Ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար ձմռանը չի թանկանա։ Մհեր Գրիգորյան
Ձմեռային ամիսներին ռուսական գազը Հայաստանի համար ըստ ամենայնի չի թանկանա: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` անդրադառնալով գազի գնի վերաբերյալ ՌԴ-ի հետ բանակցություններին:
Սակայն ըստ նրա ապագայի համար բանակցությունները կշարունակվեն։ "Պետք է փորձենք այնպես անել, որ ընդհանրապես չթանկանա"-ասաց նա: Գրիգորյանը կարծում է,դա իրատեսական է: «Հնարավոր է գտնել մեկ բաղադրիչ, որ չհանգեցնի թանկացման»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ռուս գործընկերների համար Իրանի հետ համագործակցությունը քաղաքական խնդիր համարելուն՝ նա նկատեց. «Ես կարծում եմ, որ պետք չէ այդ հարցը քաղաքականացնել, նման խնդիր չկա, ի վերջո տարածաշրջանում պետք է լինի էներգետիկ համակարգերի որոշակի գործառնական ինտեգրացիա, և այդ շրջանակում համագործակցությունը, կարծում եմ, որ լրիվ բնականոն է»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ դեռ երեկ PrimeNews-ը հղում անելով ռուսական էներգետիկ շրջանակներում իր բարձրաստիճան աղբյուրի վրա գրել եր,որ ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար չի թանկանա։
Ըստ աղբյուրի, այս որոշման կայացման մեջ իր մեծ ներդրումն է ունեցել ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ով ներկայումս հանդիսանում է «Зарубежнефть» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ։
Աղբյուրի հավաստմամբ՝ Կարապետյանը բանակցությունների  ժամանակ օգտագործել է ռուսական քաղաքական և էնէրգետիկ շրջանակներում իր ունեցած կապերը ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներին օգնելու համար այս հարցում հասնել դրական արդյունքի։
Նշենք, որ ամիսներ շարունակ ՀՀ և Ռուսաստանի կառավարության ներկայացուցիչների միջև գազի սակագնի շուրջ բանակցություններ են ընթանում։ Ըստ մամուլի, խոսքը գնում էր սակագնի ընդհուպ մինչև 30% բարձրացման մասին։
Հիշեցնենք, որ ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար սահմանին վերանայվեց դեռ սույն թվականի հունվարի 1-ից՝ 1000 խմ-ի դիմաց $150 դառնալով $165։ Սակայն բնակչության համար սակագինը չփոխվեց։

Цена на российский газ для Армении зимой не подорожает. Мгер Григорян
Цена на российский газ для Армении зимой не подорожает. Об этом в беседе с журналистами сказал вице-премьер Мгер Григорян, коснувшись переговоров с Россией по поводу цены на газ.
Однако, по его словам, переговоры в будущем должны продолжиться. "Мы должны попытаться сделать так, чтобы вообще газ не подорожал",-сказал он, посчитав это вполне реалистичным.
Что касается роли соглашения с Ираном в этом процессе, Мгер Григорян сказал, что это звенья одной цепи.  Говоря о политической составляющей вопроса в контексте возможной ревности российской стороны по поводу сотрудничества с Ираном в энергетической сфере, он призвал не политизировать этот вопрос: "Я думаю, что не нужно политизировать этот вопрос, такой проблемы нет, в конце концов, в регионе должна быть определенная операционная интеграция энергетических систем, и сотрудничество в этих рамках, думаю, полностью нормальное".
Напомним, что еще вчера PrimeNews со ссылкой на высокопоставленный источник в российских энергетических кругах написал, что цена на российский газ для Армении не подорожает.
Согласно источнику, в принятии этого решения большой вклад внес бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян, который в настоящее время является членом совета директоров компании "Зарубежнефть".
По словам источника, Карапетян во время переговоров использовал свои связи в российских политических и энергетических кругах для того, чтобы помочь представителям правительства Армении достичь положительного результата в этом вопросе.
Отметим, что на протяжении месяцев между представителями правительства Армении и России ведутся переговоры по тарифу на газ. Согласно СМИ, речь шла о повышении тарифа вплоть до 30%.
Напомним, что цена на российский газ для Армении была пересмотрена еще с 1 января текущего года, со $ 150 за 1000 кубМ повысившись до $ 165. Однако для населения тариф не изменился.