Ստորագրվել է Ագարակ-Քաջարան 32 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի շինարարության պայմանագիրը
Քիչ առաջ «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը և «Աբադ Ռահան Պարս» ինթերնեյշնլ գրուպ և «Թունել Սադ Արիանա» համատեղ ձեռնարկության ներկայացուցիչներ՝ Ալի Մուսավին և Ալեն Յուսեֆյանը ստորագրեցին Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի-Տրանշ 4-ի շրջանակներում Ագարակից-Վարդանիձոր (մոտ 21 կմ) ճանապարհի հիմնանորոգման, Վարդանիձորից մինչև թունելի ելք (մոտ 11 կմ) ճանապարհի կառուցման պայմանագիրը։ Կողմերը կարևորեցին պայմանագրի կնքման փաստը, որը նպաստելու է Հյուսիս-հարավ ծրագրի կյանքի կոչմանը։ Այս մասին տեղեկացրին ՏԿԵ նախարարությունից:
Տրանշ 4-ի՝ Քաջարան-Ագարակ (Իրանի սահման) վերակառուցման գործող ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է վերակառուցել շուրջ 32 կմ ընդհանուր երկարությամբ՝ Ագարակ (ԻԻՀ-ի սահման)-Վարդանիձոր-նախատեսվող Քաջարանի թունելի ելք հատվածը։
Վերակառուցումից հետո նշված ճանապարհահատվածը կհամապատասխանի միջազգային առաջադեմ չափանիշներին ինչպես ճանապարհային անվտանգության, այնպես էլ հարմարավետության և ճանապարհորդության ժամանակի կրճատման առումներով։
Նախատեսված է կառուցել 5 նոր փոխհատում, 6 նոր Էստակադ, 920 մետր ընդհանուր
երկարությամբ 2 նոր թունել և 17 նոր կամուրջ։
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրասիական զարգացման բանկի վարկային և ՀՀ համաֆինանսավորման միջոցների հաշվին։
Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է մեկնարկել 2023 թվականի վերջին և ավարտել երեք տարվա ընթացքում։

Подписан договор о строительстве участка дороги Агарак-Каджаран протяженностью в 32 км
Исполнительный директор Фонда «Дорожный департамент» РА Гор Аветисян и представители иранского совместного предприятия «Абад Рахан Парс» Интернейшнл групп и «Тоннель Сад Ариана» Али Мусави и Ален Юсефян подписали договор о капитальном ремонте дороги Агарак-Варданидзор (около 21 км), строительстве дороги от Варданидзора до выхода из тоннеля (около 11 км) в рамках инвестиционной программы дорожного коридора Север-Юг (4-ый транш).
Стороны отметили важность подписания договора, который будет способствовать реализации программы Север-Юг. Об этом сообщили в Министерстве территориального управления РА. В рамках программы реконструкции дороги Каджаран-Агарак (граница с Ираном) планируется отремонтировать участок Агарак (граница ИРИ)-Варданидзор-выход из Каджаранского тоннеля общей протяженностью около 32 км. После реконструкции указанный участок дороги будет соответствовать передовым международным стандартам как в плане безопасности дорожного движения, так и в плане комфорта и сокращения времени пути.
Планируется построить 5 новых пересечений, 6 новых эстакад, 2 новых туннеля длиной в 920 метров и 17 новых мостов. Программа финансируется за счет кредитных средств Евразийского банка развития и софинансирования РА. Строительные работы планируется начать в конце 2023 года и завершить в течение трех лет.