2022թ-ի հոկտեմբերի 13-22-ը կանցկացվի մարդահամար
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում 2022 թվականի մարդահամարի նախապատրաստման և անցկացման համապետական հանձնաժողովի նիստը։
Հիշեցնենք, որ, Կառավարության որոշման համաձայն, հերթական մարդահամարը կանցկացվի 2022 թ. հոկտեմբերի 13-22-ը ներառյալ։
Նիստի ընթացքում Վիճակագրական կոմիտեն Հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել 2022 թ. մարդահամարի նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ տեղեկությունը։
Նշվել է, որ ՀՀ 2022 թ. մարդահամարի նախապատրաստական աշխատանքները կազմակերպվել են ՄԱԿ-ի և ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի 2020 փուլի մարդահամարների անցկացման համակցված եղանակի կիրառման ուղեցույցերով և ընթացակարգերով՝ բնակչության պետական ռեգիստրից ստացվող հիմնական ցուցանիշների և 25 տոկոս ընտրանքային հարցմամբ մարդահամարի ծրագրով սահմանվող տվյալների հավաքմամբ:
Օրակարգային երկրորդ հարցով քննարկվել է Մարդահամարի ծրագրի (հարցաշարի) նախագիծը։
Հնգօրյա ժամկետում Հանձնաժողովի անդամների կողմից երկու հարցերի վերաբերյալ կարծիքներն ու առաջարկները ստանալուց, հարցաշարը լրամշակելուց հետո Հանձնաժողովի քննարկման արդյունքում ձևավորած կարծիքի հիման վրա 2022 թ. մարդահամարի ծրագրի նախագիծը կներկայացվի ՀՀ կառավարության հաստատմանը, որպեսզի հաջորդ փուլով Վիճակագրության պետական խորհրդի որոշմամբ հաստատվի մարդահամարի հարցաթերթը:

Сегодня под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна состоялось заседание общегосударственной комиссии по подготовке и проведению в 2022 году переписи населения. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Напомним, что согласно решению правительства, очередная перепись населения будет проведена с 13 по 22 октября 2022 года включительно. В ходе заседания статистический комитет представил на рассмотрение комиссии отчет о проделанной работе за 2022 год.
Было отмечено, что подготовительные работы к переписи были организованы согласно комбинированному методу переписи населения Европейской экономической комиссии ООН и ООН, на основе сбора основных показателей, получаемых из государственного регистра населения, и данных программы переписи населения с выборочным опросом в 25%.
Проект программы переписи будет представлен на утверждение правительства РА в пятидневный срок после доработки с тем, чтобы на следующем этапе решением Госсовета статистики был утвержден вопросник переписи населения.