Օվերչուկը թվարկել է Հայաստանի համար ԵՄ-ի հետ մերձեցման հետևանքները
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը «Վեդոմոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանի՝ Եվրամիության հետ մերձեցման կուրսն արդեն իսկ վնաս է հասցնում հանրապետության տնտեսությանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին զգալի տնտեսական աճի է բերել. մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն 2014 թվականի 3850 դոլարից աճել է մինչև ավելի քան 8500 դոլար՝ 2024 թվականին։ ԵԱՏՄ-ի հետ փոխադարձ առևտուրը հասել է 12,7 միլիարդ դոլարի, մինչդեռ ԵՄ-ի հետ՝ ընդամենը 2,3 միլիարդ դոլարի։ «Հայաստանի տնտեսական հաջողությունը ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխգործակցության մոդելի առավելությունների ցուցադրումն է», - ընդգծել է Օվերչուկը։
Սակայն, Երևանն այժմ ակտիվորեն քննարկում է Եվրամիության հետ մերձեցման հարցը։ Օվերչուկի խոսքով՝ ԵՄ-ի ուղղությամբ շարժվելու պատճառով ռուսական բիզնեսն ավելի զգույշ է դարձել. 2024 թվականին առևտրաշրջանառությունը նվազել է 2 միլիարդ դոլարով, իսկ 2025 թվականին կորուստները կարող են հասնել 6 միլիարդ դոլարի։ 26 միլիարդ դոլար ՀՆԱ ունեցող երկրի համար սա նշանակում է 23% կորուստ։ «Եվ սա հայկական քննարկմանը դեռևս միայն ռուսական բիզնեսի արձագանքն է», - նշել է փոխվարչապետը։
Օվերչուկն ընդգծել է, որ միաժամանակ ԵՄ-ում և ԵԱՏՄ-ում գտնվել հնարավոր չի լինի։ Նա Հայաստանի քաղաքացիներին առաջարկել է պատկերացնել, թե ինչպես կազդի ԵՄ ընտրությունն իրենց կյանքի վրա.
Ռուսաստան ուղիղ չվերթների փակում (2022 թվականին Բրյուսելը փակեց ԵՄ երկինքը ռուսական ավիաընկերությունների համար): Սա կբարդացնի հարազատների հետ ուղևորությունները և կնվազեցնի Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների հոսքը։
Բեռնափոխադրողները ստիպված կլինեն սահմանին վերամիավորել իրենց բեռնատարները, ինչպես հիմա անում են եվրոպական և ռուսական փոխադրողները. «Հայկական բեռնատարները կգան Վերին Լարս, կվերամիավորվեն և կվերադառնան Հայաստան»։
Փոխվարչապետը նաև ուշադրություն հրավիրեց ապրանքների հավաստագրման նոր հայկական կանոնների վրա։ Իսկ երրորդ երկրներից ապրանքների ներմուծման պարզեցումը մրցակցություն կստեղծի տեղական արտադրողների համար և կստիպի ԵԱՏՄ-ին խստացնել սահմանային վերահսկողությունը, ինչը կբարդացնի հայկական ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան։
Օվերչուկն ընդգծեց, որ Ռուսաստանը կհարգի հայ ժողովրդի ընտրությունը։ Սակայն ԵՄ-ի հետ մերձեցումը անխուսափելիորեն կհանգեցնի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև լիակատար խզման։ «Հայերը ցանկանում են դա, թե ոչ, դա հարց է, որին նրանք պետք է պատասխանեն», - ընդգծել է նա։

Оверчук назвал последствия для Армении от сближения с ЕС
Вице-премьер РФ Алексей Оверчук в интервью «Ведомостям» заявил, что курс Армении на сближение с Евросоюзом уже наносит ущерб экономике республики.
По его словам, членство Армении в ЕАЭС привело к значительному экономическому росту: ВВП на душу населения вырос с $3850 в 2014 г. до более чем $8500 в 2024. Взаимная торговля с ЕАЭС достигла $12,7 млрд, тогда как с ЕС – лишь $2,3 млрд. «Экономический успех Армении – это демонстрация преимуществ модели взаимодействия в рамках ЕАЭС», – подчеркнул Оверчук.
Однако сейчас Ереван активно обсуждает сближение с Евросоюзом. По словам Оверчука, из-за курса на ЕС российский бизнес стал осторожнее: в 2024 г. товарооборот сократился на $2 млрд, а в 2025 потери могут достичь $6 млрд. Для страны с ВВП $26 млрд это означает потерю 23%. «И это пока только реакция российского бизнеса на армянскую дискуссию», – отметил вице-премьер.
Оверчук подчеркнул, что одновременно находиться в ЕС и ЕАЭС не получится. Он предложил гражданам Армении представить, как выбор ЕС повлияет на их жизнь:
Закрытие прямого авиасообщения с Россией (в 2022 году Брюссель закрыл для российских авиакомпаний небо ЕС). Это усложнит поездки к родным и сократит поток туристов из России.
Грузоперевозчикам придется перецеплять фуры на границе, как это делают сейчас европейские и российские перевозчики: «Армянские фуры будут приходить на Верхний Ларс, делать перецепку и возвращаться обратно в Армению».
Вице-премьер также обратил внимание на новые армянские правила сертификации продуктов. А упрощение ввоза продукции из третьих стран создаст конкуренцию местным производителям и вынудит ЕАЭС усилить контроль на границе, что осложнит экспорт армянских товаров в Россию.
Оверчук подчеркнул, что Россия будет уважать выбор народа Армении. Но сближение с ЕС неизбежно приведёт к полному разрыву между Россией и Арменией. «Хотят ли этого армяне – это вопрос, на который им предстоит ответить», – подчеркнул он.