Ղրիմի կամրջի պայթյունի հետ կապվող բեռի զննությամբ ՀՀ ում ռիսկեր չեն հայտնաբերվել․ ՊԵԿ
Ղրիմի կամրջի վրա իրականացված պայթյունի հետ կապված մամուլի որոշ հրապարակումների վերաբերյալ ստորև ներկայացնում ենք "Գու Ար Ջի Գրուպ" ՍՊ ընկերության կողմից համապատասխան ապրանքների ներմուծման և, այնուհետև, տարանցիկ հայտարարագրով ՌԴ տեղափոխման գործընթացի մանրամասն նկարագրությունը։
Նախ հարկ է նշել, որ 2022 թ-ի սեպտեմբերի 26-ին վրացական Փոթի նավահանգստում բուլղարական "BALTEX CAPITAL S.A." կազմակերպությունից ուղարկված "Գու Ար Ջի Գրուպ"  ՍՊԸ (ՀՎՀՀ 06962573) անունով բեռի (22 տեղ, 22770 կգ) տենտով պատված բեռնատար տրանսպորտային միջոցի համար լրացվել է տրանսպորտային բեռնագիր (CMR): 2022  թ-ի  սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 14:53-ին տենտով պատված բեռնատար ավտոմեքենան մուտք է գործել ՀՀ տարածք։ Բեռնատարի վարորդն է հանդիսացել Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացի Արթուր Թերջանյանը։
Մասնավորապես, առանց ապրանքները բեռնատար տրանսպորտային միջոցից դատարկելու, ստուգվել է պոլիէթիլենային թաղանթի գլանափաթեթներից մեկի թաղանթի շերտայնությունը (ապրանքների ճիշտ դասակարգումը ըստ ԱՏԳ ԱԱ-ի ստուգելու նպատակով)։ ԱՏԳ ԱԱ ոչ ճիշտ դասակարգման հետ կապված խնդիրներ չեն հայտնաբերվել և 16:40-ին  մաքսային մարմնի կողմից կատարվել է ապրանքների բացթողում:
Այս փուլից խնդրո առարկա ապրանքները ձեռք են բերել ԵԱՏՄ ապրանքի կարգավիճակ և հանձնվել է հայտարարատուի տնօրինությանը, սակայն բեռնատար տրանսպորտային միջոցը "Ալյանս տերմինալ" ՍՊԸ պահեստը չի լքել։ Առանց պահեստի տարածքը լքելու 2022 թ-ի սեպտեմբերի 30-ին ժամը 10:24-ին նույն հայտարարատուի կողմից ներկայացվել և գրանցվել է տարանցման հայտարարգիր 05100010/300922/0017152, որով նույն ապրանքը  Հայաստանից դեպի ՌԴ տեղափոխման համար "Գու Ար Ջի Գրուպ"  ՍՊԸ կողմից լրացվել է տարանցման հայտարարագիր (ստացող՝ ռուսական "Лидер" ООО)։ Տեղի է ունեցել ամենօրյա պրակտիկայում ԵԱՏՄ օրենսդրությամբ սահմանված պարզ գործընթաց։
Ապրանքները դեպի ՌԴ տեղափոխվել են վրացական նույն ավտոմեքենայով, վարորդը հանդիսացել է նույն անձը։ Տարանցման հայտարարագիրը ստացել է "դեղին ուղի" միջերեսային արտացոլում, քանի որ ապրանքի ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը ընդգրկված է երկակի նշանակության հսկող ապրանքների ցանկում։ Մաքսային մարմնի կողմից ստուգվել է նաև երկակի նշանակության ապրանք հանդիսանալու կամ չհանդիսանալու վերաբերյալ անհրաժեշտ փաստաթղթի առկայությունը։
Նշված պոլիէթիլենային շինարարական թաղանթի համար տարանցման հայտարարագրին կից ներկայացվել է ՀՀ ԱԱՊ "ԱՐՄԷՔՍՊԵՐՏԻԶԱ" ՍՊ ընկերության կողմից 30.09.2022 թվականին տրված փորձագիտական եզրակացությունը, որով հավաստվում է, որ տվյալ ապրանքը չի հանդիսանում երկակի նշանակության ապրանք: Հավաստիանալով դրանում՝ տարանցման հայտարարգիրը թույլատրված կարգավիճակը ստացել է 2022 թ-ի սեպտեմբերի 30-ին, ժամը 16:16-ին:
Պետք է նշել, որ "Ալյանս տերմինալ" ՍՊ ընկերության ժամանակավոր պահպանման պահեստում մաքսային հսկողության ներքո ապրանքների գտնվելու ամբողջ ժամանակահատվածում տվյալ ապրանքները տեղափոխող բեռնատար տրանսպորտային միջոցը եղել է տեսախցիկի օբյեկտիվի տեսադաշտում: ՀՀ ներմուծման և դեպի ՌԴ տեղափոխման մաքսային գործընթացների մինչև ամբողջական ավարտն այն չի բեռնաթափվել, չի փոխաբեռնվել կամ լրաբեռնվել այլ ապրանքներով:
Տարանցման հայտարարգիրը Վերին Լարս մաքսային կետում "ավարտված" կարգավիճակ ստացել է 05.10.2022 թվականին։
Այսպիսով, վերը նշված բեռի Հայաստանի Հանրապետության մուտքի, մաքսային հսկողության, ռենտգեն զննման, մաքսազերծման, փաստաթղթային ձեւակերպման, արտահանման գործընթացները տեղի են ունեցել պատշաճ և օրինական կերպով, բեռի ֆիզիկական, ՀՀ մուտքի և ՀՀ-ից ելքի ժամանակ իրականացված ռենտգեն զննության ընթացքում որևէ ռիսկային գործոն չի հայտնաբերվել:
Պահպանված են վերը նշված փաստերը հաստատող բոլոր փաստաթղթերի պատճենները, ինչպես նաև ռենտգեն զննող սարքի նկարները և տեսահսկման սարքերով արձանագրված շարժընթացը մաքսային հսկողության գոտիներում:

КГД Армении не выявило рисков при осмотре груза, связанного со взрывом Крымского моста
Комитет госдоходов Армении прокомментировал заявление ЦОС ФСБ, в котором, в частности, отмечается, что грузовик, взорвавший Крымский мост, из порта Поти (Грузия) прибыл в Армению, где с 29 сентября по 3 октября находился в терминале «Трансальянс», был растаможен по правилам ЕАЭС, а затем была произведена подмена документов, после чего его отправителем стало ООО «ГУ АР ДЖИ ГРУП» (Армения, г. Алаверди).
В этой связи КГД РА, в частности, разъясняет: «Во-первых, стоит отметить, что отправленный болгарской компанией «BALTEX CAPITAL S.A.» 26 сентября 2022 года в грузинский порт Поти груз на имя компании ООО «ГУ АР ДЖИ ГРУП» (22 места, 22770 кг) был зарегистрирован в соответствии с требованиями закона (CMR). 27 сентября 2022 года в 14: 53 грузовой автомобиль, покрытый тентом, въехал на территорию Республики Армения. Водителем грузовика был гражданин Армении и Грузии Артур Терджанян.
В частности, без разгрузки грузового транспортного средства была проверена слоистость пленки одного из рулонов полиэтиленовой пленки (с целью проверки правильной классификации товаров по ТН ВЭД). Проблем с неправильной классификацией ТН ВЭД не было выявлено и в 16:40 таможенным органом был произведен выпуск товаров.
Указанный товар с этого момента приобрел статус товара ЕАЭС и был передан в распоряжение декларанта, однако грузовое транспортное средство не покинуло склад ООО «Альянс терминал». Не покидая склада 30 сентября 2022 года в 10:24 тем же декларантом была подана и зарегистрирована транзитная декларация 05100010/300922/0017152, по которой для перевозки того же товара из Армении в РФ ООО «ГУ Ар Джи Груп» заполнило транзитную декларацию (получатель - российское ООО «Лидер»). В повседневной практике состоялся простой процесс, установленный законодательством ЕАЭС.
Товары были доставлены в РФ на том же грузинском автомобиле, водитель был тем же человеком. Транзитная декларация получила интерфейсное отражение «желтый путь» , так как код ТН ВЭД товара включен в перечень контрольных товаров двойного назначения. Таможенный орган также проверил наличие необходимого документа о том, является или не является данный груз товаром двойного назначения.
Для указанной полиэтиленовой строительной пленки в приложении к транзитной декларации было представлено экспертное заключение, выданное ООО «АРМЭКСПЕРТИЗА» ТПП РА от 30.09.2022 г., которым подтверждалось, что данный товар не является товаром двойного назначения. Удостоверившись в этом, транзитная заявка получила разрешенный статус 30 сентября 2022 года в 16:16.
Следует отметить, что в течение всего периода нахождения на складе временного хранения ООО «Альянс терминал» указанное грузовое транспортное средство находилось в поле объектива камеры наблюдения. До полного завершения таможенных процессов ввоза груза в РА и его транспортировки в РФ грузовое транспортное средство не разгружалось, не загружалось и не дополнялось другими грузами.
Транспортное средство дошло до Баграташенского таможенного пункта примерно в 00:15 01.10.2022 года. Около 00: 30 часов был проведен рентгенконтроль, по результатам которого была подтверждена та же информация, которая была получена при ренгенконтроле во время въезда грузовика на территорию РА. После рентгенконтроля в 00:38 в таможенном пункте «Баграташен» груз получил статус «выход из таможенного пункта».
Транзитная декларация получила статус «завершенной» в таможенном пункте Верхний Ларс 05.10.2022 года.
Таким образом, процедуры въезда, таможенного контроля, рентгеновского контроля, таможенного оформления, оформления документов, ввоза вышеуказанного груза в Республику Армения были пройдены надлежащим и законным образом. Во время въезда и выезда грузовика в Армению и из Армении никаких факторов риска выявлено не было.
Сохранились копии всех документов, подтверждающих вышеуказанные факты, а также снимки рентгеновского аппарата и зафиксированная с помощью камер видеонаблюдения динамика в зонах таможенного контроля.