Փորձառությունն ու արդարությունն ինձ համար առաջնային են. հարցազրույց Սարիբեկ Սուքիասյանի հետ
-Բիզնեսում ակտիվ ներգրավվածությունս սկսվել է 90-ականների սկզբից, իսկ որպես նոր փորձառություն, 1997 թվականից, երբ Սուքիասյան ընտանիքը որոշեց մասնակցություն ձեռք բերել Հայէկոնոմբանկի կապիտալում, հիմնական զբաղվածությունս ապահովեցի բանկային ոլորտում. սկզբում՝ որպես Հայէկոնոբանկի տնօրենների խորհրդի անդամ, ապա՝ տնօրենների խորհրդի նախագահ։ Ինչպես գիտեք, մինչ օրս Բանկի Խորհրդի նախագահն եմ, այսինքն՝ արդեն 28 տարի է, ինչ բանկային համակարգում եմ: Ի դեպ, հունիսի 13-ին կայանալու է Հայէկոնոմբանկի բաժնետերերի տարեկան ժողովը և հաստատվելու է Խորհրդի նոր կազմը, որը և որոշելու է իմ՝ որպես Խորհրդի նախագահ հետագա պաշտոնավարման հարցը:
Այս տարիների ընթացքում Բանկն առերեսվել է տարբեր մարտահրավերների, երբեմն արագ ու վճռորոշ քայլեր անելու անհրաժեշտություն է եղել։ Երկար տարիների փորձառությունն ինձ թույլ է տվել վերլուծել, գնահատել իրավիճակը, կանխատեսել կայացվող որոշումների հնարավոր հետևանքները և, ըստ այդմ, գտնել առավել արդյունավետ և հիմնավորված լուծումներ, ընդ որում, կարևոր հանգամանք է որոշումներիդ արդարացի լինելը:
Շատ եմ կարևորում կրթությունը, նոր գիտելիքների ձեռքբերումը, բայց տարիների ընթացքում համոզվել եմ, որ դրանք անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման են հաջողելու համար, մինչդեռ ռիսկերի ճիշտ գնահատումն ու արագ որոշումներ կայացնելու ունակությունն առանցքային նշանակություն ունեն, իսկ դա հնարավոր է դառնում միայն համապատասխան փորձառության առկայության պարագայում:
-Ինչո՞վ եք առաջնորդվում ղեկավար պաշտոնների թեկնածուներ դիտարկելիս։ Ունենալով երկար տարիների փորձ՝ երևի ունեք նաև ընտրության Ձեր բանաձևը։
-Նախ նշեմ, որ շատ եմ կարևորում սերնդափոխությունը. պետք չէ վախենալ կամ խուսափել երիտասարդներին ավելի պատասխանատու աշխատանք վստահելուց, բայց, ինչպես արդեն նշեցի, միշտ չէ, որ տեսական գիտելիքներն ու հնչեղ անուններով համալսարանների դիպլոմների առկայությունը լավ ղեկավար լինելու գրավական են։ Երիտասարդներին ժամանակ է անհրաժեշտ, որ փորձառություն ձեռք բերեն, սխալվեն ու տեսնեն  ուրիշների սխալները, սովորեն այդ սխալներից։
Ինչ վերաբերում է ղեկավար լինելուն, ապա բոլորովին պարտադիր չէ, որ լավ աշխատակիցը հետագայում նաև լավ ղեկավար լինի։ Գուցե խոսքերս ոմանց համար ականջահաճո չլինեն, բայց փաստ է, որ ամեն ոք չէ, որ ղեկավարման ջիղ ունի և ի վիճակի է որոշումներ կայացնելու։ Ոչ բոլորն են ցանկանում և ոչ բոլորն են պատրաստ պատասխանատվություն ստանձնելու իրենց ընդունած որոշումների համար:
Ղեկավարն ութժամյա աշխատանքով չի կարող հաջողության հասնել. ինքս օրական 14-16 ժամ աշխատում եմ։ Եթե իսկապես ապրում ես աշխատանքովդ, չես կարող գործդ կիսատ թողնել ու տուն գնալ միայն այն պատճառով, որ աշխատանքային 8 ժամդ լրացել է։ Ղեկավար և ընդհանրապես աշխատակից ընտրելու իմ բանաձևի ամենակարևոր բաղադրիչը, նախ և առաջ, աշխատանքի նկատմամբ սրտացավ վերաբերմունքն է։
-Լինելով մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչ՝ Դուք նշեցիք ղեկավար ընտրելու Ձեր չափանիշները։ Ըստ Ձեզ, ի՞նչ հատկանիշներով պիտի օժտված լինի պետական համակարգում աշխատողը։
-Նվիրվածությունն աշխատանքին և սրտացավությունը կարևոր են ցանկացած ոլորտում՝ լինի այն մասնավոր, թե պետական։ Ցավոք, այսօր մեր ոչ բոլոր պետական այրերն են առաջնորդվում պետական շահի, իսկ մասնավորի ներկայացուցիչներն՝ ընկերության շահի տեսանկյունից։ Ոմանց համար սեփական անձի բարօրությունն առաջնային նշանակություն ունի, մինչդեռ գերնպատակը պետք է լինի պետության, իսկ մասնավորի պարագայում՝ ընկերության զարգացումը:
Կարծում եմ՝ երկրի տնտեսական զարգացման գործում իր ուրույն և կարևոր դերը պետք է ունենա Էկոնոմիկայի նախարարությունը, քանի որ հենց այս նախարարությունն է գծագրում երկրի տնտեսական զարգացման ճանապարհային քարտեզը, որոշում գերակա ուղղությունները՝ առաջնահերթություն տալով այս կամ այն ճյուղին: Հենց այս պատճառով է, որ հատկապես այս նախարարությունը պետք է համալրված լինի բանիմաց, փորձառու ու արագ արձագանքող կադրերով։ Սա շատ կարևոր հանգամանք է:
Ինքս լինելով հաճախ ճամփորդող անձնավորություն՝ միշտ ձգտում եմ տեսածս դրականը ներմուծել, ներդնել իմ երկրում։ Նույն մտածողությամբ պիտի առաջնորդվի ցանկացած անձ՝ լինի պետական պաշտոնյա, թե բիզնեսի ներկայացուցիչ. ձգտելով իր երկրի համար անել առավելագույն հնարավորը՝ ջանա իրականություն դարձնել զարգացած երկրների հաջողված փորձը։ Մեր երկրում պիտի մտածողության փոփոխություն լինի, ճիշտ ներդրվի հարկ վճարելու կոնցեպտը՝ հասարակության մեջ ձևավորելով հարկատուի՝ բարիք ստեղծողի հոգեբանություն:
-Իսկ որո՞նք են այն քայլերը, որ անհրաժեշտ է ձեռնարկել երկրի տնտեսության զարգացման համար։
-Վերջին տարիներին, ինչ խոսք, մեր երկրում բավականին բարեփոխումներ են կատարվել, սակայն այդ փոփոխությունների տեմպերը երբեմն դանդաղում են, առաջնահերթությունները վերանայվում են: Կան օրենքներ, որոնք ժամանակավրեպ են, մինչդեռ երկրի զարգացումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է խթանող օրենսդրական դաշտի ձևավորում: Իսկ ո՞վ պետք է ձևավորի, զարգացնի այդ օրենսդրական դաշտը. իհարկե, ոլորտի մասնագետները՝ ներգրավելով տարբեր փորձագետների, ստեղծելով մասնագիտական հանձնաժողովներ, որոնք խնդրո առարկայի վերաբերյալ կտան իրենց մասնագիտական եզրակացությունը: Տնտեսվարողների վրա բացասաբար է անդրադառնում նաև օրենսդրական դաշտի անկայունությունը, քանի որ հաճախակի փոփոխությունները հնարավորություն չեն տալիս տեսանելի դարձնել վաղվա օրը:
Մասնավոր սեկտորը երկրի տնտեսության առաջընթացն ապահովողն է, հետևապես օրենսդրական փոփոխությունները պետք է խթանեն բիզնեսի զարգացումը. չէ՞ որ հենց  մասնավոր հատվածի շնորհիվ են ձևավորվում պետական բյուջեի եկամուտները, ապահովվում տարբեր սոցիալական ծրագրերի իրականացումը՝ բարձրացնելով երկրի բնակչության կենսամակարդակը, ուստի բոլորիս քայլերն ու ջանքերը պետք է ուղղված լինեն մեր երկրի բնակչության բարեկեցությունն ապահովելուն:
Հարստացեք և հարստացրեք պետությունը, ահա այն հայտնի կարգախոսը, որ ընկած է ցանկացած զարգացած պետության կայացման հիմքում։ Ստեղծելով տնտեսական աճին նպաստող իրավական դաշտ՝ պետությունը մասնավորին հարստանալու հնարավորություն պետք է ընձեռի, ինչն էլ իր հերթին մասնավորին հնարավորություն  կտա հարստացնելու պետությունը՝ այդպես մեկը դարձնելով տասը, փոքրը՝ միջին, միջինը՝ խոշոր։ Այս գաղափարը պետք է լինի մեր երկրի զարգացման անկյունաքարը, բայց, ցավոք, այսօր ոչ բոլորն են դա գիտակցում:
-Եվ վերջում. ի՞նչ եք ցանկանում մեր երկրի թռիչքային զարգացման, Ձեր և Ձեր ընտանիքի բարեկեցության համար։
Թռիչքային զարգացու՞մ. առհասարակ անիրատեսական եմ համարում թռիչքային զարգացումը, լավ է առաջ գնալ թեկուզ փոքր, բայց հաստատուն ու վստահ քայլերով:
Մեր երկրի համար, իհարկե, խաղաղություն եմ ուզում, քանի որ երկրի զարգացումը հնարավոր է բացառապես խաղաղության պայմաններում, ընդ որում, ոչ միայն մեր երկրի, այլ ամբողջ տարածաշրջանի, աշխարհի։ Ամեն օր բոլորս ականատես ենք լինում, թե ինչպես են աշխարհի տարբեր ծայրերում ընթացող պատերազները մեծաթիվ մարդկանց մահվան, տեղահանման, ունեզրկման պատճառ դառնում։ Ով-ով, բայց գոնե մենք մեր մաշկի վրա ենք զգացել պատերազմի աղետալի հետևանքները: Խաղաղությունն այսօր կարևորագույն նախապայման է։
Անձամբ ես ոչ մի բանի կարիք չունեմ, մեծ ընտանիքս ամեն ինչով ապահովված է, իսկ իմ հանգստությունն ու անդորրը թոռնիկներիս հետ եմ գտնում։ Այսօր իմ նպատակը Հայէկոնոմբանկի և մեր ընտանիքին պատկանող մյուս բիզնեսների զարգացումն ու ընդլայնումն է։ Լինելով խոշոր հարկատուների ցանկում՝ ձգտում ենք ավելին անել, որպեսզի ավելի մեծ հարկեր վճարենք մեր երկրի բյուջե:
Եթե մեր պետությանն, ի վերջո, հաջողվի հասնել խաղաղության հաստատման, և մեր երկիրն անմասն պահվի աշխարհաքաղաքական վայրիվերումներից, ես անչափ երախտապարտ կլինեմ ու պարտավորված կզգամ հազարապատիկ ավելի շատ աշխատելու, որպեսզի շենացնեմ մեր հայրենիքը:

Опыт и справедливость для меня первостепенны: интервью с Сарибеком Сукиясяном
-Моя активная вовлеченность в бизнес началась в начале 90-х годов, а как новый опыт с 1997 года, когда семья Сукиасян решила приобрести долю в капитале Армэкономбанка, и моя основная занятость перешла в банковский сектор: сначала в качестве члена Совета директоров Армэкономбанка, затем Председателя Совета директоров. Как вам известно, я до сих пор являюсь председателем Совета, а это значит, что уже 28 лет я работаю в банковской системе. Кстати, 13 июня состоится ежегодное собрание акционеров Армэкономбанка, на котором будет утвержден новый состав Совета, и именно он примет решение о моем дальнейшем пребывании на посту председателя.
За эти годы банк столкнулся с различными вызовами, порой требующими быстрых и решительных действий. Долгие годы опыта позволили мне анализировать и оценивать ситуацию, предсказывать возможные последствия принимаемых решений и, соответственно, находить наиболее эффективные и обоснованные решения, при этом крайне важно, чтобы решения были справедливы.
Я придаю большое значение образованию и получению новых знаний, но с годами только убеждаюсь, что они являются необходимым, но недостаточным условием успеха, намного важнее - умение правильно оценивать риски и принимать оперативные решения, а это становится возможным только при наличии соответствующего опыта.
-Чем Вы руководствуетесь при рассмотрении кандидатур на руководящие должности? Учитывая Ваш многолетний опыт, наверняка у Вас есть собственная формула выбора.
-Прежде всего, я хотел бы отметить, что я придаю большое значение смене поколений: не нужно бояться или избегать поручения молодежи более ответственной работы, но, как я уже упоминал, не всегда теоретические знания и наличие дипломов университетов со звучными названиями являются ключом к тому, чтобы быть хорошим руководителем. Молодым людям нужно время, чтобы набраться опыта, совершать ошибки, видеть ошибки других и учиться на этих ошибках.
Что касается самой сути руководства - вовсе не обязательно, что хороший сотрудник в будущем станет хорошим руководителем. Возможно, мои слова для кого-то могут быть неприятны, но факт остается фактом - не все обладают талантом лидера и способны принимать решения. Не все хотят и не все готовы брать на себя ответственность за принятые решения.
Руководитель не может добиться успеха, работая по восьмичасовому графику. Лично я работаю по 14–16 часов в день. Если ты действительно вдохновлен своей работой, ты не сможешь просто оставить дела незавершенными и уйти домой только потому, что рабочий день закончился. Самый важный компонент моей формулы выбора сотрудников, в том числе и руководителей, - это прежде всего ответственное, неравнодушное отношение к работе.
-Как представитель частного сектора Вы указали свои критерии выбора руководителя. А какими качествами, по-Вашему, должен обладать человек, работающий в государственной системе?
-Преданность делу и ответственность важны в любой сфере- будь то частный или государственный сектор. К сожалению, не все государственные служащие сегодня руководствуются интересами государства, а представители частного сектора- интересами компании. Для некоторых на первом месте стоит личное благополучие, в то время как высшей целью должно быть развитие государства, а в случае частного сектора - развитие компании.
Я считаю, что Министерство экономики должно играть ключевую роль в развитии экономики страны, так как именно оно разрабатывает "дорожную карту" экономического развития, определяет приоритетные направления, отдавая предпочтение тем или иным отраслям. Собственно, по этой причине в этом министерстве особенно важно наличие компетентных, опытных и оперативных специалистов. Это - крайне важное условие.
Сам я, как человек, часто путешествующий, всегда стараюсь внедрять в свою Родину всё положительное, что вижу за рубежом. Такой логикой должен руководствоваться каждый — будь то государственный служащий или бизнесмен: стремясь сделать максимум для своей страны, пытаться адаптировать и реализовать удачные практики развитых стран. В нашей стране необходимо изменение мышления, правильное внедрение концепции уплаты налогов - формирование в обществе психологии налогоплательщика как созидателя благ.
-Какие, по Вашему мнению, меры необходимо предпринять для развития экономики страны?
В последние годы, бесспорно, в нашей стране были проведены серьезные реформы, однако их темпы порой замедляются, а приоритеты пересматриваются. Существуют законы, которые утратили актуальность, тогда как для устойчивого развития необходимо создание стимулирующей законодательной среды. А кто должен её формировать и развивать? Конечно же, специалисты отрасли — с привлечением различных экспертов, созданием профессиональных комиссий, которые смогут дать экспертную оценку конкретным вопросам. Нестабильность законодательного поля также негативно влияет на предпринимателях, поскольку частые изменения не позволяют четко видеть завтрашний день.
Именно частный сектор обеспечивает экономический прогресс страны, следовательно, законодательные изменения должны способствовать развитию бизнеса. Ведь благодаря частному сектору формируется государственный бюджет, реализуются социальные программы, повышается уровень жизни населения. Поэтому все наши действия и усилия должны быть направлены на обеспечение благосостояния граждан нашей страны.
"Богатей и обогащай государство" - вот известный лозунг, лежащий в основе становления любой развитой страны. Создавая правовую среду, способствующую экономическому росту, государство должно предоставить частному сектору возможность обогащаться, что, в свою очередь, даст возможность частному сектору обогащать государство - превращая одного в десятерых, малое - в среднее, среднее- в крупное. Эта идея должна стать краеугольным камнем развития нашей страны, но, увы, сегодня это осознают далеко не все.
-И напоследок. Чего Вы желаете для стремительного развития страны, а также для благополучия вашей семьи и Вас лично?
-Стремительное развитие? В целом я считаю стремительное развитие нереалистичным. Лучше двигаться вперёд пусть и небольшими, но устойчивыми и уверенными шагами.
Для нашей страны, конечно же, я желаю мира, ведь развитие возможно исключительно в условиях мирной жизни - причём не только нашей страны, но и всего региона, всего мира. Каждый день мы становимся свидетелями того, как войны в разных уголках планеты, приводят к гибели людей, их вынужденному переселению и потере имущества. Кто-кто, а мы уж точно на собственной шкуре испытали все ужасы войны. Мир сегодня - важнейшее условие.
Лично я ни в чём не нуждаюсь: моя большая семья обеспечена всем необходимым, а покой и душевное равновесие я нахожу рядом с внуками.
Сегодня моя цель - развитие и расширение деятельности Армэкономбанка, а также других бизнесов, принадлежащих нашей семье.
Будучи в числе крупнейших налогоплательщиков, мы стремимся делать больше, чтобы вносить ещё больший вклад в государственный бюджет нашей страны.
Если нашему государству в конечном итоге удастся достичь мира, и если получится остаться в стороне от геополитических потрясений, я буду глубоко благодарен и почувствую себя обязанным трудиться в тысячу раз больше во благо нашей Родины.