«Միր» վճարային համակարգը չի սահմանափակում աշխատանքը Հայաստանի բանկերի հետ
«Միր» վճարային համակարգը իր կողմում չի սահմանափակում աշխատանքը Հայաստանի բանկերի հետ, ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել են Վճարային քարտերի ազգային համակարգի մամուլի ծառայությունում։
«Միր» վճարային համակարգը իր կողմում չի սահմանափակում աշխատանքն օտարերկրյա գործընկերների հետ։ Սակայն այլ պետություններում իրենց սարքերի ցանցում «Միր» քարտերի ընդունման մասին որոշումը բանկերն ընդունում են ինքնուրույն»,- ասել են Վճարային քարտերի ազգային համակարգի մամուլի ծառայությունում։
Երեքշաբթի ավելի վաղ ՌԲԿ-ն տեղեկացրել էր, որ 2024թ. մարտի 30-ից ռուսական «Միր» վճարային համակարգի քարտերը դադարելու են աշխատել Հայաստանի բանկերի բանկոմատների եւ POS-տերմինալների մեծ մասում, բացի «ՎՏԲ Հայաստան» բանկից։
ՌԲԿ տվյալներով՝ ռուսական «Միր» վճարային քարտերը կդադարեն աշխատել Հայաստանի բանկերի մեծ մասի բանկոմատներում եւ POS-տերմինալներում 2024թ. մարտի 30-ից, բացառություն կկազմի «ՎՏԲ Հայաստան» բանկի (ռուսական ՎՏԲ-ի դուրստ բանկ) ենթակառուցվածքը։

Платежная система «Мир» не ограничивает работу с банками Армении
Платежная система «Мир» на своей стороне не ограничивает работу с банками в Армении, сообщили ТАСС в пресс-службе Национальной системы платежных карт (НСПК).
«Платежная система «Мир» на своей стороне не ограничивает работу с зарубежными партнерами. Однако решение о приеме карт «Мир» в сети своих устройств банки других государств принимают самостоятельно», - сказали в пресс-службе НСПК.
Ранее во вторник издание РБК сообщило, что с 30 марта 2024 года карты российской платежной системы «Мир»перестанут работать в банкоматах и POS-терминалах большинства банков Армении, за исключением банка «ВТБ Армения».
По данным РБК, карты российской платежной системы «Мир» перестанут работать в банкоматах и POS-терминалах большинства банков Армении с 30 марта 2024 года, исключение составит инфраструктура банка «ВТБ Армения» («дочка» российского ВТБ).