Մոսկվան հանձնարարել է ապահովել հացահատիկով բեռնված բեռնատարների մուտքը դեպի Հայաստան
Ռուսաստանի կառավարությունը պատկան մարմիններին հանձնարարվել է ապահովել հացահատիկով բեռնված բեռնատարների անցումը Հայաստան։ Դա պետք է իրականացվի «Վերին Լարս» բազմակողմ ավտոմոբիլային անցակետով, այն բանից հետո, երբ Վրաստանի ռազմական մայրուղում սելավների պատճառով դադարեցվել է երթևեկությունը։
«Հայաստանի խնդրանքով Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմիններին հանձնարարվել է լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել «Վերին Լարսի» միջոցով Ռուսաստանից Հայաստանի Հանրապետություն հացահատիկով բեռնատար մեքենաների անցումը կազմակերպելու համար, որոնց երթևեկությունը սահմանափակվել է վատ եղանակի և սելավի պատճառով։ Ջանք ենք գործադրում նվազագույնի հասցնել Հայաստանին անհրաժեշտ հացահատիկի մատակարարման ուշացումները»,- լրագրողներին հայտնել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Հուլիսի 31-ին ռազմական ճանապարհով բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը ժամանակավորապես կասեցվել է՝ սելավների վտանգի պատճառով։ Հյուսիսային Օսիայի երթևեկության կազմակերպման կենտրոնը հինգշաբթի երեկոյան հայտնել է, որ Վերին Լարսի անցակետով անցնելու էլեկտրոնային հերթում գրանցված է եղել ավելի քան 3 հազար բեռնատար։
Օգոստոսի 1-ի առավոտյան Հյուսիսային Օսիայի Արտակարգ իրավիճակների նախարարության գլխավոր վարչությունը հայտնել է ճանապարհի երթևեկության վերականգնման մասին, որը տեղի է ունեցել Վրաստանի տարածքում ճանապարհի մաքրման և տրանսպորտային միջոցների անվտանգ անցումն ապահովելու հնարավորության շնորհիվ։

Москва поручила организовать пропуск грузовиков с зерном для Армении через «Верхний Ларс»
Правительство России поручило компетентным органам обеспечить проход грузовых автомобилей с зерном в сторону Армении через многосторонний автомобильный пункт пропуска (МАПП) «Верхний Ларс» после того, как движение по Военно-Грузинской дороге приостанавливалось из-за схода селя.
«По просьбе Армении компетентным органам Российской Федерации дано поручение принять дополнительные меры для организации пропуска через «Верхний Ларс» грузовых автомобилей, следующих из России в республику Армения с зерном, движение которых было ограничено из-за плохой погоды и схода селевого потока. Стараемся минимизировать задержки поставок зерна, необходимого Армении», - сообщил журналистам вице-премьер Алексей Оверчук.
31 июля движение всех видов транспорта по Военно-Грузинской дороге было временно запрещено из-за угрозы схода селевых потоков. Центр организации дорожного движения Северной Осетии по состоянию на вечер четверга сообщал, что в электронной очереди на проезд через пункт пропуска Верхний Ларс было зарегистрировано более 3 тысяч грузовиков.
1 августа утром главное управление МЧС по Северной Осетии сообщило о возобновления движения по дороге в связи с расчисткой дорожного полотна на территории Грузии и возможностью обеспечения безопасного проезда автотранспортных средств.