Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի թիվ մեկ տնտեսական գործընկերն է. Զոհրաբ Մնացականյան
Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի թիվ մեկ տնտեսական գործընկերն է, ընդ որում՝ երկկողմ առևտրաշրջանառությունը աճող դինամիկա ունի։ Այս մասին այսօր Երևանում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նախարարի խոսքով՝  նախորդ տարվա համեմատ երկկողմ առևտրաշրջանառությունն աճել է մոտ 10 տոկոսով։
Զոհրաբ Մնացականյանը նշեց, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ուղղություններով, օրակարգում մեծապես կարևորում են Ռուսաստանի հետ համագործակցությունն ընդհանուր հարթակների՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ շրջանակներում: «Մեզ համար առանցքային է ԵԱՏՄ շուկայի հետագա ազատականացումը, ԵԱՏՄ միջազգային կապերի ընդլայնումը Սինգապուրի, Սերբիայի, Իրանի, Չինաստանի և այլ երկրների հետ՝ նոր որակի համագործակցության միջոցով»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Անդրադառնալով հայ-ռուսական հարաբերություններին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ասաց, որ այդ հարաբերություններն այնքան խորը և բազմաբովանդակ են, որ հաճախ մեկ բառով բնութագրելը դժվար է անգամ իրենց համար. «Մեր դաշնակցային հարաբերությունները խարսխված են դարերի խորքից եկող՝ մեր ժողովուրդների բարեկամության և եղբայրության վրա, որոնք ամրապնդվել են համատեղ հաղթանակներով, փոխադարձ վստահությամբ և մշակութային ընդհանուր ժառանգությամբ»:
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև հայտնեց, որ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել են միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի տարբեր հարցերի։ Մնացականյանը նշեց, որ շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ ԱԳ նախարարին Սիրիայում ապրող մեր հայրենակիցներին աջակցության համար, ինչպես նաև բարձր է գնահատել Ռուսաստանի՝ համանախագահ այլ երկրների հետ միջնորդական առաքելությունը ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում:

Российская Федерация является экономическим партнером Армении номер один, причем двусторонний товарооборот имеет растущую динамику. Об этом сегодня в Ереване на совместной пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян.
По словам министра, по сравнению с прошлым годом двусторонний товарооборот вырос примерно на 10%.
«Для нас ключевым является дальнейшая либерализация рынка ЕАЭС, расширение международных связей ЕАЭС с Сингапуром, Сербией, Ираном, Китаем и другими странами посредством сотрудничества нового качества», - подчеркнул глава МИД Армении.
Говоря об армяно-российских отношениях, Зограб Мнацаканян сказал, что эти отношения настолько глубоки и содержательны, что часто одним словом характеризовать их трудно даже. «Наши союзнические отношения основаны на идущей из глубины веков дружбе и братстве наших народов, которые укрепились совместными победами, взаимным доверием и общим культурным наследием»,- заявил он.
Глава внешнеполитического ведомства также сообщил, что в ходе встречи с Лавровым были затронуты различные вопросы международной и региональной повестки. Мнацаканян отметил, что поблагодарил министра иностранных дел РФ за содействие нашим соотечественникам, проживающим в Сирии, а также высоко оценил посредническую миссию России с другими странами-сопредседателями в вопросе урегулирования карабахского конфликта.