Սահմանին գազի գինը 2020-ին չի փոխվելու, իսկ մեր բնակարաններում գազի գինը փոփոխվելու հարցին պետք է սպասենք մինչև ապրիլի 1-ը. Փոխվարչապետ
Այս տարվա ողջ ընթացքում գազի գինը սահմանին չի բարձրանալու, դա արդեն պայմանավորված հարց է, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Նա հիշեցրեց, որ գազի գինը 15 դոլարով բարձրացել է 2019 թվականի հունվարի 1-ից (դարձել է 165 դոլար 1000 խմ դիմաց) և ընդգծեց, որ կա պայմանավորվածություն` սակագնի վերաբերյալ հայտ չներկայացվի։
«Նաև պայմանավորվածություն կա, որ մինչև ապրիլի 1-ը սակագնի ոչ միայն փոփոխություն տեղի չի ունենա, այլև հայտ չի ներկայացվի: Այս պահին ընթանում են քննարկումներ, որոնք ամփոփված չեն: Այս պահին հայտ ներկայացնելու պատճառ ես չեմ տեսնում: Ի՞նչ տեղի կունենա ապրիլի 1-ից հետո: Այո, չի կարելի բացառել, որ հայտ կներկայացվի, որովհետև գազի սակագնը բաղկացած է 3 բաղադրիչներից՝ gինը սահմանին, ընթացիկ ծախսերը, որոնց շատ հեշտ է գնահատական տալ, արագ պայմանավորվել, բայց կա նաեւ ներդրումային ծրագրի հարց:
Այնուամենայնիվ կա պնդում, դատողություն, որ ՀՀ տարածքում անվտանգ, անխափան եւ արդյունավետ գազի մատակարարում կազմակերպելու համար անհրաժեշտ են ներդրումներ»,-հայտարարեց փոխվարչապետը: Պաշտոնյայի խոսքով, ներդրումների հետ կապված հնարավոր է, որ այնուամենայնիվ, «Գազպրոմ Արմենիան» նոր ասելիքներ ունենա։ «Եթե նման հարց առաջանա, դա բաց կքննարկվի: Ես կարող եմ վերահաստատել, որ մինչև ապրիլի 1-ը սակագնի փոփոխություն չի լինելու: Սահմանին գազի գինը 2020-ին չի փոխվելու, իսկ մեր բնակարաններում գազի գինը փոփոխվելու հարցին նույնպես պետք է սպասենք մինչև ապրիլի 1-ը, որից հետո ավելի հստակ կլինի»,- ասաց Մհեր Գրիգորյանը:
Լրագրողի դիտարկամնը, թե մինչ այժմ հնչած հայտարարություններից տպավորություն է, որ արդեն պայմանավորվածություն կա, որ գազի սակագինը բնակիչների համար բարձրանալու է ապրիլից, նա արձագանքեց. «Պայմանավորված լինելը նույնիսկ տեսականորեն անհնար է, որովհետեւ դուք գիտեք կարգը, ձեւը, թե ինչպես ա փոփոխվելու սակագինը: Դետալիզացված պայմանավորվածություն հնարավոր չէ ունենալ, բայց քննարկումներն ընթանում են: Ներդրումային ծրագրերի հետ կապված, այո, ցանկություններ կան, որ իրականացվեն որոշակի ներդրումներ»:

Цена на газ на границе в 2020 году не изменится, а вопрос изменения тарифов для потребителей прояснится после 1 апреля: вице-премьер
В течение всего этого года цена на газ на границе не повысится, это уже обговоренный вопрос, заявил сегодня на брифинге вице-премьер Мгер Григорян.
Он напомнил, что цена на газ повысилась на границе на 15 долларов с 1 января 2019 года (до 165 долларов за 1000 кубометров), однако заявка по повышению тарифов для потребителей не будет представлена до 1 апреля текушего года.
«Да, нельзя исключать, что будет подана заявка, потому что тариф на газ состоит из трех компонентов: цена на границе, текущие расходы, которым очень легко дать оценку и быстро договориться, но есть также вопрос инвестиций программы. Для организации бесперебойных и эффективных поставок газа необходимы инвестиции», - заявил вице-премьер.
По словам Григоряна, в связи с необходимостью новых инвестиций «Газпром Армения» возможно подаст заявку на повышение тарифов для потребителей.
На замечание журналиста о том, что из прозвучавших до сих пор заявлений складывается впечатление, что уже есть договоренность о повышении тарифов для потребителей, вице-премьер ответил: «Договоренность даже теоретически невозможна, потому что идут детализированные переговоры. Но повторюсь, на фоне необходимости новых инвестиций тариф на газ для потребителей возможно будет повышен».