Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահին
Հոկտեմբերի 22-ին Թբիլիսիում «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովի շրջանակներում ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխախագահ Շիքսին Չենին։ Այս մասին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից:
Տիգրան Ավինյանը գոհունակություն է հայտնել փոխադարձ վստահության վրա հիմնված արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ՝ նշելով,  որ ԱԶԲ-ն Հայաստանի զարգացման կարևոր գործընկերներից մեկն է ավելի քան 1,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար իրականացված ծրագրերի փաթեթով։ Նա հավելել է, որ ԱԶԲ աջակցությունն առավել առարկայական է տնտեսական ենթակառուցվածքներ ստեղծելու և արդիականացնելու գործում։
Շինքսին Չենը կարևորել է Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա զարգացումը՝ հիմնված Երկրի գործընկերության ռազմավարությունում արտացոլված առաջնայնությունների վրա։
Ռազմավարությունը ԱԶԲ կառավարող խորհրդի կողմից պետք է քննարկվի այս տարվա նոյեմբերին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել Մետաքսի ճանապարհին նվիրված համաժողովի շրջանակներում, զրուցակիցները կարևորել են տրանսպորտի ու կապի ոլորտներում տարածաշրջանային համագործակցության հետագա խորացումը։
Քննարկվել են նաև պետություն-մասնավոր համագործակցությանը, ենթակառուցվածքների, մարդկային կապիտալի զարգացմանը, հանրային կառավարման բարեփոխումներին, բարձր տեխնոլոգիաների էկոհամակարգի զարգացմանը վերաբերող հարցեր։

Авинян провел переговоры с представителями АБР
22 октября в Тбилиси в рамках форума «Шелковый путь» вице-премьер РА Тигран Авинян встретился с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Шиксином Ченом. Об этом сообщает Офис вице-премьера.
Тигран Авинян выразил удовлетворение в связи с эффективным сотрудничеством, основанным на взаимном доверии, отметив, что АБР является одним из важных партнеров Армении, который предоставил пакет на реализацию различных программ на сумму более 1,5 млрд. долларов США. Он добавил, что содействие АБР наиболее ощутимо в создании и модернизации экономических инфраструктур.
В свою очередь Шинксин Чен подчеркнул важность дальнейшего развития сотрудничества с Арменией, основанного на приоритетах, отраженных в стратегии партнерства страны.
Стратегия должна быть обсуждена управляющим советом АБР в ноябре этого года.
Учитывая то обстоятельство, что встреча состоялась в рамках форума, посвященного Шелковому пути, собеседники отметили важность дальнейшего углубления регионального сотрудничества в сферах транспорта и связи.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся сотрудничества государство-частный сектор, развития инфраструктур, человеческого капитала, реформ общественного управления, развития экосистемы высоких технологий.