաշվետու տարում օտարվել են 170,67 հա (193 միավոր) համայնքային հողեր, որի արդյունքում բյուջե է մուտքագրվել 177 մլն 850 հազար դրամ:
Կրթության ոլորտի հետ կապված վարչապետին ներկայացվել է, որ մարզում կա 116 դպրոց 27 հազար 551 աշակերտով, որից լավ վիճակում է գտնվում 13-ը, միջին վիճակում՝ 65-ը, անբավարար վիճակում՝ 32-ը: Զեկուցվել է, որ հաշվետու տարում իրականացվել է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը (267.2 մլն դրամ), 28 դպրոցների բյուջեների տնտեսված միջոցների հաշվին ձեռք է բերվել գույք և իրականացվել շինարարություն (79.6 մլն դրամ), անհետաձգելի ծրագրերով հանրակրթական դպրոցների գույք և սարքավորումներ են ձեռք բերվել (171.7 մլն դրամ): Պատասխանատուները նաև ներկայացրել են, որ 2022-2023 ուսումնական տարում 2503 ուսուցչից հերթական ատեստավորում անցել է 1582-ը, կամավոր ատեստավորում անցել է 80-ը, տարակարգ ունի 37 ուսուցիչ: Կամավոր ատեստավորում անցած ուսուցիչների աշխատավարձը կտրուկ աճել է` գերազանցելով 400 հազար դրամը:
Ներկայումս մարզում Քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից կառուցվում է 4 դպրոց և 1 մանկապարտեզ: Եվս երկու դպրոց կառուցվում է ՏԿԵՆ-ի կողմից: Մինչ 2025 թվականը մարզում նախատեսվում է կառուցվել 26 դպրոց:
Խորհրդակցության ժամանակ Կառավարության ղեկավարին նաև տեղեկություններ են տրամադրվել մարզում գործող նախակրթարանների և մանկապարտեզների մասին: Ըստ այդմ՝ մարզում գործում է 52 մանկապարտեզ, որն ունի 3 հազար 732 սան և 53 նախակրթարան` 1129 սանով: 2023 թվականի սեպտեմբերից կգործի 8 նախակրթարան, որը կունենա 200 սան: 2022 թ. մարզում կառուցվել է 5 մանկապարտեզ, հիմնանորոգվել 10-ը, վերանորոգվել 3-ը, նախատեսվում է մինչև 2026 թ. ևս 22-ում իրականացնել շինարարական աշխատանքներ:
Խորհրդակցությանը վարչապետին ներկայացվել են առողջապահության ոլորտի առկա վիճակն ու կատարված աշխատանքները, ըստ որի` վերակառուցվել է Մարտունու ԲԿ, լավ վիճակում է գտնվում Մարտունու ծննդատունը, Ճամբարակի ԱԿ-ն, Գավառի ԲԿ-ն և Սևանի ԲԿ-ն, իսկ Վարդենիսի ԲԿ-ն գտնվում է վատ վիճակում: Պատասխանատուները ներկայացրել են առողջապահական հիմնարկների 2021-2022 թթ. բյուջեի համեմատականը, ըստ որի` պետական պատվերը 2021 թ. համեմատ 2022թ. աճել է 2,7 տոկոսով, իսկ վճարովի ծառայությունները՝ 19,1 տոկոսով: Առողջապահական հիմնարկների պլանավորված բյուջեն եղել է 3,9 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 4,5 մլրդ դրամ, այսինքն՝ գրանցվել է 13 տոկոս աճ: Զեկույցի համաձայն, հաշվետու տարում առողջապահական հիմնարկներում սեփական և պետական միջոցներով իրականացվել են շինարարական աշխատանքներ, ձեռք են բերվել գույք և սարքավորումներ: Առողջապահական համակարգի բարեփոխումների շրջանակում վերակազմակերպվել են մի շարք հիմնարկներ, 5 առողջապահական հիմնարկներում մատուցվել են 15 նոր բժշկական ծառայություններ, ձեռք են բերվել 18 բժշկական սարքավորումներ:
Այնուհետև վարչապետին ներկայացվել են տեղեկան ինքնակառավարման ոլորտում կատարված փոփոխությունները: Այդ կապակցությամբ ներկայացվել է, որ նախկինում 92 համայնքի պարագայում համայնքապետարանների աշխատակիցների թիվը կազմել է 1141: Այժմ 5 համայնքի պարագայում համայնքապետարանների աշխատակիցների թիվը կազմում է 735:
Կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել համայնքների 2021-2022թթ. բյուջեների սեփական եկամուտների հավաքագրման գործընթացը:
Զեկուցվել է նաև մարզում գործող Քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակների մասին, ըստ որի` ՔՍԳ-ներ գործում են 5 համայնքներում և սպասարկում քաղաքաշինության, հողաշինության ու հողօգտագործման, իրավական, սոցիալական, առողջապահական, կրթական, ֆինանսական, հարկային և տեղեկատվական ոլորտներում:
Սպորտի բնագավառում 2022 թ. Գեղարքունիքի մարզում անցկացվել են մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես՝ ՀՀ վարչապետի գավաթը՝ սիրողական խճուղային հեծանվավազք՝ 14 մասնակից, սիրողական լող՝ 7 մասնակից, դպրոցական թիմային խճուղավազք՝ 119 մասնակից, խճուղավազք՝ 72 մասնակից, սիրողական սեղանի թենիս՝ 148 մասնակից: Մասսայական սպորտի բնագավառում համայնքների միջև կազմակերպվել է «Մարզպետի գավաթ» շախմատի և վոլեյբոլի առաջնությունը:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարականներ է տվել Կառավարության աջակցությամբ ինտենսիվ այգիների հիմնման, խելացի անասնագոմերի կառուցման և գյուղատնտեսական այլ ծրագրերի ընդլայնման, գյուղացիական տնտեսություններին դրանք ներկայացնելու, ինչպես նաև ճանապարհաշինության, Սևանա լճից անօրինական ձկնորսության դեմ պայքարի վերաբերյալ: «Մեզ պետք է մտածողության փոփոխություն բոլոր ոլորտներում, պետք է կենտրոնանանք զարգացման ծրագրերի վրա»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности администрации Гегаркуникской области за 2022 год и текущие программы
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня с рабочим визитом посетил Гегаркуникскую область. В ходе состоявшегося в Гаваре совещания премьер-министру был представлен доклад о деятельности администрации Гегаркуникской области в 2022 году и реализуемых в текущем году программах.
В совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, заместитель министра экономики Арман Ходжоян, губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян и другие должностные лица.
Сначала было доложено о реализованных в 2018-2022 гг. субвенционных программах. За отчетный период подано 430 заявок, из них утверждено 386. Общая сумма субвенционных программ составила 25 млрд 367 млн драмов, из них софинансирование со стороны правительства составило 14 млрд 844 млн драмов, софинансирование общин – 10 млрд 462 млн драмов, частное софинансирование – 59,7 млн драмов. Стоимость субвенционных программ в 2018 году составила 1 млрд драмов, в 2019 году - 4,4 млрд драмов, в 2020 году - 4,4 млрд драмов, в 2021 году - 5,8 млрд драмов, в 2022 году - 9,7 млрд драмов. Субвенционные программы реализованы по следующим направлениям: асфальтирование, освещение, водоснабжение, ремонт оросительной системы, обслуживание улиц, газификация, строительство/реконструкция детских садов, благоустройство парков и др.
Общая стоимость одобренных межведомственной комиссией в 2022 году 34 проектов со 144 подпроектами составила 9 млрд 691 млн драмов, из которых софинансирование из государственного бюджета Республики Армения составило 5 млрд 592 млн драмов, софинансирование общин - 4 млрд 63 млн драмов, софинансирование других инвесторов - 35 млн 413 тыс драмов.
В 2022 году завершено 148 строительных работ. В результате мероприятий в сфере градостроительства проведено 350 мониторингов субвенционных программ, выдано 486 разрешений на строительство, было 8 микрорегиональных документов, проведено обслуживание 124,8 км и 185,3 км автомобильных дорог.
Было отмечено, что в 2023 году было подано 45 заявок с 160 подпрограммами на получение субвенций, из них одобрены 23 заявки с 144 подпрограммами. Общая стоимость проектов составляет 11,2 млрд драмов, из них софинансирование из государственного бюджета – 6,7 млрд драмов, софинансирование общин – 4,3 млрд драмов, частное софинансирование – 88,9 млн драмов.
В 2018-2022 гг. министерство территориального управления и инфраструктур, министерство здравоохранения, министерство образования, науки, культуры и спорта и Комитет градостроительства реализовали ряд проектов в Гегаркуникской области. Общая стоимость проектов составила 51 млрд драмов.
С 2018 года в области отремонтировано 350 км дорог.
Главе правительства были представлены работы в сфере сельского хозяйства. Земли сельхозназначения в области составляют 81431,4 га, из них в 2022 году было засеяно 37 749 га, в том числе зерновые, картофель, кормовые, овощные и другие культуры. В результате всего было собрано 170 974 т урожая. В 2022 году реализована программа по стимулированию производства озимой пшеницы, закуплены и распределены среди 10 тыс 555 бенефициаров фосфорные и калийные удобрения. Субсидия составила 542 млн 475 тыс драмов. В рамках государственной программы поддержки в области построено 9 “умных” животноводческих ферм.
По части земельного строительства и землепользования было доложено, что 68,7 тыс га из имеющихся 280 тыс га земли переданы в аренду, из них 45,9 тыс га принадлежат общинам, а 22,8 тыс га - государству. Годовая арендная плата составила 248,6 млн драмов. В отчетном году было отчуждено 170,67 га (193 единицы) общинных земель, в результате чего в бюджет поступило 177 млн 850 тыс драмов.
По части сферы образования премьер-министру было доложено, что в области действует 116 школ, в которых обучается 27 тыс 551 ученик. 13 из этих школ находятся в хорошем, 65 - в среднем, 32 - в неудовлетворительном состоянии. Было отмечено, что в отчетном году реализована программа “Устойчивое школьное питание” (267,2 млн драмов), за счет сэкономленных средств бюджетов 28 школ приобретено имущество и осуществлено строительство (79,6 млн драмов), в рамках срочных программ приобретено имущество и оборудование общеобразовательных школ (171,7 млн драмов). Ответственные лица также сообщили, что в 2022-2023 учебном году очередную аттестацию из 2503 учителей прошли 1582, добровольную аттестацию прошли 80, а категорию имеют 37 учителей. Заработная плата учителей, прошедших добровольную аттестацию, резко возросла, превысив 400 тысяч драмов.
В настоящее время Комитетом по градостроительству в области ведется строительство 4 школ и 1 детского сада. Еще две школы строятся министерством территориального управления и инфраструктур. К 2025 году в области планируется построить 26 школ.
В ходе совещеания главе правительства также была представлена информация о действующих в области дошкольных учреждениях и детских садах. В 52 детских садах обучается 3 тыс 732 воспитанника, а в 53 дошкольных учреждениях - 1129 воспитанников. С сентября 2023 года будут действовать еще 8 дошкольных учреждений, в которых будут обучаться 200 воспитанников. В 2022 году в области построено 5 детских садов, проведен капитальный ремонт 10 детских садов, отремонтировано 3 детских сада, до 2026 года планируется провести строительные работы еще в 22 детских садах.
Премьер-министру было представлено текущее состояние сферы здравоохранения, а также проделанная в этой сфере работа. Перестроен медицинский центр Мартуни, а родильный дом Мартуни, медицинские центры Чамбарака, Гавара и Севана находятся в хорошем состоянии. Медицинский центр Вардениса находится в плохом состоянии. Ответственные лица представили сравнительную сводку бюджета учреждений здравоохранения на 2021-2022 гг: госзаказ в 2021 году по сравнению с 2022 годом увеличился на 2,7%, а платные услуги – на 19,1%. Плановый бюджет учреждений здравоохранения составил 3,9 млрд драмов, исполнение составило 4,5 млрд драмов, то есть зафиксирован рост на 13%. Согласно докладу, в отчетном году в учреждениях здравоохранения за счет собственных и государственных средств проведены строительные работы, приобретено имущество и оборудование. В рамках реформы системы здравоохранения проведена реорганизация ряда учреждений, в 5 учреждениях здравоохранения оказано 15 новых медицинских услуг, закуплено 18 единиц медицинского оборудования.
Затем премьер-министру были представлены изменения в сфере местного самоуправления. Было отмечено, что в случае 92 населенных пунктов количество сотрудников муниципальных органов власти составляло 1141 человек. Теперь в случае с 5 общинами численность муниципальных служащих составляет 735 человек.
Главе правительства был представлен процесс сбора собственных доходов бюджетов общин на 2021-2022 гг.
Было также доложено о функционирующих в области Офисах обслуживания граждан. Офисы действуют в 5 общинах и оказывают услуги в градостроительной, земельной, правовой, социальной, медицинской, образовательной, финансовой, налоговой и информационной сферах.
В сфере спорта в 2022 году в Гегаркуникской области был проведен ряд мероприятий, в частности: в турнире “Кубок премьер-министра Республики Армения” по шоссейному велоспорту приняли участие 14 велосипедистов, по плаванию - 7 участников, по настольному теннису - 148 участников, по командному шоссейному бегу среди школьников - 119 участников, по шоссейному бегу - 72 участника. В области массового спорта между общинами были организованы турниры “Кубок губернатора” по шахматам и волейболу.
Премьер-министр дал поручения ответственным лицам относительно создания интенсивных садов при поддержке правительства, строительства “умных” ферм и расширения других сельскохозяйственных программ, информирования фермерских хозяйств, а также строительства дорог и борьбы против незаконного рыболовства в озере Севан. “Нам нужно изменить мышление во всех сферах, нужно сосредоточиться на программах развития”, — подчеркнул Никол Пашинян.