Տարվա ընթացքում պետությանը հասցված վնասը գնահատվում է 12 մլն դոլար. բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին
2023 թվականին պետությանը և շրջակա միջավայրին հասցված վնասը գնահատվում է 4 միլիարդ 882 միլիոն դրամ (մոտ 12 միլիոն դոլար – խմբ.)։ Այս մասին հունվարի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի բնապահպանության և օգտակար հանածոների պաշարների տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանը։
Նա նշեց, որ տեսչական մարմնի մանրամասն ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերված խախտումների հիման վրա պետբյուջե է մուտքագրվել 150 մլն դրամ, հարուցվել են նաև քրեական գործեր։
Նրա խոսքով, իրականացվել է 155 պլանային և 137 ոչ պլանային ստուգում` ընդհանուր առմամբ 292 ստուգում հիմնականում հանքարդյունաբերության, ջրային տնտեսության, շինարարության և անտառտնտեսության ոլորտներում։
Նա հավելեց, որ 2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է բնապահպանական նորմերի 2483 խախտում, ինչը մոտավորապես 100 դեպքով ավելի է 2022 թվականի համեմատ, ընդերքօգտագործման ոլորտում արձանագրվել է 174 խախտում։
«Ընդհանուր առմամբ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ կայացվել է 1114 որոշում։ Այս բոլոր խախտումների համար ընդհանուր տուգանքը կազմել է մոտ 135 մլն դրամ։ Բացի այդ, 46 որոշում է կայացվել տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեությունը կասեցնելու մասին»,- ասաց պաշտոնյան։
Անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարը հավելեց, որ ձկնորսության արգելքի ընթացքում իր ղեկավարած գործակալության աշխատակիցներն առգրավել են Սեւանից որսած 632 տոննա սիգ։

Инспекционный орган охраны природы и недр Армении: Ущерб государству за год оценивается в $12 млн.
Нанесенный государству и окружающей среде ущерб за 2023 год оценивается в 4 млрд. 882 млн. драмов (примерно 12 млн. долларов - ред.). Об этом на встрече с журналистами 10 января заявил руководитель Инспекционного органа охраны природы и недр Армении Ованес Мартиросян.
Он отметил, что в результате детальности Инспекционного органа в госбюджет было начислено 150 млн. драмов на основании выявленных нарушений, возбуждены также уголовные дела.
По его словам, было проведено 155 плановых и 137 внеплановых проверок – всего 292 проверки в основном в сферах горнорудной промышленности, водопользования, строительства и лесного хозяйства.
Он добавил, что в течение 2023 года было зафиксировано 2483 нарушения экологических норм, что примерно на 100 случаев больше, чем в 2022 году, а в сфере недропользования было зафиксировано 174 нарушения.
«Всего было принято 1114 решений об административных правонарушениях. Общий размер наказания по всем этим нарушениям составил примерно 135 млн. драмов. Кроме того, было принято 46 решений о приостановке деятельности хозсубъектов», – сообщил чиновник.
Руководитель Инспекционного органа охраны добавил, что сотрудники возглавляемого им ведомства в период запрета ловли было конфисковано 632 тонны сига, выловленного из Севана.