ՌԴ-ում կքննարկվի Հայաստանից կաթնամթերքի մատակարարումների սահմանափակման հարցը՝  Հայաստանի կողմից իրանական հումք օգտագործելու պատճառով
ՌԴ-ում կքննարկվի Հայաստանից կաթնամթերքի մատակարարումների սահմանափակման հարցը՝ Հայաստանի կողմից իրանական հումք օգտագործելու պատճառով
Ռոսսելխոզնադզորը կքննարկի Հայաստանից Ռուսաստան կաթնամթերքի ներմուծման սահմանափակումներ մտցնելու հարցը ՝ կապված վատ վերահսկողության և հայկական կողմից սահմանափակող միջոցների խախտումների հետ: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» - ն ՝ վկայակոչելով գերատեսչության հաղորդագրությունը ։
Հաղորդվում է, որ հայկական կողմից ստացված տեղեկատվության համաձայն ՝ Հայաստանի կաթի վերամշակման ձեռնարկություններն օգտագործում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության ձեռնարկությունների արտադրած հումքը, որոնց նկատմամբ «Ռոսսելխոզնադզորը» սահմանափակող միջոցներ է կիրառել:
«Ռոսսելխոզնադզորը» ՀՀ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին առաջարկել է մինչև մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում քննարկել Հայաստանից Ռուսաստան այլ արտադրողների Կաթնամթերքի մատակարարման հետագա իրականացման հնարավորությունը: Խորհրդակցությունների արդյունքում կքննարկվի Հայաստանի Հանրապետության կաթնամթերքի վերամշակման բոլոր ձեռնարկություններից Կաթնամթերքի մատակարարման սահմանափակումներ մտցնելու հարցը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչությունը հայտնում է, որ Ռոսսելխոզնադզորի մասնագետների կողմից 2023 թվականի մարտի 20-24-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ստուգման ընթացքում հաստատվել է հայ արտադրողների կողմից Ռուսաստան մատակարարելու իրավունք չունեցող իրանական ձեռնարկություններից հումքի օգտագործման փաստը ։
Անասնաբուժական ծառայության կողմից կաթի վերամշակման ձեռնարկությունների գործունեության նկատմամբ պատշաճ վերահսկողության բացակայության մասին, ինչի կապակցությամբ Ռուսաստան անորակ եւ ոչ անվտանգ արտադրանքի ներմուծման վտանգ է առաջանում», - նշում է Ռոսսելխոզնադզորը:
Գերատեսչությունը դիմել է Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությանը ՝ խնդրելով դադարեցնել Ռուսաստանի Դաշնություն կաթնամթերքի սերտիֆիկացումը երկու տեսչական ձեռնարկություններից, ինչպես նաև տեղեկացրել է Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին ԵԱՏՄ-ում գործող անասնաբուժական օրենսդրության խախտումների անթույլատրելիության մասին:
Ռոսսելխոզնադզորի հատուկ մտահոգությունն են առաջացնում երրորդ երկրների ձեռնարկությունները Մաքսային միության գրանցամատյաններում ներառելու դեպքերը ՝ առանց ռուսական կողմի հետ համաձայնեցման կամ ի հեճուկս պաշտոնական մերժման, որն ուղարկվել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների իրավասու ծառայությունների հասցեին, հավելել են գերատեսչությունում:

Россельхознадзор рассмотрит ограничение поставок в РФ молочной продукции из Армении
Россельхознадзор рассмотрит вопрос о введении ограничений импорта в Россию молочной продукции из Армении из-за плохого контроля и нарушений ограничительных мер с армянской стороны. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на сообщение ведомства.
Сообщается, что по информации, полученной от армянской стороны, молокоперерабатывающие предприятия Армении используют сырье, произведенное предприятиями Исламской Республики Иран, в отношении которых Россельхознадзором введены ограничительные меры.
"Россельхознадзор предложил Инспекционному органу по безопасности пищевых продуктов Республики Армении в период до 31 марта обсудить возможность дальнейшего осуществления поставок молочной продукции других производителей из Армении в Россию. По итогам консультаций будет рассмотрен вопрос о введении ограничений на поставки молочной продукции со всех молокоперерабатывающих предприятий Республики Армения", - говорится в сообщении.
Ведомство сообщает, что в ходе инспекции, проведенной специалистами Россельхознадзора в период с 20 по 24 марта 2023 года, подтвердился факт использования армянскими производителями сырья с иранских предприятий, не имеющих права поставок в Россию.
"Характер выявленных нарушений также свидетельствует об отсутствии должного контроля со стороны государственной ветеринарной службы за деятельностью молокоперерабатывающих предприятий, в связи с чем возникает риск ввоза в Россию некачественной и небезопасной продукции", - отмечает Россельхознадзор.
Ведомство обратилось в ветеринарную службу Армении с просьбой приостановить сертификацию молочной продукции в Россию с двух проинспектированных предприятий, а также проинформировало инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армении о недопустимости нарушений действующего в ЕАЭС ветеринарного законодательства.
Особую обеспокоенность Россельхознадзора вызывают случаи включения предприятий третьих стран в Реестры Таможенного Союза без согласования с российской стороной или вопреки официальному отказу, направленному в адрес компетентных служб стран-членов ЕАЭС, добавили в ведомстве.